abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 5
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 31
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 800 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Oficiální stránky linuxu

    14.11.2010 18:34 LIXON
    Oficiální stránky linuxu
    Přečteno: 539×
    Dobrý den přeji

    Mám dotaz na oficiální stránky Linuxu a to přesně níže uvedených:

    http:/www.linux.cz

    a

    ftp.linux.cz

    Přesněji se dotazuji Vás na oficiální obsah těchto stránek a obsah programů pomocí těmito stránkami staženými. (oficiálním obsahem myslím tím, že někým neoprávněným upraven jejich obsah)

    Příklad z http:/www.linux.cz chci stáhnout PCLinuOS. a nebo z ftp.linux.cz chci stáhnout fedoru 14.

    A pokud prominete chtěl bych se dotázat na ještě jednu otázku.

    Jak jsem zmínil z htttp:/www.linux.cz stahuju PCLinuxOS, tak jestli existuje nějaké ověření pravosti, jako u Fedory CHEKSUM?

    Odpovědi

    14.11.2010 19:08 LIXON
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Oficiální stránky linuxu
    Pokud jsem vložil tento dotaz na nesprávnou poradnu tak se omlouvám předem, ale i když už to tu jestvuje tak proč se nepodělit o radu?
    14.11.2010 19:09 Carth_Onasi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Oficiální stránky linuxu
    Obvykle na stránkách distribuce je MD5 součet (pro PSLinuxOS), podle kterého to pak zkontroluješ.
    14.11.2010 19:13 LIXON
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Oficiální stránky linuxu
    Jo moc se omlouvám nevšim jsem si toho. A nenašel by se nějaký příkaz na kontrolu? Nebo pouze jednoduché vložení příkazu do konzole?
    14.11.2010 19:18 Carth_Onasi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Oficiální stránky linuxu

    Třeba: `md5sum soubor`

    Ale je tu menší problém, pokud chceš mít jisté, musíš sehnat MD5 všech souborů v ISO. Do upraveného ISO se dá přidat zvláštní soubor, aby MD5 seděl na ten původní... :)

    14.11.2010 19:25 LIXON
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Oficiální stránky linuxu
    Ano přesně jako Fedora pro kontrolu na pracovním adresáři s CHEKSUM souborem in. A předpokládám, že lze tento menší problém vyřešit?
    14.11.2010 19:42 Carth_Onasi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Oficiální stránky linuxu

    Ani moc ne... :)

    I ochranu u Fedory se dá obejít, že změníš buď hlavní CHEKSUM nebo přibalíš do baličku zvláštní soubor, aby MD5 sedel, o tom je celý předmět na ČVUT o zabezpečení dat.

    Praktický neexistuje způsob dokonalého zabezpečení, to co se teď používá je podpis nějaké důvěryhodné společností, kódovací klíče, digitální podpisy, atd. A stále to nestačí :)
    15.11.2010 12:15 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Oficiální stránky linuxu
    to že neexistují metody dokonalého zabezpečení je nesmysl. Např. pro hash algoritmus SHA-1 není v současné době známá kolize. A právě kolize je to oč běží při kontrole integrity. V jistém směru je smutné, že mnoho distribucí pořád používá 18 let starý MD5 algoritmus, který je v současnosti již zlomen. Nemluvě o tom, že existují a jsou neprolomitelné hashové funkce SHA-224, SHA-256, SHA-384 a SHA-512. kde číslo znamená bitovou délku hashové funkce, (MD5 má délku hashe 128 bitu a sha-1 160 bitů) A v současnosti je v procesu veřejná soutěž NISTu (a NSA) na novou generaci hashové funkce SHA-3. Technicky zabezpečení je možné dokonale, to že se většina lidi k zabezpečení chová podobně jako když někdo zamkne byt a klíč strčí pod rohožku je věc druhá.
    15.11.2010 12:36 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Oficiální stránky linuxu
    Např. pro hash algoritmus SHA-1 není v současné době známá kolize. A právě kolize je to oč běží při kontrole integrity. V jistém směru je smutné, že mnoho distribucí pořád používá 18 let starý MD5 algoritmus, který je v současnosti již zlomen.

    Něco zásadního mi uniklo, nebo je stav stále takový, že pro MD5 sice umíme generovat kolize, ale neumíme k danému souboru vyrobit kolizi, natož pak vyrobit k němu kolizi, která by vypadala tak, jak potřebujeme? Pokud ne, pak bych si problém "prolomení" MD5 dovolil označit za naprosto podružný v porovnání s daleko zásadnějším problémem, že kdo může na server podvrhnout falešný soubor, může tam téměř jistě vyměnit i ten kontrolní součet. (Kolik procent uživatelů (z těch, kteří vůbec checksumy kontrolují) si stahuje checksumy z jiného zdroje než vlastní soubor?)

    Nemluvě o tom, že existují a jsou neprolomitelné hashové funkce SHA-224, SHA-256, SHA-384 a SHA-512.

    Neprolomitelné? Kde berete tu jistotu? Nechtěl jste spíš napsat "neprolomené"? Správný paranoik by ovšem řekl "hashovací funkce, o nichž zatím není veřejně známo, že by byly prolomeny". :-)

    Pavel Stárek avatar 15.11.2010 12:48 Pavel Stárek | skóre: 44 | blog: Tady bloguju já :-) | Kolín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Oficiální stránky linuxu
    Tak v případě Fedory, existuje postup, jako ověřit pravost staženého instalačního média. Je tam i odkaz na návod, pokud používáš Windows. V případě PCLinuxOS asi jen porovnat md5 součet s tím, který je uveden na stránkách PCLinuxOS. Ale jinak bych se (moc) neobával, že by zrovna na ftp.linux.cz někdo podvrhnul obsah, většina obsahu se jednak (zřejmě) resyncuje s oficiálními ftp servery distribucí a druhak je tento server (spolu se serverem ftp.sh.cvut.cz) na seznamu oficiálních zrcadel mnoha velkých projektů (MySQL, Debian, Eclipse atd.).
    Kdo chce, hledá způsob; kdo nechce, hledá důvod.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.