abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    24.4. 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 765 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: stav KDE v Debianu testing

    27.9.2015 22:31 mica
    stav KDE v Debianu testing
    Přečteno: 243×
    Zdravím, obracím se na uživatele Debianu testingu a prostředí KDE s dotazem, zda jim toto prostředí funguje bez (větších) obtíží, za předpokladu, že mají aktuální systém (tj. všechny nainstalované balíčky z KDE v posledních testingem nabízených verzích).

    Já jsem totiž s KDE začal mít problémy od té doby, co se do testingu dostala Plasma 5 (asi před dvěma měsíci, tuším), jenže ačkoli drobné problémy bych chápal, ono se to stále zhoršuje a nyní mám KDE nepoužitelné - po čerstvém spuštění vše vypadá bezproblémově, ale po spuštění x-té aplikace (a to je během několika minut) se buď ztratí dekorace oken, nebo se ztratí panel, přestane fungovat většina klávesových zkratek, zčernají některé virtuální plochy nebo celé KDE rovnou zamrzne. Já jsem si to možná (to právě nevím) zavinil sám, ale co jsem taky měl dělat, když mi balíčkovací systém Debianu nabízel velmi podivné způsoby aktualizace. Třeba mi nabídl aktualizaci určitého počtu součástí KDE, ale za té podmínky, že mi zároveň podstatnou část KDE včetně klíčových uživatelských aplikací bez náhrady odinstaluje (např. i kdm, což považuju za zvlášť absurdní, neboť k čemu mi bude aktualizace části KDE, když ho pak nebudu moct vůbec spustit); a navíc mi kvůli aktualizaci části KDE chtěl odinstalovat aplikace, které s KDE nemají nic společného. Já jsem to řešil tak, že jsem na podmínky instalátoru (apt) kývl, a co mi odinstaloval, jsem zpět nainstaloval jednotlivě, přičemž v několika málo případech jsem závislosti mohl splnit jedině nainstalováním balíčku z unstable (zpět jsem pochopitelně nemohl instalovat balíčky, které byly ze zdrojů úplně vyřazeny). Někdy se mi podařilo nainstalovat navržené aktualizace bez původně ohlášené odinstalace čehokoli dalšího tak, že jsem je neinstaloval všechny najednou, nýbrž jsem je zkoušel instalovat jednotlivě a vždy nejprve ty, které nevyžadovaly žádnou odinstalaci (což mi taky připadá absurdní: instalace všech navrhovaných aktualizací najednou by vyvolala hromadnou odinstalaci, ale nainstalování navrhovaných aktualizací po jedné či několika v určitém zkusmo zjištěném pořadí nevyvolalo odinstalaci vůbec ničeho). Podotýkám, že jsem vždy všechny závislosti splnil a nic jsem neinstaloval silou proti nim.

    Vlastně mám tedy dotazy dva: za prvé zda se někdo v souvislosti s KDE setkal rovněž s takovým chováním instalátoru, to znamená nikoli navrhováním pouhých aktualizací, nýbrž aktualizací za cenu úplného odinstalování něčeho jiného (a to i takových aplikací jako Dolphinu či Konsole nebo již zmíněného správce oken; odinstalaci zastaralých komponent, jejichž funkčnost je zcela nahrazována jinými modernějšími, samozřejmě chápu), a za druhé co bych měl dělat, abych měl zase KDE použitelné, pokud tedy KDE v testingu momentálně je ve stavu použitelnosti. Děkuji.

    Odpovědi

    28.9.2015 09:37 7R7 | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: stav KDE v Debianu testing
    Ahoj, mám tiež debian testing s KDE, ale nemám presne také problémy ako ty. Tiež mi to ponúklo odinstalovať polku systému a pri aptitude cez nejaký podmienku by to urobil, použil som na to apt-get a ten nebol tak brutálny, aktualizoval čo sa dalo, niektoré veci ponechal neaktualizované, a niektoré veci sa odinštalovali ako napríklad KDm (je nahradený SDDM v KD5). určité programy zmizli z repozitára testing (ešte niesú Krita, digikam), niektoré mali rozbité závislosti. Ale to postupne doriešujú. Jedine čo mne nové KDE 5 robí je padanie (reštartuje sa) ale nezhadzuje mi okná len mi zmizne na dve/tri sekundy dekorácia okien, panel ale potom to nadbehne aj je zase kľud, robí to pri zatváraní určitých okien ale nezisťoval som ktorých. Teraz pri verzii KDE 5.4 je pomalé prihlasovanie oproti verzii 5.3 a 5.2. A posledná vec je rozbitie nejakých nastavení, stalo sa to pri upgrade nič som stým ja nerobil, nefunguje mi priehľadnosť v Konsole, pri novom užívateľovi funguje, takže budem musieť povymazávať nejaké konfiguračné súbory aby sa to dostalo do defaultného stavu, ale to asi bude pokus/omyl
    28.9.2015 20:25 mica
    Rozbalit Rozbalit vše Re: stav KDE v Debianu testing
    Jak vlastně poznám, které součásti KDE už jsou zastaralé a mají novější náhradu jiného jména (jako např. když sddm nahrazuje kdm)?
    28.9.2015 21:03 7R7 | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: stav KDE v Debianu testing
    S týmto ti neporadím, ja to zisťujem jedina na stránke debianu.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.