Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Dobry den,
prosim vas, potrebuji se zeptat, vlastnim jeden stary netbook, ktery je idealni na vsechny uzivatelske i odbornejsi cinnosti a vse tam funguje skvele, jedinou vyjimku tvori soucasne internetove stranky.
Bohuzel mi tam nejde nainstalovat Firefox novejsi nez 3.6 ani novejsi Linux nez tam je (Ubuntu verze myslim 9.04 nebo 10.04 LTS).
Coz by samo o sobe vubec nevadilo, protoze vsechno ostatni mi tam funguje a tato verze Ubuntu i Firefoxu mi vyhovovala ze vsech nejvic oproti tem minulym, ale hlavne nejvic oproti tem soucasnym - zejmena kvuli velmi minimalistickym narokum na vykon PC (CPU, RAM) i na misto na disku, velmi rychlemu a sviznemu a vykonnemu chodu, vysoke a prijemne konfigurovatelnosti, prijemnemu pouzivani i hezcimu vzhledu.
Problem ale je, ze mnoho soucasnych stranek v teto verzi Firefoxu funguje a mnoho zase nefunguje: bud se stranka nezobrazi vubec a zobrazi se jen bila plocha a nacitani se stopne jakoze je cele nacteno, nebo se stranka zobrazi, ale je dost rozhazena, nebo ma nektere prvky nefunkcni nebo se zobrazi nejaka chybova hlaska a nacitani se stopne.
Jak tedy muzu prohlizet i soucasny internet pres verzi Firefoxu kvalitativne nejvic vyhovujici, tj. 3.6?
Dekuji.
Bohuzel mi tam nejde nainstalovat Firefox novejsi nez 3.6 ani novejsi Linux nez tam je (Ubuntu verze myslim 9.04 nebo 10.04 LTS).Jak nejde? Na čem selže „instalace Linuxu“? A Firefox, nefunguje stáhnout a rozbalit verzi přímo od Mozilly? (vybral jsem nějakou náhodnou, šel bych pak půlením intervalu a našel nejnovější, který bude fungovat)
Problem ale je, ze mnoho soucasnych stranek v teto verzi Firefoxu funguje a mnoho zase nefunguje: bud se stranka nezobrazi vubec a zobrazi se jen bila plocha a nacitani se stopne jakoze je cele nacteno, nebo se stranka zobrazi, ale je dost rozhazenaS tímhle nejde dělat nic, jednoduše se změnily specifikace a implementace CSS a JavaScriptu a tento prohlížeč je neumí zobrazit. Osobně mě teda překvapuje, že to vůbec nějak funguje, čekal bych, že naprostá většina stránek bude vyžadovat TLS1.2, které uvedený Firefox neumí.
…ktery je idealni na vsechny uzivatelske i odbornejsi cinnosti…
Není. (Jak sám píšeš v následujícím textu. Nemluvě o bezpečnosti.)
…a vse tam funguje skvele…
S drobnou výjimkou všeho… (Proč si tedy neušetřit takové nesmyslné eufemismy?)
Jak tedy muzu prohlizet i soucasny internet pres verzi Firefoxu kvalitativne nejvic vyhovujici, tj. 3.6?
Někdy je dobré udělat pomyslný krok zpět a podívat se na situaci z ptačí a netopýří perspektivy.
Situace: Snažíš se udržovat v chodu nesmyslně starý notebook, 15 let starý, jehož provoz v dnešní době nedává valný smysl. S uvedenými verzemi softwaru tam bude extrémní spousta neopravených bezpečnostních děr a prakticky žádný normální web (jiný než smetiště-skanzen typu ABCLinuxu) tam nebude fungovat.
Otázka k zamyšlení: Ve kterém okamžiku budou čas a úsilí zmařené snahou (odsouzenou k nezdaru) udržet ten počítač v provozu (a psát o tom do nějakého fóra) dražší (podle toho, jak moc si ceníš svého času a úsilí) než pořízení nového současného počítače, který žádný z uvedených problémů mít nebude? Nenastal ten okamžik náhodou už dávno?
Na současném hardwaru bude svižný kterýkoliv současný prohlížeč. Není důvod lpět na nebezpečné, nefunkční, zastaralé verzi čehokoliv.
pořízení nového současného počítače, který žádný z uvedených problémů mít nebudeJedno niche podle mě s moderními notebooky nějak nefunguje: nějak přestaly existovat notebooky kolem 10" (nebo dokonce 9"), ekvivalenty historických EEček, 10" Sony Vaio, Acer Aspire atd., které navíc měly gigantickou baterku. Pokud už se něco takového podaří najít, tak jsou to divné tabletoidy s dolepenou klávesnicí pochybné fyzické odolnosti a pochybné podpory Linuxu.
Tak to souhlas; nejmenší, co se mi daří najít, je 12 neznámých jednotek.
Dlužno ale dodat, že ty devítky a desítky byly nejvíc populární v dobách před (velkými) smartphony a tablety a žily v takovém dočasném tržním okénku, které později smartphony a tablety docela pevně zabetonovaly.
Teď teda zase tablety ztrácejí na popularitě a jsou skoro ohrožený druh, tak těžko říct, proč se nějaký „subnotebook“ (řečeno terminologií 90. let) nevrací. (Mám samozřejmě na mysli rozumného výrobce, nikoliv ten „výběr“ z Aliexpressu od značek typu Šü-Lîn.)
[...] Proč by ta numerická část nemohla být vysouvací?[...]neco po vzoru Thinkpad Butterfly?
With 10.10 we have also dropped support for i586 and lower processors, as well as i686 processors without cmov support.Problém je, že dnešný internet už nefunguje cez SSL3 alebo TLS1.0 + v tom ubuntu budú staré certifikáty. Dá sa to obísť tak, že si vytvoríš Squid proxy, ktorá to bude prekladať. Ale to je komplikovaný proces. Musíš si skompilovať Openssl s podporou SSL3 a TLS1.0 a potom ešte skompilovať Squid voči tejto knižnici. Riešil som to kedysi pre internet na Windows 98. Tam bol tuším max Firefox 2. Vo výsledku to ako tak fungovalo. Na stiahnutie starého winraru OK, na bežné prehliadanie nie OK.
Tiskni Sdílej: