abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2004 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: HFS+ pro zápis

    pdp7 avatar 15.1.2022 20:01 pdp7 | skóre: 33 | blog: Mravenec_v_LCD_monitoru | Zákupy u České lípy
    HFS+ pro zápis
    Přečteno: 337×
    Ahoj, asi jsem blbej ale nevím jak nastavit Debian Bookworm tak aby připojoval HFS+ svazky pro zápis. Vím, že můžu editovat /etc/fstab ale nevím jestli je to košer, když se pro připojovaní používá nějaká automatika (nemá ona nějaký konfigurák někde?). Už nestíhám v tomhle Linux sledovat :D

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    Max avatar 15.1.2022 20:12 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HFS+ pro zápis
    Buď připojuješ klikátkem v grafickém prostředí, nebo ručně, nebo ručně přes fstab.
    Do začátku můžeš zkusit ručně:
    mount -t hfsplus -o rw /dev/sdxX /media/mntpoint
    

    Každopádně správná funkčnost předpokládá, že máš nainstalovaný hfsprogs.

    Pak by ještě mohl být problém v tom, že ten fs bude nabořený a bude házet chybu, takže se nepřipojí v rw režimu. To bych pak zkusil zkontrolovat přes "dmesg" a případně kontrolou fs:

    fsck.hfsplus /dev/sdxX
    
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    pdp7 avatar 15.1.2022 21:05 pdp7 | skóre: 33 | blog: Mravenec_v_LCD_monitoru | Zákupy u České lípy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HFS+ pro zápis
    hfsprogs mám, pokud připojím ručně a použiju volbu force (protože mám žurnál) tak se připojím RW. Bez toho mám výpis příkazu mount:
    /dev/sda2 on /media/cernyv/Disk 2 type hfsplus (ro,nosuid,nodev,relatime,umask=22,uid=1000,gid=1000,nls=utf8,uhelper=udisks2)
    našel jsem nějaký konfigurák v /etc/udisks2/mount_options.conf
    # This file contains custom mount options for udisks 2.x
    # Typically placed at /etc/udisks2/mount_options.conf
    # Refer to http://storaged.org/doc/udisks2-api/latest/mount_options.html
    #
    
    ### Simple global overrides
    # [defaults]
    # # common options, applied to any filesystem, always merged with specific filesystem type options
    # defaults=rw
    # allow=exec,noexec,nodev,nosuid,atime,noatime,nodiratime,ro,rw,sync,dirsync,noload
    
    ### Specific filesystem type options
    # vfat_defaults=uid=$UID,gid=$GID,shortname=mixed,utf8=1,showexec,flush
    # vfat_allow=uid=$UID,gid=$GID,flush,utf8,shortname,umask,dmask,fmask,codepage,iocharset,usefree,showexec
    # ntfs_defaults=uid=$UID,gid=$GID,windows_names
    # ntfs_allow=uid=$UID,gid=$GID,umask,dmask,fmask,locale,norecover,ignore_case,windows_names,compression,nocompression,big_writes
    
    ### Matching single block device by its UUID
    # [/dev/disk/by-uuid/18afd8f0-0d86-4d96-8de0-5f92d2ee9800]
    # vfat_defaults=uid=$UID,gid=$GID,noexec
    #
    # [/dev/disk/by-label/EFI]
    # vfat_defaults=uid=$UID,gid=$GID,noexec,umask=111,dmask=000
    
    
    ### For the reference, these are the builtin mount options:
    # [defaults]
    # allow=exec,noexec,nodev,nosuid,atime,noatime,nodiratime,relatime,strictatime,lazytime,ro,rw,sync,dirsync,noload,acl,nosymfollow
    # 
    # vfat_defaults=uid=$UID,gid=$GID,shortname=mixed,utf8=1,showexec,flush
    # vfat_allow=uid=$UID,gid=$GID,flush,utf8,shortname,umask,dmask,fmask,codepage,iocharset,usefree,showexec
    # 
    # # common options for both the native kernel driver and exfat-fuse
    # exfat_defaults=uid=$UID,gid=$GID,iocharset=utf8,errors=remount-ro
    # exfat_allow=uid=$UID,gid=$GID,dmask,errors,fmask,iocharset,namecase,umask
    # 
    # # ntfs3, ntfs-3g and the legacy ntfs kernel driver options
    # ntfs_defaults=uid=$UID,gid=$GID,windows_names
    # ntfs_allow=uid=$UID,gid=$GID,umask,dmask,fmask,locale,norecover,ignore_case,windows_names,compression,nocompression,big_writes,nls,nohidden,sys_immutable,sparse,showmeta,prealloc
    # 
    # iso9660_defaults=uid=$UID,gid=$GID,iocharset=utf8,mode=0400,dmode=0500
    # iso9660_allow=uid=$UID,gid=$GID,norock,nojoliet,iocharset,mode,dmode
    # 
    # udf_defaults=uid=$UID,gid=$GID,iocharset=utf8
    # udf_allow=uid=$UID,gid=$GID,iocharset,utf8,umask,mode,dmode,unhide,undelete
    # 
    hfsplus_defaults=uid=$UID,gid=$GID,nls=utf8,umask=002
    hfsplus_allow=uid=$UID,gid=$GID,creator,type,umask,session,part,decompose,nodecompose,force,nls
    # 
    # btrfs_allow=compress,compress-force,datacow,nodatacow,datasum,nodatasum,autodefrag,noautodefrag,degraded,device,discard,nodiscard,subvol,subvolid,space_cache
    # 
    # f2fs_allow=discard,nodiscard,compress_algorithm,compress_log_size,compress_extension,alloc_mode
    # 
    # xfs_allow=discard,nodiscard,inode32,largeio,wsync
    # 
    # reiserfs_allow=hashed_relocation,no_unhashed_relocation,noborder,notail
    # 
    # ext2_defaults=errors=remount-ro
    # ext2_allow=errors=remount-ro
    # 
    # ext3_defaults=errors=remount-ro
    # ext3_allow=errors=remount-ro
    # 
    # ext4_defaults=errors=remount-ro
    # ext4_allow=errors=remount-ro
    odkomentoval jsem řádky začínající hfsplus a dál nevim, nic se nezměnilo
    Řešení 1× (OldFrog {Ondra Nemecek})
    Max avatar 15.1.2022 22:14 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HFS+ pro zápis
    V tom případě pak zápis pro automatické připojení pro fstab bude vypadat takto:
    /dev/sda2         /media/cernyv/Disk    hfsplus      defaults,rw,force,auto,nofail,umask=22,uid=1000,gid=1000      0   0
    
    Ale lepší místo natvrdo dávat /dev/sda2 je dát "UUID=neco". UUID zjistíš z výpisu příkazu blkid. Je to lepší, pokud to máš v plánu používat nějak častěji.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    Max avatar 15.1.2022 22:19 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HFS+ pro zápis
    Ještě dodám, že pokud chceš zpřístupnit mount i pro neprivilegovaného uživatele, tak k těm parametrům přidej i parametr "user". A uid a gid změň podle toho, pod jakým uživatelem to chceš používat.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.