Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
#!/bin/bashale môže to byť aj zložitejší výraz, napr.
#!/path/to/another/interpret -some args -another argAko môžem z tohoto extrahovať názov interpretu - "bash", "interpret", teda tým, že vynechám cestu a argumenty? Rozmýšľal som že by som našiel prvú medzeru aby som oddelil argumenty od cesty, ale je možné že by cesta obsahovala tiež prázdne znaky? Vďaka za pomoc
interpreter=`cat test.sh | head -n 1 | cut -d' ' -f 1` basename $interpreter
Aj s medzerami a bez nutnosti volat dalsie kvantum nastrojov.
FindInterpreter(){ declare first_line # this way it reads the very first line of chosen script only read first_line <"$1" if [[ "$first_line" =~ ^\#\![[:space:]]*([/,a-Z,0-9]*) ]] then # resolve symlinks interpreter="$(readlink -f "${BASH_REMATCH[1]}")" echo -e "Skript: $1\nInterpreter: $interpreter" # echo always returns zero else echo -e "Chybajuci shebang!!!\nSi si isty, ze $1 je skript ?" return 1 fi }
Resp. toto je blizsie k rieseniu.
1. Upraveny reg. vyraz, aby vyzadovalo po #! znak / (root), na rozdiel od predchadzajuceho prikladu.
2. Riesi symlinky ako napr. /bin/sh je v debian unstable symlink na /bin/dash
3. Riesi pripad, ak je pouzity #! /usr/bin/env interpreter
4. Riesi medzery, ktore potencialne mozu byt za znakmi #!
#!/bin/bash SearchPath() { declare dir declare -r oldifs="$IFS" IFS=':' for dir in $PATH do [ -x "$dir"/"$1" ] && interpreter="$dir"/"$1" && IFS="$oldifs" && return 0 done IFS="$oldifs" return 1 } FindInterpreter() { declare interpreter script_path script_path="$1" # this way it reads the very first line of chosen script only read first_line <"$script_path" # the very first with the very first two characters #! , folowing or not by space # and a path to an interpreter.Allowed characters are letters, numbers, underscore, # dot and hyphen. if [[ "$first_line" =~ ^#![[:space:]]*(/[/,_,-,.,a-Z,0-9]*)[[:space:]]*([_,-,.,a-Z,0-9]*) ]] then if [ "${BASH_REMATCH[1]}" == '/usr/bin/env' ] then interpreter="${BASH_REMATCH[2]}" if SearchPath "$interpreter" then echo -e "Skript: $script_path\nInterpreter: "$(readlink -f "$interpreter")"" else echo -e "Skript: $script_path\nInterpreter: $interpreter sa nenachadza v ziadnej z ciest v PATH.\nJe nainstalovany?" fi else interpreter="${BASH_REMATCH[1]}" echo -e "Skript: $script_path\nInterpreter: "$(readlink -f "$interpreter")"" fi else echo -e "Chybajuci shebang.\nSi si isty, ze $script_path je skript ?" return 1 fi } FindInterpreter "$1"
Nevravim, ze je to idealne riesenie a dokonca to moze mat aj chyby, ale aspon je vidiet, ze sa to da spravit aj cisto v bash-i a inych shell-och isto tiez. A dokonca nikto nevravil ani opak. :) Tak som sa aspon pobavil.
[/,_,-,.,a-Z,0-9]malo to byt
[-/_.a-zA-Z0-9]
?
Ano, ma to byt tak, ako vravite, lebo inak to nerobi dobrotu, ak je v nazve interpreteru - (alebo vseobecne textu porovnavajuceho sa oproti regexp-u) a je to aj v dokumentacii "prekvapujuco". Ciarky tam nemaju co robit taktiez, aj ked prekvapujuco sa to zachovalo podla ocakavania v priebehu testu na skriptoch v /usr/bin/* . No v dnesnych testoch na viac bizarnejsie nazvy s - . _ , to uz nepreslo ... Takze dakujem za opravu, pomlcka VZDY prva a ziadne ciarky a zaroven prikladam opraveny skript :
#!/bin/bash SearchPath() { declare dir declare -r oldifs="$IFS" IFS=':' for dir in $PATH do [ -x "$dir"/"$1" ] && interpreter="$dir"/"$1" && IFS="$oldifs" && return 0 done IFS="$oldifs" return 1 } FindInterpreter() { declare interpreter script_path script_path="$1" # this way it reads the very first line of chosen script only read first_line <"$script_path" # the very first with the very first two characters #! , folowing or not by space # and a path to an interpreter.Allowed characters are letters, numbers, underscore, # dot and hyphen. if [[ "$first_line" =~ ^#![[:space:]]*(/[-_./a-Z0-9]*)[[:space:]]*([-_.a-Z0-9]*) ]] then if [ "${BASH_REMATCH[1]}" == '/usr/bin/env' ] then interpreter="${BASH_REMATCH[2]}" if SearchPath "$interpreter" then echo -e "Skript: $script_path\nInterpreter: "$(readlink -f "$interpreter")"" else echo -e "Skript: $script_path\nInterpreter: $interpreter sa nenachadza v ziadnej z ciest v PATH.\nJe nainstalovany?" fi else interpreter="${BASH_REMATCH[1]}" echo -e "Skript: $script_path\nInterpreter: "$(readlink -f "$interpreter")"" fi else echo -e "Chybajuci shebang.\nSi si isty, ze $script_path je skript ?" return 1 fi } FindInterpreter "$1"
Rozmýšľal som že by som našiel prvú medzeru aby som oddelil argumenty od cesty, ale je možné že by cesta obsahovala tiež prázdne znaky?Mozne to je ale takova mezera bude escapovana:
#!/opt/foo\ package/bin/foo\ binary
Ve skutecnem svete snad nikdo takovou vec neudela. Shebang je interpretovan uzivatelovym defaultnim shellem, coz muze byt cokoliv a escapovat mezery jinak. Bezne se to bere tak ze slusnej shebang je kompatibilni s bourne shellem a kdyz si nekdo nastavi neco zvracenyho, muze si za to sam.
Shebang je interpretovan uzivatelovym defaultnim shellemNesmysl. To by interpretované programy nešlo exec()nout. http://git.kernel.org/?p=linux/kernel/git/torvalds/linux.git;a=blob;f=fs/binfmt_script.c;h=d3b8c1f6315554df64d3491b52d83d2a73f4a359;hb=HEAD
Tiskni
Sdílej: