Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Dobrý den, asi jsem udělal chybu, když jsem uvěřil, že v Linuxu Debianu to bude vše OK.
Potřebuji nainstalovat programy třetích stran a již týden se mně, ale vůbec nedaří.
O balíčkách se mně již i zdá. Číselně jsem jich našel cca něco okolo 50.tisíc. To co potřebuji tam neni, alespoň já to tam nemohu nikde najít.
Nejsem žádný expert a myslím, že toho nechci moc. Co vlastně potřebuji:
Potřebuji cca tyto programy:
LibreOffice 4 /Zatim jde nějaká stará verze a potom se přeinstaluje za novější. V baličkách novější neni. Je ale funkční./
LibreCAD /Jediný program,který jsem našel v balíčkách a povedl se i nainstalovat, je OK./
Meta Trader 4
xStation
Thunderbird-17.0.6.tar.bz2 /Staženo v GNOME Commander a dál se mně instalace nedaří. Po poklepání se to rozbalí do správce archivu a tam nevím jak spustit instalaci a jsem v ... /
Firefox-21.0.0.tar.bz2 /Staženo v GNOME Commander a dál se nedaří./
Skype-debian_4.2.0.11-1_i386.deb /Umím spustit instalaci, ale potom na konci instalace to začne řvát, "že mám špatnou architekturu i386 a musím mít AMD64"/
Prosím o pomoc s Firefoxem a nebo Thuunderbirdem. Ostatní možná odvodím a chytnu se. Odpověď prosím pro začátečníka.
HDD160GB, RAM 2GB, Debian7 Wheezy amd64.
Předem moc děkuji. Michal
echo "deb http://ftp.cz.debian.org/debian/ wheezy-backports main" >> /etc/apt/sources.list
a ohledne skype, debian ma multiarch, takze instalace 32bit balicku je jednoducha
dpkg --add-architecture i386
dpkg -i Skype-debian_4.2.0.11-1_i386.deb
nicmene spis uvazuju, jestli je pro vas Debian vhodny (ma konzervativnejsi reseni balicku - s ohledem na stabilitu), ubuntu by mozna bylo vhodnejsi
Tiskni
Sdílej: