abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 18:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 0.2.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Společnost Cloudflare jej letos v únoru uvolnila pod licencí Apache 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:11 | Nová verze

    Open source RDP (Remote Desktop Protocol) server xrdp (Wikipedie) byl vydán ve verzi 0.10.0. Z novinek je vypíchnuta podpora GFX (Graphic Pipeline Extension). Nová větev řeší také několik bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 04:11 | Nová verze

    Rocky Linux byl vydán v nové stabilní verzi 9.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.5. 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Dellu byla odcizena databáze zákazníků (jméno, adresa, seznam zakoupených produktů) [Customer Care, Bleeping Computer].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    9.5. 21:11 | Zajímavý článek

    V lednu byl otevřen editor kódů Zed od autorů editoru Atom a Tree-sitter. Tenkrát běžel pouze na macOS. Byl napevno svázán s Metalem. Situace se ale postupně mění. V aktuálním příspěvku Kdy Zed na Linuxu? na blogu Zedu vývojáři popisují aktuální stav. Blíží se alfa verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    9.5. 14:33 | Pozvánky

    O víkendu 11. a 12. května lze navštívit Maker Faire Prague, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 21:55 | Nová verze

    Byl vydán Fedora Asahi Remix 40, tj. linuxová distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 40.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    8.5. 20:22 | IT novinky

    Představena byla služba Raspberry Pi Connect usnadňující vzdálený grafický přístup k vašim Raspberry Pi z webového prohlížeče. Odkudkoli. Zdarma. Zatím v beta verzi. Detaily v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    8.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána verze R14.1.2 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.

    JZD | Komentářů: 0
    7.5. 18:55 | IT novinky

    Dnešním dnem lze již také v Česku nakupovat na Google Store (telefony a sluchátka Google Pixel).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (63%)
     (8%)
     (14%)
     (16%)
    Celkem 155 hlasů
     Komentářů: 11, poslední včera 18:00
    Rozcestník

    Dotaz: Smartdrv v lunixu

    5.9.2003 12:25 Luděk Novotný | skóre: 3
    Smartdrv v lunixu
    Přečteno: 87×
    Zdravim, potreboval bych vedet zda je ve FreeBSD 4.8 (ale i obecne v unixu ci linuxu) potreba aktivovat neco jako v dosu smartdrv? pri praci s vetsim mnozstvim souboru (napr rozbalovani archivu...) system vykazuje priznaky jako v DOSu bez smartdrv, rozbalovani je cim dal tim vic pomalejsi....

    Odpovědi

    5.9.2003 12:48 ivok
    Rozbalit Rozbalit vše Smartdrv v unixu
    Filesystémy používané pod linuxem jsou většinou "smart" sami od sebe... Můžete zkusit používat nějaký jiný, který se pro váš konkrétní účel hodí víc, ale spíš bych řekl, že nemáte zapnutý DMA přístup na disk nebo něco podobného... O čem se vlastně bavíte? Máte stovky, tisíce, miliony,... souborů? Velikosti řádově kb, MB, GB, ... ? A co vlastně dělá takové SMARTDRV pod DOSem ... ? :-)
    5.9.2003 12:53 Hynek (Pichi) Vychodil | skóre: 43 | blog: Pichi | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Smartdrv v lunixu
    To jsi mě rozesmál. Smardrv byla vyrovnávací paměť, toto je v unixech nedělitelnou součástí jádra systému už přes 20 let. Linuxová implementace je považována za jednu z nejlepších, takže chybu hledej někde jinde.
    XML je zbytečný, pomalý, nešikovný balast, znovu vynalézané kolo a ještě ke všemu šišaté, těžké a kýčovitě pomalované.
    5.9.2003 14:40 Luděk Novotný | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Smartdrv v lunixu
    Aha, tak pardon ze nejsem takovy ultraprofesional jako vy a z nevim ze je to v jadru implementovano. Nicmene DMA prenos zrejme zapnuty nemam, nevim jak jej zapnout. Bavime se radove o desitkach az stovkach MB.
    5.9.2003 14:53 Radek
    Rozbalit Rozbalit vše Smartdrv v lunixu
    hdparm -d1 -c1 /dev/hda a otestovat rychlost hdparm -tT /dev/hda cao
    5.9.2003 20:59 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Smartdrv v lunixu
    ve chvíli, kdy je těch dat řádově tolik co máš RAM (píšu řádově, přesně to dost závisí na okolnostech), tak se samozřejmě přestanou cacheovat (není kam) nebo se spíš vyhodí z cache dřívější data, podle situace... je jasné, že to pak hrabe na disk víc smartdrv, pokud si vzpomínám, také neuměl zacacheovat větší množství dat, než kolik se vešlo do cache ;-)
    5.9.2003 23:31 Beda
    Rozbalit Rozbalit vše Smartdrv v lunixu

    no jestli nejde zase o znamou vlastnost 2.4+ rady, kdy se jadro snazi proste naplno vyuzit moznosti hardware.
    a kdyz ma pocitac 512M ramky a celou dobu bezi proces kterej pracuje se soubory, tak proc by tu ramku celou 512M nemela postupne sezrat cache? (nemela? ale to vi jen program jak s temi soubory bude zachazet - viz kecy ke konci)

    jenze pak jeste bezi na pozadi procesy, jejichz data se postupne vyswapovavaji nebo zahazuji spustitelny stranky z tech aplikaci z pameti (kdyz je original na disku) protoze nebyly zrovna pouzity a pokud je swap na stejnym fyzickym zarizeni, jako ty soubory, nebo binarky spustenych procesu, tak se to podepise na vykonu tim, ze to zacne zbesile seekovat kvuli swapovani nebo natahovani stranek z disku do pameti, protoze proste cache je naprosto neuveritelne nenazrana sfine v techdle jadrech.

    ale cely problem neni v jadru, ale v tom, ze jadro predbehlo vetsinu programu v implementaci alokacnich strategii, ktery vyhovuji moznostem posixu, ale programy nevyuzivaji korektnich nastaveni napoved jadru podle posixu.

    jadro proste nedokaze vestit z kristalove koule, ze nema cachovat archiv, ktery chcete rozbalit, protoze ho proste prectete jednou a dost a misto toho kdyz nedostane nakopnuti v podobe parametru k open() bude cachovat cteny bloky archivu, ktery sezerou pamet na ukor vseho ostatniho.

    typicke problematicke programy na kterych se to projevi v cele sve krase - mplayer a soubory s opravdu velkym bitrate, tar, rsync, cp, a mnoho dalsich... a kde je problem? blbe se hada do budoucna, jestli zahazovat stranky cache, ktery mozna nebudou pouzity nebo jestli zahazovat zbytek nebo swapovat...

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.