abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 30
    včera 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    5.6. 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    5.6. 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: Softwarový RAID bez superbloků v mdadm.conf

    15.1.2011 17:22 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Softwarový RAID bez superbloků v mdadm.conf
    Přečteno: 559×

    Ahoj, lze ekvivalent tohoto příkazu...

    mdadm --build boot --assume-clean --level=1 --raid-devices=2 /dev/disk/by-id/usb-Verbatim_Store_n_Go_Drive_4010080000298191-0:0-part1 /dev/disk/by-id/usb-Verbatim_Store_n_Go_Drive_3710080000715127-0:0-part1

    ...zapsat do /etc/mdadm.conf? Nejspíš to nejde. Ale co když ano? Tak jsem si říkal, že se raději zeptám.

    Důvod, proč používám RAID 1 bez superbloků, tkví v tom, že každý z obou oddílů se pak dá (read-only) mountovat zcela samostatně, bez jakékoliv podpory pro RAID. Ještě důležitější je, že ho dovede bez problémů přečíst BIOS nebo (dokonce i, světe div se) GRUB 2.

    <kontext, trochu off-topic>GRUB 2 bohužel podporuje softwarový RAID a LVM pouze teoreticky, v praxi rozhodně ne. Přesněji, u nějakých prastarých IDE disků si sice poradí, ale jakmile dojde na USB nebo SATA, kde není hned jasné, pod jakým označením BIOS disk zpřístupní, nesvede GRUB 2 naprosto nic. Což je k vzteku. Co kdyby si třeba ty disky v tom svém 1 MB nějak označil, aby je při bootu správně poznal??? Ne, to bychom po něm asi chtěli moc. :-( Člověk zkrátka pro GRUB 2 potřebuje jeden obyčejný oddíl na jednom obyčejném BIOSem zpřístupněném disku. A má-li být ten oddíl zároveň mirrorovaný, jinak než přes „legacy RAID“ to nejde. Ve srovnání se starým GRUBem, který nefungoval ze zásady nikdy, je to sice jistý krok vpřed, ale stále to tak nějak „není ono“...</kontext, trochu off-topic>

    Odpovědi

    H0ax avatar 15.1.2011 17:39 H0ax | skóre: 36 | blog: Odnikud_nikam
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Softwarový RAID bez superbloků v mdadm.conf
    Disky spojený do raid1 jdou namountovat v případě nutnosti samostatně naprosto bez problémů. Stejně tak grub i grub 2 z r1 v pohodě bootuje, protože to probíhá tak, že se načte jádro z jednoho disku bez raidu a raid se složí pak a ničemu to nevadí, protože v tu chvíli je to jen read-only, takže se raid nerozhodí.
    uid=0(root) gid=0(root) skupiny=0(root)
    15.1.2011 21:21 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Softwarový RAID bez superbloků v mdadm.conf

    Říkáš přesně to, co jsem už napsal v (off-topic části) dotazu. Samotný dotaz (tedy jak zapsat RAID 1, který nemá metadata, do /etc/mdadm.conf) to nijak neřeší.

    H0ax avatar 16.1.2011 07:01 H0ax | skóre: 36 | blog: Odnikud_nikam
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Softwarový RAID bez superbloků v mdadm.conf
    Součástí dotazu a nikoliv OT části bylo

    Důvod, proč používám RAID 1 bez superbloků, tkví v tom, že každý z obou oddílů se pak dá (read-only) mountovat zcela samostatně, bez jakékoliv podpory pro RAID. Ještě důležitější je, že ho dovede bez problémů přečíst BIOS nebo (dokonce i, světe div se) GRUB 2.

    . A na to jsem ti napsal, že že to s metadatama mountovat samostatně jde a grub s tím nemá problém (meta verze 0.9 jak říkal Max). Čili verze bez metadat nedává smysl.
    uid=0(root) gid=0(root) skupiny=0(root)
    16.1.2011 07:54 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Softwarový RAID bez superbloků v mdadm.conf
    Souhlas. Tazatel by měl spíše poděkovat, než se rozčilovat (tučné písmo), že někdo odpovídá na jeho IMO docela nesrozumitelný dotaz. Raid bez metadat mi nepřijde moc užitečný a hlavně bezpečný.
    Max avatar 15.1.2011 18:01 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Softwarový RAID bez superbloků v mdadm.conf
    Tak tady spíš bude problém mezi židlí a klávesnicí. Je to přesně tak, jak píše "H0ax". Grub 1 zvládá raid1 úplně v pohodě, ovšem je zapotřebí myslet na verzi metadat, se kterou se pole vytváří, viz třeba pěkný komentář zde na foru : MMichal.
    Pokud grub1 a sw raid1, tak jej musíš vytvořit s metadaty 0.90 a pak půjde grub nainstalovat a s bootem problém nebude.

    Při vytváření raidu se automaticky používá nejnovější verze metadat, co konkrétní mdadm zvládá, proto je potřeba mu při vytváření raidu předhodit parametr s verzí metadat, kterou má použít.

    Rovněž není problém ručně namountovat partition disku, který je celý mirrorovaný, nevím, co ti natom nefunguje.

    Pokud jde o označení disků/partition, tak to je snad bezpředmětné, ne? To se řešilo max. před hafo lety, v dnešní době se všude používá UUID, nebo label a tak je označení disku v /dev/xxxx úplně irelevantní a s bootem tak není problém.

    Jak je to s grubem2 a podporou RAIDu a verzí metadat, to vskutku nevím, ale nemyslím si, že by to mělo být nějak horší, než u grubu1.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    15.1.2011 21:18 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Softwarový RAID bez superbloků v mdadm.conf

    Toto je zcela off-topic odpověď. Mluvíš o něčem úplně jiném, než na co jsem se ptal.

    Otázka zněla takto: Jak zapsat softwarové RAID pole, které nemá metadata, do /etc/mdadm.conf? (A především: Lze to vůbec?) O to tu běží.

    <zcela_off_topic>

    GRUB (1 ani 2) (a ani žádný jiný bootloader, pokud je mi známo) nezvládá RAID na USB discích ani na SATA v nativním AHCI režimu. Jednoduše proto, že nedokáže předem určit, jak se bude daný disk podle BIOSu jmenovat. A z nějakého nesmyslného důvodu chce GRUB tohle vědět předem, v okamžiku instalace. Rozumnější by od něj bylo trochu si proklepnout ten disk, ze kterého ho BIOS načetl, pak se poohlédnout po všech ostatních BIOSu známých discích a i z nich získat svá data uložená v prvním megabytu... Jenže tohle GRUB neumí a nedělá. Proto nejspíš potřebuje znát přesnou identifikaci disků předem. A proto taky ve většině případů selže na RAIDu i na LVM, jakmile má příslušné pole víc disků.

    GRUB 2 používám úspěšně s LVM, ale pouze na notebooku s jedním diskem. Tam (jaká to sláva!) funguje. Jenže aby nabootoval z nějakého RAID | striped LVM | Btrfs pole a aby mu bylo jedno, který z jeho disků je dle BIOSu první, tam se ještě nedopracoval. Třeba za dalších dvacet let...

    RAID pole, o které v tomto dotazu jde, žádná metadata nemá. V tom byla pointa celého dotazu.

    Ne, nehodlám vytvářet muzejní formát metadat kvůli neschopnému a muzejnímu GRUBu 1. A nepotřebuju bootovat ze softwarového RAIDu, takže k tomu opravdu nemám ani sebemenší důvod.

    A ještě jednou připomínám, že o tohle v mé otázce nešlo. To jsem uváděl jen jako komentář na vysvětlenou, proč používám ve 21. století softwarový RAID bez metadat.

    </zcela_off_topic>

    frEon avatar 16.1.2011 07:43 frEon | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Softwarový RAID bez superbloků v mdadm.conf
    --assume-clean muze byt velmi nebezpecne. Pokud podle /etc/mdadm.conf skladas pole pri startu sysymu, pak imho nemas dobry napad...
    Talking about music is like dancing to architecture.
    H0ax avatar 16.1.2011 08:54 H0ax | skóre: 36 | blog: Odnikud_nikam
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Softwarový RAID bez superbloků v mdadm.conf
    +1
    uid=0(root) gid=0(root) skupiny=0(root)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.