abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:55 | Nová verze

    Byl vydán Fedora Asahi Remix 40, tj. linuxová distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 40.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 20:22 | IT novinky

    Představena byla služba Raspberry Pi Connect usnadňující vzdálený grafický přístup k vašim Raspberry Pi z webového prohlížeče. Odkudkoli. Zdarma. Zatím v beta verzi. Detaily v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Nová verze

    Byla vydána verze R14.1.2 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.

    JZD | Komentářů: 0
    7.5. 18:55 | IT novinky

    Dnešním dnem lze již také v Česku nakupovat na Google Store (telefony a sluchátka Google Pixel).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    7.5. 18:33 | IT novinky

    Apple představil (keynote) iPad Pro s čipem Apple M4, předělaný iPad Air ve dvou velikostech a nový Apple Pencil Pro.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    7.5. 17:11 | Nová verze

    Richard Biener oznámil vydání verze 14.1 (14.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 14. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 13:44 | Komunita

    Free Software Foundation zveřejnila ocenění Free Software Awards za rok 2023. Vybráni byli Bruno Haible za dlouhodobé příspěvky a správu knihovny Gnulib, nováček Nick Logozzo za front-end Parabolic pro yt-dlp a tým Mission logiciels libres francouzského státu za nasazování svobodného softwaru do praxe.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    7.5. 13:11 | IT novinky

    Před 10 lety Microsoft dokončil akvizici divize mobilních telefonů společnosti Nokia a pod značkou Microsoft Mobile ji zanedlouho pohřbil.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 21:33 | Komunita

    Fedora 40 release party v Praze proběhne v pátek 17. května od 18:30 v prostorách společnosti Etnetera Core na adrese Jankovcova 1037/49, Praha 7. Součástí bude program kratších přednášek o novinkách ve Fedoře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    6.5. 21:11 | IT novinky

    Stack Overflow se dohodl s OpenAI o zpřístupnění obsahu Stack Overflow pro vylepšení OpenAI AI modelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (64%)
     (7%)
     (13%)
     (16%)
    Celkem 141 hlasů
     Komentářů: 10, poslední včera 17:35
    Rozcestník

    Dotaz: Proc ukladat uzivatele v LDAP a ne v SQL

    16.9.2012 18:29 hermelin | skóre: 21
    Proc ukladat uzivatele v LDAP a ne v SQL
    Přečteno: 479×
    Zdravim Muzete mi nekdo vysvetlit proc pouzivat LDAP a ne SQL na databazi uzivatelu? Ano openLDAP ma jednoduchou replikaci, ano LDAP je standart, ano LDAP muze byt kompatibilni s jinymi OS (AD, Novel apod.)

    Ale jeho slozitost i zadavani dat mi prijde krajne neprijemne. V MySQL udelam tabulku, kdykoliv si ji mohu upravit, kdykoliv si mohu menit select (s vysledkem jsem opravdu sam svym panem). V LDAP sem vazany spousty standarty a podminkami.

    Neberte prosim dotaz jako ze bych chtel vyprovokovat nejakou flame ale spis me opravdu zajima proc pouzit LDAP a ne SQL ktere je z meho pohledu mnohem flexibilnejsi.

    Diky moc za odopovedi

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    H0ax avatar 16.9.2012 18:58 H0ax | skóre: 36 | blog: Odnikud_nikam
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proc ukladat uzivatele v LDAP a ne v SQL
    jde o to, co je to za databázi userů, jaký je její účel
    uid=0(root) gid=0(root) skupiny=0(root)
    16.9.2012 19:11 hermelin | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proc ukladat uzivatele v LDAP a ne v SQL
    Myslim klasiku - passwd, samba, ftp, pripadne autorizace na webovych rozhranich apod.
    Řešení 2× (mozog, H0ax)
    16.9.2012 20:10 Jooky (inactive) | skóre: 39 | blog: Jooky | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proc ukladat uzivatele v LDAP a ne v SQL
    Zasadny rozdiel medzi LDAP, NIS a podobnymi databazami v porovnani s SQL je v ich rychlosti. V pripade SQL databaz by nemal byt velky rozdiel v rychlosti vkladania dat a ich vyberania. Naproti tomu databazy LDAP, NIS, atd. su primarne optimalizovane na citanie a rychlosti zapisu sa nedava velka priorita. Uz z principu sa neda spravit databaza, ktora bude rychla na citanie a nedotkne sa to rychlosti zapisu.

    Velmi zalezi ako budu udaje pouzivane a ako sa bude k nim pristupovat. V pripade email servra a emailov vo virtualnych domenach bude stacit aj MySQL bez specialnej konfiguracie. Rychlost dorucovania emailov vacsinou nie je taka rychla, aby sa odrazila rychlost MySQL na ich dorucovani (samozrejme nemyslim nejaky obrovsky email server).

