abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:11 | Nová verze

    Open source RDP (Remote Desktop Protocol) server xrdp (Wikipedie) byl vydán ve verzi 0.10.0. Z novinek je vypíchnuta podpora GFX (Graphic Pipeline Extension). Nová větev řeší také několik bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 04:11 | Nová verze

    Rocky Linux byl vydán v nové stabilní verzi 9.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.5. 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Dellu byla odcizena databáze zákazníků (jméno, adresa, seznam zakoupených produktů) [Customer Care, Bleeping Computer].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    9.5. 21:11 | Zajímavý článek

    V lednu byl otevřen editor kódů Zed od autorů editoru Atom a Tree-sitter. Tenkrát běžel pouze na macOS. Byl napevno svázán s Metalem. Situace se ale postupně mění. V aktuálním příspěvku Kdy Zed na Linuxu? na blogu Zedu vývojáři popisují aktuální stav. Blíží se alfa verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    9.5. 14:33 | Pozvánky

    O víkendu 11. a 12. května lze navštívit Maker Faire Prague, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 21:55 | Nová verze

    Byl vydán Fedora Asahi Remix 40, tj. linuxová distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 40.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    8.5. 20:22 | IT novinky

    Představena byla služba Raspberry Pi Connect usnadňující vzdálený grafický přístup k vašim Raspberry Pi z webového prohlížeče. Odkudkoli. Zdarma. Zatím v beta verzi. Detaily v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    8.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána verze R14.1.2 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.

    JZD | Komentářů: 0
    7.5. 18:55 | IT novinky

    Dnešním dnem lze již také v Česku nakupovat na Google Store (telefony a sluchátka Google Pixel).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    7.5. 18:33 | IT novinky

    Apple představil (keynote) iPad Pro s čipem Apple M4, předělaný iPad Air ve dvou velikostech a nový Apple Pencil Pro.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (63%)
     (8%)
     (14%)
     (16%)
    Celkem 155 hlasů
     Komentářů: 11, poslední včera 18:00
    Rozcestník

    Dotaz: Vzdálené spuštění počítače s šifrovaným diskem

    3.9.2013 00:11 otaku
    Vzdálené spuštění počítače s šifrovaným diskem
    Přečteno: 436×
    Plánuju si koupit domácí server jako úložiště dat a na další pokusy. Chtěla bych ty data mít šifrovaná a zároveň přístupná přes internet. Tady jsem narazila na problém jak spustit počítač vzdáleně (třeba po výpadku proudu) pokud má šifrovaný disk. Existuje na to nějaké rozumné řešení? Nevadilo by mi ani bootování z nešifrovaného systému a přes ssh potom připojit disky, ale spíš by mě zajímalo jak to vyřešit bez podobných obezliček jestli to je vůbec možné.

    Odpovědi

    3.9.2013 03:08 pletiplot | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vzdálené spuštění počítače s šifrovaným diskem
    Toto je klasický problém "klíče pod rohožkou". Pokud má stroj nabootovat komplet s disky, pak ani nemusí být šifrován. Může mít nešifrovaný root a šifrovat jen data, klíč po bootu zadávat ručně přes SSH nebo z flash disku. Pak ale paranoia není úplná - root lze hacknout a pak jen čekat na zadání klíče. Je to jako mít v bytě normální fabku a cenné věci až v trezoru v bytě. Jakékoli řešení bude prostě kompromis.
    3.9.2013 20:57 Dark_user | skóre: 12
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vzdálené spuštění počítače s šifrovaným diskem
    3.9.2013 21:05 student
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vzdálené spuštění počítače s šifrovaným diskem
    To neriesi problem - predstav si, ze tam naslucha nejaky SSHd ocakavajuci heslo na odsifrovanie diskov. Niekto fyzicky odpoji PC od napajania a SSHd upravi tak, aby heslo na odsifrovanie zaroven niekam poznamenal (na to netreba pristup k sifrovanym diskom). Ked sa niekto pripoji cez SSH a zada heslo, tak ma problem...
    4.9.2013 00:27 Michal Ludvig | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vzdálené spuštění počítače s šifrovaným diskem
    Ono je dobré vědět proti komu/čemu se chci ochránit.
    1. Proti někomu kdo získal vzdálený přístup? Nepotřebuju šifrovat protože v okamžiku kdy se ten někdo na server dostane jsou disky připojené a on heslo znát nepotřebuje.
       
    2. Proti zlodějům kterým jde o HW a ne o data? Je jedno jestli šifruju jen data nebo celý OS - ti se s žádným heslem patlat nebudou a server prostě hodí do zastavárny kde zjistí že to chce nějaké heslo a radši tam plácnou Windows.
       
