abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:33 | Bezpečnostní upozornění

    V Gitu bylo nalezeno 5 zranitelností. Opraveny jsou ve verzích 2.45.1, 2.44.1, 2.43.4, 2.42.2, 2.41.1, 2.40.2 a 2.39.4. Útočník může připravit repozitář tak, že při jeho klonování (git clone) může dojít ke spuštění libovolného kódu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | IT novinky

    Virtualizační softwary VMware Workstation Pro a VMware Fusion Pro jsou nově pro osobní použití zdarma. Softwary VMware Workstation Player a VMware Fusion Player končí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 02:11 | Nová verze

    Linuxová distribuce Endless OS (Wikipedie) byla vydána ve verzi 6.0.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu, poznámkách k vydání a také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:44 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 126.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vylepšena byla funkce "Zkopírovat odkaz bez sledovacích prvků". Přidána byla podpora zstd (Zstandard). Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 126 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 11.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.0 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Wynsdey. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:00 | Nová verze

    Byla představena oficiální rozšiřující deska Raspberry Pi M.2 HAT+ pro připojování M.2 periferii jako jsou NVMe disky a AI akcelerátory k Raspberry Pi 5. Cena je 12 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:44 | Pozvánky

    V Praze o víkendu proběhla bastlířská událost roku - výstava Maker Fair v Praze. I strahovští bastlíři nelenili a bastly ostatních prozkoumali. Přijďte si proto i vy na Virtuální Bastlírnu popovídat, co Vás nejvíce zaujalo a jaké projekty jste si přinesli! Samozřejmě, nejen českou bastlířskou scénou je člověk živ - takže co se stalo ve světě a o čem mohou strahováci něco říct? Smutnou zprávou může být to, že provozovatel Sigfoxu jde do

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 12:33 | Humor

    Kam asi vede IllllIllIIl.llIlI.lI? Zkracovač URL llIlI.lI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    13.5. 22:00 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila svůj nejnovější AI model GPT-4o (o jako omni, tj. vše). Nově také "vidí" a "slyší". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (74%)
     (5%)
     (10%)
     (11%)
    Celkem 276 hlasů
     Komentářů: 16, poslední včera 11:05
    Rozcestník

    Dotaz: Debian Stable vs Testing

    13.3.2010 23:56 Pavel
    Debian Stable vs Testing
    Přečteno: 1096×
    Ahoj, rád bych se zeptal na zkušenosti zkušenějších. :) Momentálně používám na domácím počítači Ubuntu. Naskytla se mi možnost používat Linux i na desktopu v práci a rád bych zvolil Debian. Otázka zní jestli Stable nebo Testing. Rád používám aktuální software, ale na druhou stranu bych zase nerad trávil čas neustálým laděním něčeho, co se rozhodilo pro čerstvé várce aktualizací.

    Jaké máte tedy zkušenosti s používám Debian Testing jako pracovního nástroje na desktopu?

    Odpovědi

    kouby avatar 14.3.2010 00:46 kouby | skóre: 27 | blog: init | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Stable vs Testing
    Stable bych na desktop nedaval, zvlastne pokud chcete pouzivat aktualni software. :-)

    Myslim, ze by ste mel vybirat spise mezi testing a unstable.

    Ja osobne doporucuji unstable/sid. Toho nazvu se nelekejte, jelikoz co se tyce aktualnosti a stability, tak to odpovida zhruba tomu co jste pouzival doted, cili aktualnim verzim ubuntu/opensuse.
    That's thirty minutes away. I'll be there in ten.
    Fuky avatar 14.3.2010 01:27 Fuky | skóre: 52 | blog: 4u
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Stable vs Testing

    Zkus postupovat směrem od stable verze, pokud Ti chybí nějaký SW v novější verzi, zjisti zda-li se nachází v backportech, pokud ne, tak si ho donistaluj z testingu. Je také rozdíl mezi testingem nyní a na začátku nového cyklu, to je třeba si hlídat, ale jinak ho určitě můžeš bez obav používat. Na druhou stranu, ve verzi stable, Tě nečeká žádné nemilé překvapení po aktualizaci, protože se opravují pouze bezpečnostní chyby, zkrátka ho jen X let bezstarostně používáš.

    Uveď prosím některé příklady uživatelského SW, který potřebuješ mít nutně aktuální.

    pavlix avatar 14.3.2010 12:29 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Stable vs Testing
    Míchání stable a testingu dohromady je cesta do pekla, teda hlavně pokud se to neumí. Totálně se tím rozorají závislosti, je to v podstatě nevratný proces.

    Doporučuju spíš vybrat mezi stable a testing podle potřeb. Unstable jen pro zkušenější a po pečlivém uvážení (jednu dobu jsem ho používal).
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    menphis avatar 14.3.2010 02:34 menphis | skóre: 22 | blog: menphis_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Stable vs Testing
    Jak uz psal kouby, pokud chces pouzivat aktualni software tak bys mel vybirat mezi stable a unstable.
    14.3.2010 07:25 tzb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Stable vs Testing
    Nainstaluj si testing a software, který chceš mít jó nový instaluj z unstable. U běžného softwaru je rozdíl mezi testingem a unstable nějakých 5-10 dní. Pokud se náhodou stane, že se balík mění častěji a nemusel by se ani do testingu dostat, je to stejně podezřelé a musíš se nad tím zamyslet sám. Časem zjistíš, že to stejně nebudeš upgradovat každý den.
    pavlix avatar 14.3.2010 19:55 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Stable vs Testing
    U běžného softwaru...

    U pythonu 2.něco to ve své době trvalo minimálně rok než se vůbec dostal do unstable... netuším, kolik trvalo dostat ho do testing, ale týden asi ne.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    14.3.2010 21:23 tzb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Stable vs Testing
    No a? Nějaký problém se nad tím zamyslet?

    Choosing a Debian distribution
    pavlix avatar 16.3.2010 01:38 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Stable vs Testing
    Nevím, kde chceš jaký problém hledat :).
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    14.3.2010 11:01 Leinad | skóre: 18 | blog: spheniscidae
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Stable vs Testing
    K tvé otázce. Před nějakým časem jsem zahlédl dost stížností, když se do Testingu (Unstable?) dostalo nové KDE, že to udělalo zpočátku dost velkou paseku. Sám jedu na Debian Stable a zkusil jsem si instalovat novou verzi Samby z Testingu a jelikož mi nevyhovovala, vracel jsem se zpět a byl tam nějaký problém, který jsem musel pár hodin řešit (odinstalátor Samby z Testingu nějak špatně uklidil po sobě). Když byl Lenny ještě testing, tak jsem ho používal a měl nějakou chybu, kdy mi často zamrzal (asi intelovská grafika). Jakmile se Lenny zastabilizoval, běží ok (teda, zamrzne občas také, ale velmi zřídka).

    Opravdu potřebuješ aktuální software? Já jedu na Debian Stable s tím, že rád mám aktuální OpenOffice, VLC (ta ve Stable neumí zjistit kódování titulků automaticky), Firefox, NetBeans. OOo z Backportů, Firefox z Backportů (i když, trvalo jim to...), VLC jsem získával složitěji, ale možná je i v Debian Multimedia (či jak se jmenuje ten multimediální neofic. Debian). Ostatní je naopak dobré, když je stabilní. KDE 4.3 nepřináší zas tolik novinek proti KDE 3.5, Pidgin klidně může být starý, než se rozboří ICQ protokol (a pak zase budu spoléhat na Backporty), ext3 je léty prověřený filesystem, Linuxové jádro obecně není úplně nejlepší aktualizovat, když to tvoje jede ok, to samé xserver.

    A pokud ti přeci jen vadí starý software (použitelnost KDE 3.5 je dobrá, ale proti KDE 4.3 je 3.5 vzhledově hnusná, proč čekat na Backporty, když to mohu mít rovnou ve stable verzi půlroční distribuce, ...), proč nejdeš do distribucí, které se každý půlrok aktualizují? Od toho tu přeci jsou. OpenSUSE, Mandriva, Fedora, Ubuntu. Třeba Ubuntu je zrovna ten tvůj chtěný Debian unstable zastabilizovaný Canonicalem, resp. Ubuntu LTS je Debian Testing zastabilizovaný Canonicalem. OpenSUSE se chlubí prodlouženým vývojovým cyklem (8 měsíců, místo 6 měsíců), což může být ideálním kompromisem mezi stabilitou a aktualitou SW.