    V pripade pouzitia databazy ako uloziska Unix accountov je situacia uplne ina. Kazdy jeden prikaz ps, ls, find a iny pracujuci s Unix login udajmi vyprodukuje celkom dost dotazov. Hoci to nie je uplne viditelne, tak uz len taky "ps -ef" prikaz potrebuje prelozit UID/GID na meno. To iste "ls -l" v nejakom adresari a samozrejme kazda jedna sluzba/prikaz pracujuca s pravami na systeme. Samotnemu jadru toto mapovanie nevadi, kedze pracuje len s cislami, ale aby system pracoval "svizne" tak aj app musia pracovat rovnako rychlo.

    V tomto momente je presne na mieste spomenut LDAP. Tie obmedzenia a restrikcie su primarne na dosiahnutie rychlosti citania. Ked nastartujem nejaky file manager an pozriem sa napr do /tmp, tak ocakavam, ze a mi zobrazi obsah co najrychlejsie. Kedze suborovy system doda len UID:GID, tak je potrebne sa na kazdu jednu kombinaciu pozriet do zaznamov LDAP-u a to mozu byt tisicky dotazov, u ktorych ocakavame "okamzite" odpoved. Naproti tomu pridavanie uzivatelov, menenie hesla a inych parametrov je v porovnani s mnozstvom "citacich" dotazov zanedbatelne malo. Na zmenu hesla uzivatel pocka aj par sekund, ale na odpoved systemu pri "normalnej" praci nie.
    Řešení 2× (mozog, H0ax)
    16.9.2012 20:36 Marv-CZ | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proc ukladat uzivatele v LDAP a ne v SQL
    LDAP je specializovaná databáze pro adresáře. Na rozdíl od SQL přímo kopíruje hierarchickou strukturu reality v podobě stromu. Dalším bonusem je způsob nastavení přístupových práv až na úroveň jednotlivých položek.

    S tím zadávání je to přesně naopak. Jistě na nejnižší úrovni je to komplikovanější. Ale pokud se budeme bavit o nástrojích v GUI, tak si hezky klikáš záznamy přímo do stromové struktury. I s tím omezením je to přesně naopak. Pokud máš nahraná správná schémata, máš k dispozici předdefinované typy položek pro vše potřebné. A na rozdíl od SQL nejsi omezen definicí tabulky. Můžeš si k záznamu přidávat položky podle libosti. Má třeba uživatel 10 e-mailových adres? Tak jich přidáš 10 a nemusí tě trápit, že ve struktuře tabulky SQL jsou pole jen na dvě.

    Samozřejmě jsou situace, kdy je lepší LDAP, jiné kdy je lepší SQL. Záleží, k čemu a jak to bude sloužit. Např. v rámci firmy bude lepší LDAP, který bude přirozeně odrážet třeba geografické umístění zaměstnanců a u každého si můžeš ukládat libovolně různé údaje. Naproti tomu pro velkého poskytovatele e-mailových schránek bude lepší SQL, protože zvládne rychleji velké objemy dat a formát záznamu je stejně dán striktně předem.
    16.9.2012 21:13 erg8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proc ukladat uzivatele v LDAP a ne v SQL
    Podle mě ve většině případů vůbec nezálaží na rychlosti sql db vs ldap, ale na způsobu použití. Např. mailové účty mám v mysql, protože k nim ukládám i informace o využití kvóty (tj. časté čtení i zápis) a používám spoustu "nestandardních" atributů. Co se týče rychlosti, jde jen o to správně navrhnout databázi, ale i pro několik stovek tisíc uživatelů by to mělo být třeba na mail dostatečné. Co se týče rychlosti sql db při použití v NSS na linuxu, tak tam není rychlost také kritická - dá se používat cache. Zásadní otázka zůstává: chceš aby každý koncový počítač měl přístup ke všem uživatelům a jejich heslům? Pokud ne - zvol LDAP, pokud ano - můžeš použít nějakou relační db.
    16.9.2012 22:34 hermelin | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proc ukladat uzivatele v LDAP a ne v SQL
    Diky vsem za jasne a vycerpavajici odpovedi. Jsem zase o neco chytrejsi :-)
    17.9.2012 00:34 Martin Matějek | skóre: 12 | blog: Flying_circus | Kladno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proc ukladat uzivatele v LDAP a ne v SQL
    Ještě bych dodal jednu věc, kterou tu (myslím) nikdo nezmínil. Když chceš jednotné přihlašování do různých služeb, tak ti LDAP ušetří práci právě tím, že je to standard. Při použití SQL musíš každé aplikaci nastavit správné SQL dotazy.

    Například takhle:
    # please modify SQL queries for your database
    
    # add user
    add_user_sql = ""
    
    # remove user
    remove_user_sql = ""
    
    # update password
    update_passwd_sql = ""
    
    [...]
    # do something
    do_something_sql = ""
    
    LDAP je standardizovaný, takže pro různé operace (např. změny atributů) programu stačí akorát základní údaje, tj. jak ověřit uživatele, a operace s LDAPem provádí pomocí funkcí definovaných v nějakém API.
    Don't judge me by the friends I keep. No, no, no. Judge me by the enemies I have slain!

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.