abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 6
    včera 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 34
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.4. 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 817 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: XEN, Vmware, nebo úplně jinak na HA Linux server ??

    10.5.2010 23:26 Martin B.
    XEN, Vmware, nebo úplně jinak na HA Linux server ??
    Přečteno: 462×
    Zdravím Vás, řeším takový problém v naší lokální síti, kdy jsem dostal za úkol současný server z bezpečnostních důvodů rozdělit na virtuální servery, tedy oddělit HTTP, MAIL (IMAP a SMTP), MySQL + TEST server, k tomu ještě globální SAMBA server úložiště.

    Mám k dispozici dva naprosto totožné servery, mezi které bych rád distribuoval služby a to ve smyslu "zatížení" a ve smyslu "dostupnosti", tedy v běžném provozu stav kdy běží oba a nabízí služby v režimu clusteru, kdežto při pádu jednoho z nich aby tento převzal služby kompletně.

    Rád bych využil pro virtualizaci XEN, ale tady se začínám ztrácet a tápat jak to vlastně celé pojmout, na které úrovni řešit disky a jejich synchro, nebo jestli i rámci XEN virtualizovat kupříkladu virtuální SAN úložiště, či jak to clé pojmout, nebo jestli by čirou náhodou nepomohlo řešení ve smyslu Xen Cloud Server.

    Zatím to bylo velmi jednoduché, služby byly fyzicky oddělené, tedy každý se serverů nabízel některou se služeb a případná zastupitelnost byla realizovatelná ručním zásahem.

    Je mě jasné že něco bych zvládl s heartbeat, DRBD, ale rád bych použil virtualizace a tápu kde je vložit a na které úrovni. Hardwareově jsou stroje silně předimenzované, tudíž není velký problém věnovat do 10% výkonu a paměti samotné virtualizaci, stejně tak plánuji mezi servery zprovoznit vlastní Ethernet linku, která by měla za úkol řešit jen samotné synchro dat.

    Prosím o každý námět jak to řešit, kam se vydat.

    Odpovědi

    11.5.2010 00:09 kyytaM | skóre: 35 | blog: kyytaM | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: XEN, Vmware, nebo úplně jinak na HA Linux server ??
    Ked su len 2, tak by som asi skusil XEN + DRBD + CLVM (aby sa clovek nemusel drbat s nejakym OCFS2, ci GFS2). Chcem taketo nieco aj u nas urobit, zatial som sa k tomu nedostal, takze vlastnymi skusenostami nemam ako velmi posluzit (okrem hrozostrasnych historiek o OCFS2 z xen mailing listu). Kazdopadne, ak padne rozhodnute pre XEN, je dobre pouzivat paravirtualizovane virtualky, je to na vykone clekom slusne vidiet :).
    11.5.2010 00:57 VSi | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: XEN, Vmware, nebo úplně jinak na HA Linux server ??
    Pracuji na něčem podobném. Došel jsem k tomu, že pokud chci HA řešení na 2 serverech bez samostateného HW vyhrazeného na storage (SAN), je nejschůdnější použít DRBD+Xen+heartbeat (nebo novější Pacemaker/OpenAIS). Na řešení DRBD+Xen+HA je zajímavý software ganeti - http://www.howtoforge.com/ganeti_xen_cluster_management_debian_etch, probíhá jeho aktivní vývoj, ale nikde jsem nenašel víc informací o praktickém nasazení.

    Jeden možný přístup je cluster na aplikační úrovni - pokud je vše OK, služby jako HTTP, IMAP/SMTP apod. poskytují oba servery, čímž se mezi ně také rozkládá zátěž. Pokud jeden vypadne, nic se neděje. Pak je ale obvykle potřeba sdílený filesystem, tedy něco jako GFS nebo OCFS, což mi přijde o dost složitější než dále popsaná druhá možnost. Také člověk musí udržovat a aktualizovat všechno dvakrát. Výhoda tohoto řešení je možnost rokládání zátěže a to, že při pádu jednoho stroje může být výpadek třeba jen pár vteřin.

    Pro většinu věcí mi přijde lepší použít DRBD jako replikovaný storage pro Xen virtuální servery. Pokud jeden z fyzických strojů vypadne, DRBR resource se přepne na druhý stroj a nastartují všechny Xen virtuály. Tohle samozřejmě trvá trochu déle, protože ty virtuální servery musí nabootovat a nastartovat služby, což může trvat jednotky minut. Stroj pro každou službu ale udržujete jen jeden, což je dost podstatná výhoda. Také je možné za běhu obou strojů mezi nimi virtuální servery bez zastavení přesouvat (tzv. live migration, samozřejmě pokud je na cílovém stroji dost volné RAM), takže třeba přidání RAM nebo disků se obejde bez výpadku. Nevýhoda je, že v klidu je polovina celkové RAM na obou serverech nevyužita (to platí v případě, že pro všechny virtuály je potřeba HA)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.