    3. Proti odhodlanému útočníkovi kterému jde o data ale server je tak dobře zabezpečený že nemají šanci je získat? V domácích podmínkách vysoce nepravděpodobné - šlo by o někoho kdo by mohl získat fyzický přístup k serveru a zároveň toužil po heslu. Zde je jedno jestli šifruju jen data nebo i OS. Jakmile ten někdo bude mít fyzický přístup tak může upravit tu nešifrovanou část a heslo odposlechnout. Je fuk jestli upraví BIOS, bootloader, /boot (=kernel, nejpravděpodobnější) nebo něco v OS. Nebo si rovnou vezme paměť kde ten šifrovací klíč je. Proti takovému útočníkovi není v silách domácího uživatele se bránit, protože v tomhle modelu jsou přípustné i metody typu Rubberhose Cryptanalysis kterými lze heslo zjistit celkem efektivně zjistit.
    Takže ano, šifrovat jako obranu proti #2 - šifruj jen data a když server spadne prostě přes SSH heslo zadej a disky připoj.
    3.9.2013 19:22 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vzdálené spuštění počítače s šifrovaným diskem

    Praktické (nikoliv však teoretické) řešení existuje. Jmenuje Trusted Platform Module.

    Jedná se o kryptografický čip, který je součástí základní desky (obvykle chipsetu) a používá se softwarem k zaznamenávání otisků spouštěných programů. Software pak může použít výsledný otisk, který je jedinečný pro konkrétní hardware a zavedený software, jako heslo pro rozšifrovaní kořenového souborového systému.

    Poznámka k „teoreticky“: tento mechanismus není schopen zabránit, aby někdo napadl hardware pomocí odposlechu front-side bus. To je ale prakticky velmi obtížné. To už je snazší zmrazit nebo odposlechnout moduly fyzické paměti a heslo vyčíst odtamtud.

    4.9.2013 00:48 potato
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vzdálené spuštění počítače s šifrovaným diskem
    Není to ani řešení praktické, protože může fungovat pouze na locked down systému s pevně danou a neměnnou funkcí. Server na pokusy (viz dotaz, na který odpovídáš) bude s prakticky 100% pravděpodobností obsahovat inteprety, ladicí a vývojové nástroje, etc., které umožňují vykonat libovolný kód všude možně. Nikoli chybou, ale cíleně.
    4.9.2013 07:17 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vzdálené spuštění počítače s šifrovaným diskem

    Nikoliv. Vtip je v tom, že souborový systém je šifrovaný a locked-down je pouze firmware, zavaděč, jádro a initramdisk.

    Aby někdo dokázal podvrhnout běžící systém (řekněme SSH démona), musel by získat soukromý klíč SSH serveru. Jenže ten je uložen v zašifrovaném souborovém systému. Aby získal klíč k souborovému systému, musí útočník tedy útočit na kód, který se spouští před připojením souborového systému. Jenže klíč (přesněji řečeno heslo ke klíči) k souborovému systému vychází z otisku již spuštěného kódu. Tedy jakákoliv změna takévho kódu vede ke ztrátě klíče (přesněji řečeno hesla ke klíči).

    Ve výsledku buďto běží nepozměněný SSH server s neprozrazeným SSH klíčem, nebo běží systém s jiným SSH klíčem, nebo neběží systém vůbec. Všechny tři varianty jsou rozlišitelné, a tedy bezpečné.

    Server člověk může mít na hraní, ale logicky, když chce vzdálený boot, tak nebude zrovna měnit jádro. To je věc, kterou je rozumné tak jako tak dělat na místě. Jinak řečeno, lze mít systém chráněný TPM a přesto mít celý kořenový systém variabilní.

    4.9.2013 12:06 VK
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vzdálené spuštění počítače s šifrovaným diskem
    Na tohle už řešení vymysleli - jmenuje se UPS a dnes se dá pořídit i pod 1kKč :-) Tedy aspoň není třeba zadávat heslo po (kratším) výpadku proudu. Co se týče toho ostatního, to by mne taky zajímalo.
    4.9.2013 13:49 vlanav | skóre: 24 | blog: Dlouhý den
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vzdálené spuštění počítače s šifrovaným diskem
    Řešilo se to o pár dnů dříve tady. Jestli jde o spuštění ve smyslu zapnutí, jde obvykle nastavit v BIOSu u "AC Loss" hodnotu "Last State" nebo "Always On"

    Jinak také existuje flexibilnější WakeOnLan.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.