Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
A protoze to uz prakticky nikdo nepouziva, tak sou vsechny vicemene vyvojove mrtvy.tohle mi přijde jako krásný popis toho proč má linux na desktopu trable jen co pamatuju: flash disky - v době kdy na win fungovaly v pohodě jsem na mandrake 9 nebo kolik připojoval ručně a to ještě s náhodným úspěchem titulky k filmům - zatím co jsem studoval volby mplayeru abych měl zároveň film a titulky s českou diakritikou, tak na win jsem mohl zkouknout půlku futuramy vypalování cd/dvd - co mě stály zmršený media ani nepočítám ripování dvd - ten ztracený čas při hraní s mencoderem/acdripem/k9copy mi už taky nikdo nevrátí :-/ a všechno to má jeden společný bod - relativně v pohodě to začalo v linuxu fungovat až když jsem to přestal potřebovat... na druhou stranu musím přiznat, že to co nepotřebuju už na win už třeba ani nerozběhnu. Ale na linuxu to klidně můžu nepoužívat dál..
flash disky - v době kdy na win fungovaly v pohodě jsem na mandrake 9 nebo kolik připojoval ručně a to ještě s náhodným úspěchem titulky k filmům - zatím co jsem studoval volby mplayeru abych měl zároveň film a titulky s českou diakritikou, tak na win jsem mohl zkouknout půlku futuramy vypalování cd/dvd - co mě stály zmršený media ani nepočítám ripování dvd - ten ztracený čas při hraní s mencoderem/acdripem/k9copy mi už taky nikdo nevrátí :-/
S uvedeným částečně souhlasím, např. s flash disky jsem taky dost bojoval. A s hardwarem obecně bývaly někdy problémy, zejména v minulosti. Nastavení kódování titulků jsem taky musel zjišťovat, ale to zabralo pár minut. Navíc Mplayer jel v pohodě i na starším stroji, kdežto kámošovi s Windows se film trhal na lepší mašině, přičemž musel ještě shánět kodeky, aby to vůbec jelo. To jsem v Linuxu nikdy neřešil. Při vypalování jsem rozhodně zkazil méně CD než kolega v práci v Nerem. Pár DVD jsem si taky naripoval, musel jsem sice něco nastudovat v manuálu k Mencoderu, ale pak už to bylo v pohodě. A když si vybavím dobu, kterou zabral update u Windows, ..... To myslím Microsoft nepořešil do dneška.
Netvrdím, že v Linuxu je vše v pohodě, ale neměnil bych.
Jirka
Tiskni
Sdílej: