Vyšel toolkit Qt verze 5.14. Změny se týkají především Qt Quick, jeho odstínění od konkrétních nízkoúrovňových grafických API a zlepšení výkonu zvláště ve 3D. Začíná tím proces postupných příprav na Qt 6. Příští vydání (5.15) bude s dlouhodobou podporou. Aktuálně také vyšlo vývojové prostředí Qt Creator 4.11 – vedle oprav chyb a řady zjednodušení konfigurace přidává mj. experimentální podporu WebAssembly.
Byla vydána nová verze 1.41 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.41 bylo vydáno také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
J2EE, nověji Java EE a nejnověji Jakarta EE, tj. Java pro vývoj a provoz podnikových aplikací a informačních systémů (Java Platform, Enterprise Edition), slaví 20 let. První verze J2EE 1.2 byla vydána 12. prosince 1999.
V kancelářích společnosti NGINX, tj. společnosti stojící za stejnojmenným webovým serverem a reverzní proxy, v Moskvě proběhla policejní razie. Na NGINX si nárokuje práva společnost Rambler. Igor Sysoev, zakladatel společnosti NGINX, ve společnosti Rambler pracoval v letech 2000 až 2011. V březnu letošního roku byla společnost NGINX prodána společnosti F5 Networks za 670 milionů dolarů.
Vyšel Vim 8.2. Jedná se převážně o opravnou verzi tohoto textového editoru, ale mezi několika novými funkcemi je také možnost používat vyskakovací okna v uživatelském rozhraní, což využijí zvláště vývojáři doplňků pro dialogová okna či okna s nápovědou, napovídáním atp. Ukázkou je hra killersheep.
Byla vydána nová verze 19.12.0 KDE Aplikací (KDE Applications). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení, kompletním seznamu změn a na stránce s dalšími informacemi.
Nezisková organizace Electronic Frontier Foundation vydala obsáhlý článek vysvětlující plošné techniky online sledování používané k hromadění dat korporacemi, shrnuje další využití těchto dat a naznačuje, jak se tomu bránit: technicky a legislativně.
Ve středu, 18. prosince od 17:00 do 20:00, se uskuteční šestý Avast C++ Meetup. Přednášet bude Timur Doumler (člen ISO C++ komise) na téma „Type punning in modern C++“ a Chandler Carruth (Google, LLVM, člen ISO C++ komise) na téma „Programming Language Design for Performance Critical Software“. Registrace zdarma na meetup.com. Video stream bude dostupný v YouTube playlistu meetupu.
Daniel Vetter se v příspěvku Upstream Graphics: Too Little, Too Late (Grafika v upstreamu: příliš málo, příliš pozdě) na svém blogu věnuje podpoře a problémům grafiky v upstream Linuxu. Jedná se o souhrn jeho stejnojmenné přednášky na Linux Plumbers Conference (videozáznam, pdf).
Na YouTube lze zhlédnout čtrnáctiminutový dokument televize CNBC s názvem The Rise Of Open-Source Software (Vzestup open source softwaru).
dpkg --purge --force-allToto odstraní balíček i s konfigurací. Pokud to někde padá, tak máš problém a univerzální řešení neexistuje. Prostě sem nakopíruj kompletní chybové hlášky a uvidíme.
# echo $PATH /usr/local/bin:/usr/bin:/bin:/usr/local/games:/usr/gamestak je potrebne pri update atd. spustip prikaz:
export PATH=$PATH:/sbin:/usr/sbin
k3dar@deb9:~$ su - Heslo: root@deb9:~# echo $PATH /usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin root@deb9:~# odhlášení k3dar@deb9:~$ su Heslo: root@deb9:/home/k3dar# echo $PATH /usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin root@deb9:/home/k3dar# exit k3dar@deb9:~$ sudo -i root@deb9:~# echo $PATH /usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin
„“su„“ vs „su -“
Ak das ciste „su“, tak prebera PATH od uzivatela. Ak das „su -“ tak neprebera.
-, -l, --login Start the shell as a login shell with an environment similar to a real login: o clears all the environment variables except TERM and variables specified by --whitelist-environment o initializes the environment variables HOME, SHELL, USER, LOGNAME, and PATH o changes to the target user's home directory o sets argv[0] of the shell to '-' in order to make the shell a login shellBez toho se jen zvedne oprávnění, ale prostředí zůstane. Pokud jde o apt-get a aptitude, doporučuju si nastavit sudo a alias v Bashi, aby apt-get za běžného uživatele bylo aliasem na sudo apt-get, resp. sudo aptitude. Je to celkem užitečná zkratka.
su - dpkg --purge firmware-b43-installerpoté bych nainstaloval:
su - apt-get install broadcom-sta-common broadcom-sta-dkmsInstalace si stáhne dost dalších balíků a bude kompilovat modul pro kernel.
STA driver mi zatím ani jednou nespadnul :)
Tiskni
Sdílej: