Námořní drony používané elitními jednotkami britského královského námořnictva tajně posílaly údaje do Číny. Stroje vybavené čínskými komponenty měly být využívány pro vojenské operace na Blízkém východě. Kamery na dálkově řízených průzkumných člunech K3 Scout byly vybavené součástkami, které bez vědomí britského námořnictva odesílaly informace do spojeného zařízení v Číně. Britské námořní síly využívaly flotilu námořních dronů
… více »Alza.cz nabízí herní AlzaPC s předinstalovaným Linuxem (YouTube), konkrétně s linuxovou distribucí Bazzite (Wikipedie).
Squeak (Wikipedie), open source implementace programovacího jazyka a prostředí Smalltalk, byl vydán ve verzi 6.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
V Linuxu v KVM byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost Zapscape aneb CVE-2026-64561. Root na hostovaném počítači (virtuální stroj) může obejít izolaci a získat plnou kontrolu nad hostitelským systémem (DoS útok nebo vzdálené spuštění kódu s právy roota). Na obou hlavních architekturách – Intel i AMD. Zranitelnost v Linuxu existovala 6 let (od července 2020 do července 2026).
Počítačová hra Knytt napsaná v Multimedia Fusion 2 byla vydána před 20 lety. Při této příležitosti byl dnes představen moderní port (YouTube) této plošinovky na současné operační systémy pod názvem Knytt Classic. Je zdarma k dispozici na Steamu a GOG.com.
Americká technologická společnost Meta Platforms představila nový model umělé inteligence (AI) Muse Glimmer. Model je menší než přední modely AI od konkurence a má běžet přímo na počítačích uživatelů. Meta model zpřístupní jako open source, tedy otevřený software. Nový model je navržen tak, aby zvládal takzvané agentní úkoly na počítačích se spotřebitelskou grafickou kartou. Klade si tak za cíl uspokojit poptávku po systémech AI, které běží přímo na zařízeních uživatelů.
V pátek 28. srpna 2026 se v pražském Karlíně uskuteční již osmý Mobilní Hackday. Akce začne v 10:00 a potrvá až do večera. Setkání proběhne v prostorách SUSE Linux, s.r.o. na adrese Křižíkova 148/34, Praha 8 – Karlín. Nejbližší zastávkou je Křižíkova, kam se lze dostat tramvají i metrem. Na programu budou například novinky z posledních měsíců, možnosti, jak si zjednodušit práci s LLM/AI, a také nová linuxová distribuce BengalOS, včetně … více »
Jakub Vrána vydal Adminer ve verzi 6.0.0 s více než 130 změnami: "Většina změn vznikla s asistencí Claude Opus 5. Někteří lidi se bojí, že AI asistence může kód zamořit technickým dluhem. To je jistě pravda, pokud vývojář všechny změny bezduše odbouchne Enterem. Ale pokud si pořádně projde plán, vyjedná v něm změny a pak totéž udělá i s vygenerovaným kódem, kvalita kódu stoupne a technický dluh naopak klesne. Je to jako párové programování s
… více »Sam Aaron vydal novou major verzi 5.0.0 aplikace Sonic Pi (Wikipedie) určené také pro výuku programování pomocí skládání hudby. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
U příležitosti 30. výročí vydání počítačové hry Quake byla vydána nová epizoda s názvem Dawn of the Machine (Steam).
koukni co vypiše příkaz
ls -ld /home/jirka/Plocha
si myslim žeto budou nějaký špatný práva/vlastník jenom ;D si se vtom hrabal žejo :D :D ;D ;D
hele tutorial
joa samozdřejmě koukni taky na práva těch různejch věcí naploše :O :O
na 99.99999999999% to ale pude vyřešit uděláním
sudo chown -R jirka:jirka /home/jirka/Plocha
by si se tomu všemu naploše nastavil jako vlastník
udělej todlecto :O :O
sudo chown -R jirka:jirka /home/jirka/Plocha

sudo apt install mca pak v terminalu (dve vlnovky znamena ze rovnou nastavi levej i pravej panel na home):
mc ~ ~v levem vlezl do Plocha (= je tam?) v pravem vlezl tam kam to chce presunout
Nakonec to to zhodnoti tak "ze mas neco spatne, mne to funguje" zejo? A pak, ze linux neni nejhorsi mozny desktop kdyz to neumi ani kopirovat z plochy
Jeste pockame na k3d4ra, ten ti poradi ze musis mit Xfce kde "vsechno zarucene funguje" a Greta ti nakonec poradi, ze mas nahodit KDE kde "taky vsechno fici". A pak jeste par boomeru ti poradi ze problem bude v systemd a nejlepsi bude Devuan. Tam sice ani nerozbehnes Xka ale problem s plochou bude automaticky vyresen...
No a pak jeste dalsich 666 problemu...
problem tech co pise "linux na desktop nepatri" je ten, ze to pisou lidem kteri "linux na desktopu" bezne a roky pouzivaji jako jedinej/primarni desktop/os, takze bud problemy nemaji, nebo ty co maji jsou mensi zlo nez pouzit jiny OS... uzivatel Porche take prekousne absenci nejake kontrolky, nez aby kvuli tomu jezdil v Trabantu kde by ta kontrolka byla
V tom screenshote ma napr. zaráža, že zatváracie úvodzovka je na samostatnom riadku. V prvom momente ma napadlo, že v názve súboru je znak nového riadku. Ak by to tak bolo, tak to vie zmiasť aj skúsenejšieho užívateľa. Ale podľa iných tunajších komentárov to tak nie je a vyzerá to byť problém toho GUI nástroja. Stáva sa. Tiež to naznačuje prečo mi je občas ten terminál milejší.
gsettings set org.gnome.nautilus.preferences use-experimental-views false
Tiskni
Sdílej: