abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:33 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 141 (pdf) a HackSpace 78 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 2.0.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Oficiálně bude představena ve čtvrtek na konferenci KotlinConf 2024 v Kodani. Livestream bude možné sledovat na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:55 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 27.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.8.0 svobodného multiplatformního softwaru pro konverzi video formátů HandBrake (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.5. 21:55 | IT novinky

    Microsoft představil nové označení počítačů Copilot+. Dle oznámení se jedná se o počítače poskytující funkce umělé inteligence. Vedle CPU a GPU mají také NPU (Neural Processing Unit). Uvnitř představených Copilot+ notebooků běží ARM čipy Qualcomm Snapdragon X Elite nebo X Plus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    20.5. 17:55 | Zajímavý článek

    Příspěvek na blogu Codean Labs rozebírá zranitelnost CVE-2024-4367 v PDF.js, tj. mj. prohlížeči PDF souborů ve Firefoxu. Při otevření útočníkem připraveného pdf souboru může být spuštěn libovolný kód v JavaScriptu. Vyřešeno ve Firefoxu 126.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.5. 12:55 | Nová verze

    Lazygit byl vydán ve verzi 0.42.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.5. 12:22 | IT novinky

    K open source herní konzole Picopad přibyla (𝕏) vylepšená verze Picopad Pro s větším displejem, lepšími tlačítky a větší baterii. Na YouTube lze zhlédnout přednášku Picopad - open source herní konzole z LinuxDays 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    17.5. 13:44 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová major verze 17 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.5. 12:22 | Komunita

    Sovereign Tech Fund, tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří vývoj FFmpeg částkou 157 580 eur. V listopadu loňského roku podpořil GNOME částkou 1 milion eur.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (80%)
     (5%)
     (8%)
     (7%)
    Celkem 444 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Dotaz: Debian Squeeze mdadm RAID1 rozdělení, autodetekce

    11.1.2013 00:34 Electronic | skóre: 3
    Debian Squeeze mdadm RAID1 rozdělení, autodetekce
    Přečteno: 301×
    Zdravím, mám tu takovou triviální záležitost, ale přece jen se zeptám. Na serveru vytvářím RAID1 pole a mám problém na Debianu s automatickou detekcí při bootu. Našel jsem hodně článků co toto řeší ale u většiny z nich jen změnili verzi superbloku mdadm na 0.9 a nastavili typ oddílu na 0xfd (raid_autodetection nebo tak nějak). Navíc jsem se dozvěděl že je to u disků s GPT tabulkou ještě trochu jinak. U oddílů v této tabulce stačí přiřadit flag raid a příslušnému oddílu se nastaví určitý GUID. Problém je v tom, že automatická detekce polí nefunguje jen u disků, které jsou na externím SATA řadiči. Možná příčina může být načtení sata ovladače až po hledání polí. Zajímavé ale je, že když jsem updatoval initramfs (update-initramfs -u), tak pole začalo zázračne fungovat. Vytvořil jsem tedy pole znovu, protože nemělo potřebnou velikost a poté už ani tento update nepomohl. Nesetkal jste se s tím někdo ?

    A ještě bych se Vás chtěl zeptat na jednu věc. Při vytváření oddílů pro systém (/,/home,swap,...) mám možnost vytvořit na každém disku stejné oddíly a pro každý oddíl zřídit pole (např. md0 pro /, md1 pro /home, md2 pro swap,...), nebo udělat pole přes celý disk a pak udělat oddíly na něm. Výsledné oddíly vypadají asi takto (md0p1 - oddíl 1 na poli md0, md0p2 oddíl 2 na poli md0,...). Otázkou je kterou variantu zvolit ? O první variantě jsem četl že je náročnější na systémové prostředky, což zní celkem logicky. U druhé varianty bych se zase bál při manipulací s polem kdyby došlo k havárii. Kvůli implementaci rozpoložení oddílů v superbloku, ale co jsem zjistil už to nějaký rok je (2005), takže moje obavy budou snad zbytečné.

    Předem děkuji za reakci Ondřej Suk

    Odpovědi

    11.1.2013 04:05 Electronic | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Squeeze mdadm RAID1 rozdělení, autodetekce
    Možná bych to měl ještě upřesnit ...

    Bylo by možné mdadm provozovat bez konfiguračního souboru ? Šlo by, že by si jádro samo ošahalo všechny disky, zkontrolovalo na superbloky a podle toho přiřadilo ? Potom by se nemusel při každé změně konfigurace disků generovat nový ramdisk. Prostě by stačilo např. připojit dva disky na kterých je raid1 (superbloky) a při bootu by se pole automaticky detekovalo a přiřadilo ...

    Bylo by to možné ?
    11.1.2013 17:58 linuxak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Squeeze mdadm RAID1 rozdělení, autodetekce
    Osobne preferuju jednu partisnu, oznacit jako raid (parted /dev/sda a pak /dev/sdb; mktable msdos; mkpart p 0% 100%; set 1 raid on), na ni vytvorit mdraid a to zarizeni udelat jako physical volume pro LVM. Dal pak vytvorit logical volumes jak chci.

    Sice pouzivam prevazne HW RAID, ale obcas nejaky SW raid delam a nikdy jsem nezaznamenal, ze by to debian nezvladnul. Pokud to udelam uz pri instalaci, tak debian nainstaluje vsechno potrebne (tedy mdadm a lvm2 baliky). Kdyz to delam rucne pozdeji, nebo kopiruju linux z HW RAID systemu na SW RAID system, tak obcas zapomenu nainstalovat ten balik mdadm (nebo lvm2), ale bootnu do rescue linuxu, chroot, instalace mdadm a lvm2, dokonce v debianu to samo udela novy initramfs, do kterych prida mdadm a lvm2.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.