Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
list="$(ls)"
for file in "$list"
do
rm -r "$file"
done
Já bych, ale potřeboval načíst pouze soubory a né složky. Takže bych rád místo načtení souboru použil find - nicméně takhle to nefunguje:
list="$(find -maxdepth 1 -type f)"
for file in "$list"
do
rm -r "$file"
done
Řešení dotazu:
find -maxdepth 1 -type f -exec rm -f -- {} +nebo
find -maxdepth 1 -type f -print0 | xargs -0 rm -fPokud chceš něco složitějšího, tak sáhni po vhodnějším nástroji, než je Bash. Ušetříš si spoustu času a trápení. Tvůj "$list" totiž není pole ale jeden string. Když nenapíšeš uvozovky, tak for bude procházet jednotlivé části toho stringu oddělené $IFS (defaultně mezery), což znamená, že názvy souborů s mezerou se rozpadnou.
Zmiňuješ pole, ale ve svém skriptu žádné pole nepoužíváš. Proto mi není jasné, co přesně nefunguje. Doporučuji přečíst si kapitolu o polích v manuálové stránce Bashe.
Následuje varianta tvého skriptu s opravdovým polem, která je ovšem (stejně jako původní skript) velmi špatný nápad, protože nepodporuje soubory s mezerami v názvech. Chybně je rozdělí na několik prvků pole.
list=($(find -maxdepth 1 -type f)) for file in "${list[@]}"; do rm "$file" done
Mimochodem, je škoda nevyužít faktu, že rm
přijímá víc argumentů:
rm "${list[@]}"
Tohle^^^ je ale taky svým způsobem špatně, protože to nebude fungovat, pokud celková délka názvů souborů překročí limit pro velikost pole argv
na dané platformě. Proto je lepší použít find ... -exec ... {} +
, jak už tu bylo řečeno — tam tento problém nenastane.
Snad ještě doplním, že budeme-li striktně trvat na poli, samozřejmě existuje i možnost správně podporovat mezery:
readarray -t list < <(find -maxdepth 1 -type f) for file in "${list[@]}"; do rm "$file" done
Tohle^^^ ale selže pro soubory, které mají v názvu konec řádku. Takové soubory bohužel můžou klidně existovat, čistě teoreticky. Například:
touch ' '
Proto je v podstatě jedinou korektní variantou něco na způsob find ... -print0 ...
. Nebo to celé napsat v jazyce, který důsledně rozlišuje mezi kódem a obsahem proměnných; Bash bohužel míchá obojí dohromady.
arr=( * ) for f in "${arr[@]}"; do [[ -f $f ]] && rm -- "$f" doneA kvoli poradiu expanzie (vid man bash) to riesi aj medzery v nazvoch suborov a ine veci. Newliny v nazvoch suborov sice nie, ale kto ich pouziva, tak si za to sam moze.
Tiskni
Sdílej: