abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2003 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Debian instalace na Primergy RX100 S6

    26.11.2011 15:21 Hustoles | skóre: 3
    Debian instalace na Primergy RX100 S6
    Přečteno: 682×
    Ahoj, prosím o radu.

    Chci instalovat Debian na serve Fujitsu PRIMERGY RX100 S6. Mám nastaveny HW raid LSI MegaRaid. Ale když instaluji debian tak se mi u vytvořených polí ukazuje READ-ONLY a nepustí mě zapsat swap a ext3. Co sím mohu dělat? Ovladačemi to asi nebude když linux raid vidí.

    Určitě by to šlo vyřešit SW raidem přímo v instalaci, ale to asi nebude nejlepší:)

    Prosím o pomoc. Díky.

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    26.11.2011 18:22 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian instalace na Primergy RX100 S6
    Nechapu, mas HW raid a instalace nevidi disk ? Co znamena "u vytvorenych poli se kazuje read-only" ? Jaky pole ?

    NN
    26.11.2011 19:36 Hustoles | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian instalace na Primergy RX100 S6
    Díky za reakci.

    Mám 2x 1TB disk

    Mám vytvořený RAID 1 v MegaRAID (nějaká utilitka na serveru)

    Mám tedy dvě pole 930GB a 15GB.

    Tak začnu instalovat linux. V instalaci se mi zobrazí disková pole, RAID atd.

    Můžu si vybrat že chci ext3 a swap.

    Pak jsem dal zapsat změny na disk a to mi vyhodi error. Když se zpět podívám na výpis disků a partition tak vidim, že u polí RAID je (read-only).

    zkoušel různé nastavení, ale porád nic.
    26.11.2011 20:19 -
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian instalace na Primergy RX100 S6
    ... a nie je to len "utilitka", je to setup firmwaru radica :D
    26.11.2011 20:28 Hustoles | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian instalace na Primergy RX100 S6
    =D fajn, a nějaké řešení?
    26.11.2011 20:34 -
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian instalace na Primergy RX100 S6

    - vojst do setupu radica Ctrl+H

    - zobrazit virtual devices (virtual device = pole)

    - z rozbalovacieho zoznamu vybrat initialize

    - kliknut na go - ak je server na ups odporucam zapnut diskove cache a write-back cache. standardne su obe volby vypnute

    uznavam, ze konfigurator je trochu tazkopadny ale da sa na to zvyknut

    27.11.2011 16:27 Hustoles | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian instalace na Primergy RX100 S6
    Ok, do toho menu jdu pres CTRL+M. Pole jsem vklidu vytvořil a inicializoval. Ruzne jsem si s tím hrál, ale read-only zůstal.
    26.11.2011 20:15 -
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian instalace na Primergy RX100 S6
    zdravim, v setup-e diskoveho pola je flag pre pole "Read only". tento sa prepne do write po inicializacii pola.
    26.11.2011 20:31 Hustoles | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian instalace na Primergy RX100 S6
    v setupu? To znamená že to přímo najdu tam kde vytvárím disková pole? (megaraid lezu do toho po spusteni ctrl+M)

    Ja jen, že jsem to procházel a takovou možnost jsem nenašel.
    26.11.2011 20:44 -
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian instalace na Primergy RX100 S6
    este by si mohol napisat konkretny model toho radica (zobrazi sa pri boote) nieco ako MegaRAID SAS 8880 EM2 a podobne
    27.11.2011 16:28 Hustoles | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian instalace na Primergy RX100 S6
    Hned zítra co budu v práci napíšu co to přesně je, díky.
    28.11.2011 08:20 Hustoles | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian instalace na Primergy RX100 S6
    Vypadá to že je tam nějaký integrovaný, je tam nějaká utilitka:

    LSI Software RAID Configuration Utility Ver A.63 APr 13, 2010 BIOS Version A.09.04151432R

    takže asi zřejmě jedná o softwarový?
    28.11.2011 08:22 Hustoles | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian instalace na Primergy RX100 S6
    Jediné co lze u vytváření RAIDu udělat tak je tzu možnost DWC, RA a SPAN. Takže zřejmě to zde nenastavím.
    28.11.2011 08:37 Hustoles | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian instalace na Primergy RX100 S6
    Takže jak tak přemýšlím, asi to vyjde na stejno jestli vytvořím raid v LSI nebo přímo v Linuxu. Je tak?
    28.11.2011 08:24 -
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian instalace na Primergy RX100 S6
    zdravim, toto je verzia setupu. model radica je zobrazeny pri boote pred vstupom do setupu vlavo hore na obrazovke.
    28.11.2011 08:30 -
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian instalace na Primergy RX100 S6
    ... toto vyzera na integrovany software RAID SATA. Ak je to tak, tadsej pouzi Linux RAID
    28.11.2011 08:35 -
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian instalace na Primergy RX100 S6
    ano, je to SW SATA RAID. Debian sa na to zrejme snazi pristupovat cez dmraid ovladac a ten je dost zabugovany. Pouzi radsej Linux RAID, alebo dokup skutocny HW RAID.
    28.11.2011 08:47 Hustoles | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian instalace na Primergy RX100 S6
    Vidím zde tyto věci:

    http://tkom.cz/linux/SAM_0482.JPG http://tkom.cz/linux/SAM_0484.JPG

    Můžete mi potvrdit, že se nejedná o HW RAID?
    28.11.2011 09:13 -
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian instalace na Primergy RX100 S6

    manuals.ts.fujitsu.com/file/3498/lsi-sas-sw-raid-ug-en.pdf

    Pre SATA sa HW radice nerobia, len pre SAS a SCSI. Vsetky "HW" SATA radice su SW a RAID funkcionalita je implementovana na urovni drivera pre OS. TJ je to cisty SW RAID. HW RAID spristupnuje nakonfigurovane polia cez int13 a z pohladu OS sa zobrazia ako jeden HDD. DMRAID je linuxovy program, ktory sa sw polia snazi spristupnit ako jeden hdd, ale opat sa jedna len o softwarovu emulaciu, co znaci dalsie softwarove vrstvy nad kernelom s potencialnym zdrojom chyb.

    Řešení 1× (Hustoles (tazatel))
    28.11.2011 09:31 Hustoles | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian instalace na Primergy RX100 S6
    OK, Díky. Budu to řešít RAIDem přímo v instalaci Debianu.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.