Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
sudo dd bs=4M if=/dev/sdd of=raspbian.imgalebo potom nejak cez windows pomocou win 32 disk imager. Co odporucate, co je vyhodnejsie, alebo su nejake lepsie alternativy ?
fallocate -d
vyrazím díry a zpátky to pak kopíruju bpamtoolem, takže se zapisují jenom použité části.
asi namountovat image, zapsat velký soubor z /dev/zeroNe. Proč? fallocate rozumí struktuře souborových systémů a udělá to správně. Zkopíruješ image na disk a uděláš
fallocate -vd soubor.img
. V du
na ten soubor hned uvidíš, že se zmenšil. Jak se používá bmaptool si nepamatuju, v poznámkách mám
bmaptool create -o file.bmap image.bina pak se to _nějak_ zapsalo na nové zařízení.
Pozná i třeba, že v image jsou dvě partice a dva fs?Ano. Mimochodem také se to dá používat na image virtuálních strojů (je-li to raw image; VMDK a QCOW si to řeší nějak samy). Díky tomu pak nezabírají tolik místa.
A _nějak_ zapsat to je jak? dd asi ne, nebo?Ne, tomu bmaptoolu se předhodí to vygenerované XML. Zdá se, že jsem to dělal takhle:
bmaptool copy raspy.img /dev/sdb
.
cat /dev/zero >/media/sdkarta/soubor ; rm /media/sdkarta/souborPotom použij dd, ale místo
of=
ho nech sypat na standardní výstup. Ten pak komprimuj a zapiš do souboru:
dd if=/dev/sdd bs=4M | xz -z -c >raspbian.img.xzTakto ten image rovnou komprimuješ bez dočasného souboru. Trik je v tom, že ten soubor s nulama se dobře komprimuje a tak by to teoreticky mělo být výrazně menší. Pokud nuly neuděláš (a zařízení neumí/nepoužívá trim), tak budeš ukládat i data v nepoužívaných blocích, která tam zbyla po smazaných souborech.
je ještě nějaké výhoda v bs=4M oproti 1M?Možná to bude trošku rychlejší.
a i když zařízení používá trim, tak dd bude číst i data v nepoužitých blocích, tedy nebudou tam nuly, ne? asi to budu muset zkusitPokud se používá trim, tak nepoužité bloky nejsou uloženy a zařízení vrátí nuly (nebo něco podobného).
hdparm -I /dev/sda | grep -i TRIM
* Data Set Management TRIM supported (limit 1 block)
* Deterministic read data after TRIM
aby to vracelo nuly, tak by bylo potřeba RZAT, ale moc bych tomu obecně nevěřil :)
Raspbian si můžete stáhnout a znovu nainstalovat kdykoliv pozdějiJá tam vždycky dělám časově náročný krok kdy přeinstalovávám jejich armhf balíčky skutečnými armhf balíčky z Debianu (a teď teda dist-upgrade na stretch), protože jejich armhf neumí ARMv7, Neon a tak. Takže z toho se hodí udělat zálohu…
Raspbian je přizpůsobený pro Raspberry Pi 1, které má ARMv6A nechtělo se mi s tím laborovat (+ raspi-config, ty GPIO věci a kdo ví co dalšího)
Tiskni
Sdílej: