abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 2
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 793 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Prekaza prebytocne mnozstvo kniznic?

    9.8.2003 23:04 Kinnon
    Prekaza prebytocne mnozstvo kniznic?
    Přečteno: 41×
    Dobry den. Som zaciatocnik a pouzivam debian(woody). Vyuzivam nastroj apt na instalovanie balikov. Vsimol som si, ze casto to instaluje baliky, ktore potrebuje dany balik pre svoj beh.Co mi nieje jasne ? Napr. ked sa snazim skompilovat nejaky source, tak povedzme to vyzaduje iste baliky este naviac. Niekedy sa mi stane, ze nainstalujem nejaku kniznicu ktoru mu vobec netreba(cize povedzme, ze sa netrafim do tej spravnej).Chcem sa opytat aky ma vplyv na chod, spravanie systemu, v pripade, ze nainsalujem kniznicu, ktora NIEJE potrebna. Ci sa system spomali, alebo co sa s nim vlastne udeje, ked ta kniz. nieje nepotrebna. Dakujem za nazor, pripomenieky, vysvetlenie.

    Odpovědi

    9.8.2003 23:07 Kinnon
    Rozbalit Rozbalit vše Prekaza prebytocne mnozstvo kniznic? - Oprava
    Opravujem predposlednu vetu, svojej otazky. "Ci sa system spomali, alebo co sa s nim vlastne udeje, ked ta kniz. nieje potrebna."
    9.8.2003 23:24 RWS
    Rozbalit Rozbalit vše Prekaza prebytocne mnozstvo kniznic?
    No, nevim do toho zase az tolik,ale mam dojem, ze se nic nedeje, krome nasledujicich:
    • zabira ti misto na disku
    • kdyz se prohledavaji vsechny knihovny napr. pri ldconfig (jestli se to deje vubec nekdy deje, krome ldconfig), tak se prohledavaji i tyhle prebytecny knihovny-na kolik te to zpomali, to musis promyslet sam
    Jinak mam dojem, ze dokud nejakej program nepotrebuje nejakej kod z ty knihovny, tak se knihovna nenahrava do pameti.
    10.8.2003 09:56 Beda
    Rozbalit Rozbalit vše Prekaza prebytocne mnozstvo kniznic?

    jestli jde o binarky "linkovane" proti .so (shared object) knihovnam, tak dochazi k jejich pripojeni tesne pred samotnym spustenim. stara se o to obvykle /lib/ld-linux... v pripade glibc.
    pokud se k takove binarce nepodari prilinkovat vsechny knihovny, tak muze dopadnout (nejcasteji) spatne a to, ze se nespusti z duvodu nedefinovanych symbolu i po slinkovani.

    pak jsou jeste extra pripady, kde zalezi na necem, cemu se da asi rikat atributy symbolu, kdy to muze projit a binarka asi muze "fungovat" i bez potrebne knihovny.

    10.8.2003 12:39 Ondra 'Kepi' Kudlík | skóre: 29 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Prekaza prebytocne mnozstvo kniznic?
    Ahoj, s tema knihovnama je to jednoduchý. Pokud chceš něco kompilovat, vždycky potřebuješ devel balíčky, které nabízí soubory potřebné právě pro to kompilování. Co se týče zpomalování systému, tak neměj strach. Jak už tu někdo psal, může to mít vliv při hledání sdílených knihoven a podobně, ale vysoce zanedbatelný. Jediným problémem je tak místo na disku. Každopádně pokud máš místo na disku, klidně si to tam všechno nech. A pokud chceš přece jenom probrat různé knihovny, které už nejsou potřeba (třeba kvůli tomu, abys měl pořádek :-) ), tak použij nějaký nástroj přímo z distribuce debianu.. pár jich tam najdeš. Jedná se o nástroje, které hledají balíky na kterých už nic nezávisí, takže si pak můžeš udělat docela pořádek. Podobnou funkčnost nabízí i apt frontend aptitude, který průběžně nabízí balíky, které se v systému nepoužívají k odinstalaci a podobně...

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.