    Osobně jedu na Debian Stable + sem tam nějaké Backporty na počítači, kde má každý z rodiny přístup a na OpenSUSE na svém osobním notebooku (mimochodem OpenSUSE má velmi hezkou komunitní podporu, co se týče nových verzí, zaintegrovanou přímo do balíčkovacího systému - žádné shánění komunitních repozitářů po celém webu).
    pavlix avatar 14.3.2010 12:31 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Stable vs Testing
    Což o to, ono se do testingu/unstable dostane ledacos. To už nejsou distribuce pro lidi, kteří umí pustit aktualizaci a neumí napravit škody.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    14.3.2010 13:02 honzík
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Stable vs Testing
    Nainstaloval jsem si to a ani mi nešlo mountnout /home takže jsem pod rootem a spravovat to ani nebudu, prostě si tam hodim lenny...
    pavlix avatar 14.3.2010 19:53 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Stable vs Testing
    A když ti nebude fungovat lenny, tak tam dáš něco jinýho... až projedeš několik dister, co ti nepůjdou nastavit, tak tam dáš windows, ne? :)
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    14.3.2010 14:37 Pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Stable vs Testing
    Co se toho aktuálního softwaru týče, tak rád používám poslední stable verze programů jako je Firefox, Thunderbird, OpenOffice, Pidgin, Gnome apod. Jinak pokud říkáte, že v Debian Testing se sice sem tam něco rozhodí, ale není to nijak dramatické, tak to by šlo. Radši budu používat poslední stable verze softwaru za cenu občasného problému než verze staré.
    Ještě bych měl dvě otázky:
    1. Jestli jsem to tedy správně pochopil, tak Debian Testing je co se verzí softwaru týče zhruba stejný jako poslední Ubuntu. Takže například Thunderbird 3 je momentálně někde v Unstable a za nějaký čas bude k dispozici v aktualizacích pro Testing.
    2. Takže pokud to správně chápu, tak jako první se nová verze softwaru objeví v Unstable a po základním otestování se přesune do aktualizací pro Testing. Testing se pak jednou za čas zamrazí k nějakému datu, odladí se chyby a z toho vznikne Stable.
    14.3.2010 14:44 Pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Stable vs Testing
    Pardon, ta věta "Takže například Thunderbird 3 ..." měla patřit k druhému dotazu.
    Fuky avatar 14.3.2010 14:55 Fuky | skóre: 52 | blog: 4u
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Stable vs Testing
    15.3.2010 20:21 Pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Stable vs Testing
    On je vlastně ten Debian Testing taková "never ending story", jestli jsem to z té Wikipedie správně pochopil. Testing nemá žádné verzování (jako např. Ubuntu, Debian Stable apod.), prostě ty balíčky se neustále obměňují dokola. Jakoby tím systémem "protékají" verze za verzí.

    Ovšem jak se řeší např. situace, kdy z Gnome nebo obecně z distribuce je nějaký balíček vyřazen... To se pak sám nabídne jako "automaticky odebratelný"? Jinak by ten systém přeci musel neustále bobtnat.
    16.3.2010 10:10 Milo Kmeť | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Stable vs Testing
    Píšeš, že používaš doma Ubuntu. Prečo na ňom neostať?

    Ja som používal kdečo, ale nakoniec som skončil na Kubuntu. Posledné 3 roky som si išiel na Debian Stable (a po freeze na testingu). Aktuálny stable by som nechcel na Desktope nikdy viac. Po kliknutí v akgregatore alebo v kmail na linku mi neeeskutočne pomaly otváralo konqueror, hibernate a sleep fungovali len na prehováranie.

    Nainštaloval som teda Debian testing na Lenovo T500. Čuduj sa svete, uspať hibernovať môžem, ale pri vypnutí alebo reštarte vytuhne celý komp a musím použiť hw button na vypnutie. Ne ďakujem. Unstable som neskúšal keďže testing sklamal a tak som radšej skúsil (k)ubuntu Karmic, ktorý som neskôr zmenil na Lucid. Povedal by som, že zatiaľ mi to príde stabilnejšie ako Debian Testing (aj keď vlastne lucid = unstable alebo experimental???) a hlavne všetká "notebookova magic" mi funguje out of box, upgrade z karmic na lucid prebehol úplne hladko.

    To, že ti bude niekto hovoriť, že Ubuntu means I can't configure slackware, na to sa môžeš... A hlavne v robote máš pracovať a ne skúmať čo a ako spraviť aby si mohol pracovať :-). Teda pokiaľ tvoja práca nie je "výskum a vývoj".

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.