Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Jenom mě nejde do hlavy, jak se může Firefox aktualizovat v /opt s právy běžného uživatele.A on se tam může aktualizovat s právy běžného uživatele?
Nestěžuju si na to, jaká má práva. Práva jsem mu nenastavoval, má jaká má. Co se týká vlastníka, to jsem si udělal sám. Kdybych ho přímo rozbalil do /opt, má jako vlastníka root. Práva jsou v obou případech stejná, tedy 100755Práva neboli oprávnění jsou i obecný pojem, nejenom těch pár mode bitů.
Pozastavil jsem se nad tím že se v /opt dokáže aktualizovatTo je právě dáno těmi oprávněními, která sis sám způsobil a na která si údajně nestěžuješ.
jeslti to prostě není bezpečnostní riziko.Pokud to považuješ za bezpečnostní riziko, tak to tak nemáš nastavovat.
Spokojil bych se i s kratší odpovědí, třeba něco ve smyslu Není tam bezpečnostní riziko.Jednak by kratší odpověď zněla, že tam je bezpečnostní riziko, jednak nelze krátce odpovědět na z principu nesmyslnou otázku, ze které čiší nějaký nevyslovený špatný předpoklad.
Jinak pokud rozbalím Firefox do /opt tak, že vlastníkem je root, Firefox se automaticky neaktualizuje, pouze dá informaci o nové verzi a odkaz ke stažení ze stránek Mozilly.To dává do jisté míry smysl, jen doufám, že to nedělá Firefox spuštěný za roota ve filesystému spravovaném distribucí. Ale u Mozilly bych se nedivil ničemu.
sudo add-apt-repository ppa:mozillateam/firefox-next sudo apt-get update sudo apt-get upgradekdyz ho budes chtit zrusit a navratit se ke firefox stable tak:
sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8 sudo apt-get update sudo apt-get install ppa-purge sudo ppa-purge ppa:mozillateam/firefox-next
Tiskni
Sdílej: