Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
devuan@tux:~$ w 22:20:56 up 21 min, 0 users, load average: 0.80, 1.17, 0.81 USER TTY FROM LOGIN@ IDLE JCPU PCPU WHATZda sa mi cudne,ze sa mi nic nezobrazilo.Coreutils som preinstaloval, v tom asi chyba nebude.Spustil som rkhunter, ktory som som pred updatom musel v configu upravit, aby vobec updatoval.Vysledok bol, ze mi vyhodilo
Suspect files: 42To si ale skor myslim,ze su false positives.
Problém není v programu w. Ten jen čte, co je zapsané ve /var/run/utmp. Problém je v tom, že tam nezapisuje ten, kdo by měl.
Konkrétně xterm tam při spuštění standardně zapíše, což se můžete dočíst v manuálové stránce xtermu. Tipl bych si, že Xfce-terminal a Mate-terminal, coby potomci Gnome, které na standardy má svůj vlastní názor, tam nic nezapisují.
Ověřit to lze tak, že se přihlásíte, spustíte xterm, v něm w a uvidíte tam jeden záznam pro xterm. Pak spustíte druhý xterm, a v prvním opět pustíte w. Uvidíte dva záznamy. Pak pustíte ten váš divný terminál a opět v prvním xtermu pustíte w. Řekl bych, že tam záznam pro ten váš terminál nepřibude.
Nějaké povídání o utmp je opět v manuálu, kde právě tento problém zmiňují.
Tipl bych si, že Xfce-terminal a Mate-terminal, coby potomci Gnome, které na standardy má svůj vlastní názor, tam nic nezapisují.spatnej tip

1. Xfce-terminal neni potomek Gnome-terminal
xfce4-terminal je postavený nad vte. mate-terminal jak by smet. Podobnost vlastností/chyb, z nichž se jedna řeší právě tady, je nepřehlédnutelná.

devuan@(none):~$ w 11:59:24 up 2:01, 0 users, load average: 1.36, 1.14, 0.83 USER TTY FROM LOGIN@ IDLE JCPU PCPU WHATNeviem, este skusim lepsie pogooglit.Dakujem
sessionstop_cmd exec sessreg -d -l $DISPLAY %user sessionstart_cmd exec sessreg -a -l $DISPLAY %userAle v tom odkaze je zrejme cistejsie riesenie> github Celkom nerozumiem kam mam zapisat tie zmeny uvadzane v tom odkaze.Ktore konfiguraky mam editovat.Viete mi prosim poradit? Dakujem
0.6.92 - Remove "Update utmp/wtmp records when command is launched" setting since the feature has been removed from vte (bug #12817)pak sem kouknul do git zdrojaku ale stale ji tam vidim, nevim zda je to pouzustatek a nekde je deaktivovana, nebo se zobrazi jen za nejakejch okolnosti, polozka v ui nastaveni je napojena na funkci command-update-records, kterou take vidim
xfce4_terminal-terminal-screen.o: In function `terminal_screen_spawn_async_cb': /data/Devel/xfce4/xfce4-terminal/xfce4-terminal/terminal/terminal-screen.c:1846: undefined reference to `utempter_add_record' xfce4_terminal-terminal-widget.o: In function `terminal_widget_finalize': /data/Devel/xfce4/xfce4-terminal/xfce4-terminal/terminal/terminal-widget.c:214: undefined reference to `utempter_remove_record'coz nejspis souvisi s tim "feature has been removed from vte"...
/* Define to 1 if you have the `utempter' library (-lutempter). */nebyl sem si jistej kde to uvest, u configure/make nebo v Makefile:LD/LDFLAGS to nepomahalo, nicmene sem hledal dal a uz sem neprehlidl parametr pro autogen.sh resp configure --with-utempter, s tim uz se samo jak nastavi definice HAVE_LIBUTEMPTER tak prida do (Makefile:)LIBS(="-lutempter"), kompilace projde a v nastaveni uz polozka je, tzn. kdyz to shrnu, tazatel muze zkompilovat xfce4-terminal v posledni verzi (pripadne muze uvest cislo verze ktere ted pouziva):
wget https://git.xfce.org/apps/xfce4-terminal/snapshot/xfce4-terminal-0.8.8.tar.gz tar xf xfce4-terminal-0.8.8.tar.gz cd xfce4-terminal-0.8.8 ./autogen.sh --with-utempter make sudo make installa v xfce4-terminal menu: Upravy/Predvolby/Obecne/Prikaz zapnout "Aktualizovat zaznamy utmp/wtmp pri spusteni prikazu"
Tiskni
Sdílej: