Ve FreeBSD byla nalezena a opravena zranitelnost FatGid aneb CVE-2026-45250. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel se může stát rootem.
Společnost Flipper Devices oznámila Flipper One. Zcela nový Flipper postavený od nuly. Jedná se o open-source linuxovou platformu založenou na čipu Rockchip RK3576. Hledají se dobrovolníci pro pomoc s dokončením vývoje (ovladače, testování, tvorba modulů).
Vývojáři Wine oznámili vydání verze 2.0 knihovny vkd3d pro překlad volání Direct3D na Vulkan. Přehled novinek na GitLabu.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 10.2 a 9.8. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Vypíchnout lze CLI AI asistenta goose. Podrobnosti v poznámkách k vydání (10.2 a 9.8).
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 30 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána nová verze 7.0 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Armstrong bylo vybráno na počest amerického jazzového trumpetisty a zpěváka Louise Armstronga (What A Wonderful World).
V Drupalu byla nalezena a opravena kritická zranitelnost SA-CORE-2026-004 (CVE-2026-9082). Útočník může provádět libovolné SQL dotazy na webech používajících databázi PostgreSQL.
Richard Hughes oznámil, že službu Linux Vendor Firmware Service (LVFS) umožňující aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem, nově sponzoruje také společnost HP.
O víkendu proběhla demopárty Outline 2026. Publikována byla prezentovaná dema. Upozornit lze na 16 bajtové, opravdu šestnáct bajtové, zvukově obrazové demo Wake Up! 16b (YouTube).
Byla vydána nová verze 9.5 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled novinek, vylepšení a oprav v poznámkách k vydání a na YouTube.
dpkg -i skypeforlinux-64.deb dpkg: chyba při zpracovávání archivu skypeforlinux-64.deb (--install): architektura balíku (amd64) se neshoduje se systémem (i386) Při zpracování nastaly chyby: skypeforlinux-64.debJe možné nějakým způsobem převést na platformu i386? Díky za tip
Intel(R) Celeron(R) CPU G1840 @ 2.80GHz, 1300 MHz
Intel(R) Celeron(R) CPU G1840 @ 2.80GHz, 900 MHz
graphics card:
Intel Haswell Integrated Graphics Controller
sound:
Intel Haswell HD Audio Controller
Intel Lynx Point High Definition Audio Controller
storage:
Intel Lynx Point 6-port SATA Controller 1 [AHCI mode]
network:
eth0 Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller
Nepřijdou o lidi, lidi se podřídí. Když bude 10 lidí, 9 lidí s amd64, kterým to pojede, a jeden se starší architekturou, kterému ne, určitě nepřejde 9 lidí na jiný soft kvůli jednomu.
Z hlediska Skypu je to logický krok. Každý, kdo dělá multiplatformní soft ví, jak složité je občas psát tak, aby byl soft funkční všude stejně do poslední tečky. Skype je psaný v Qtčku a pokud chtějí programátoři využívat nejnovější knihovny, tak prostě musí udělat rázný krok pro všeobecnou kompatibilitu. Nepřidat nové / optimalizační utility kvůli desítkám tisíc lidí s low arch na úkor desítek milionů lidí s normálním OS / arch by byla fatální chyba.
Jen tak naokraj:
Skype 4.3x, co se má údajně odříznout, má ve sledování systému kolem 98Mb, ten "betabazmek" jednou tolik, asi 186MB... O to nic, ale co se děje na pozadí a nabíhá tak dlouho, že to není možný. Kontaktlist sice naběhne relativně dobře, ale loaduje to furt dokola, kroutí se to jak had a nic, komunikace není možná. třeba před měsícem tohle nebylo, takže divnota sama o sobě a rozhodně věřím, že každej normální člověk, ať pod linuxem nebo woknama se na tento shit vykašle (v rámci svých možností samozřejmě). Vyzkoušel sem jak s přítomností staré verze, tak i bez ní a je to sodoma-gomora, takže za mě tuhle "mikrosoftí spartakiádu" rád oželím, že sem to už neudělal dřív. Samozřejmě názor o napsání problémové multiplatforní aplikace, že je to náročné, s tím souhlas, ale u takovýho molocha je to absolutně neomluvitelné, protože tenhle "betabazmek" ještě jako alfa verze kupodivu fungoval, s tím, v jakém byl stavu, tohle ta verze je hotová mršina...
Tiskni
Sdílej: