Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.
… více »Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
).
Znamena to ze mi teraz bootuju vyndousy z MBR a o Linuxe sa mi moze iba zdat...
mount a podívat se, zda je už namountován někde ten inkriminovaný /. Není-li, pak 2b)./ partišnu někam (např. mkdir /tmp/mnt && mount /dev/hdaX /tmp/mnt)chroot /tmp/mntvi /etc/lilo.conflilorebootman chroot
(nastavujem cfdiskom)
skusil som installnut iba zaklad a bootuje to krasne aj z roota
dakujem vsetkym za pomoc. zase som sa nieco naucil
Při spouštění počítače naběhne NT loader s nabídkou do W2k a do Linuxu. Vyberu-li volbu Linux, naběhne nabídka Lila s výběrem Dabianu s jádry 2.4 nebo 2.6 a ještě jednou W2k (to bylo to other=W2k v Lilu).
Díky, jm, za Tvou velkou pomoc, navedl jsi mě správným směrem a ještě přidal pár témat na přemýšlení.
boot= /dev/hdd5 map= /boot/map install= /boot/boot-menu.b promt timeout=100 vga=normal default=win lba32 message= /boot/message
image= /boot/vmlinuz label=Knoppix root= /dev/hdd5 read-write
other= /dev/hdd1 table= /dev/hdd label=win
lilo.conf na CD místo na hda5. Zkusil jsem tedy editovat tento soubor jak v /boot/etc tak i v /mnt/hd5/etc, ale ani jeden nešel pak uložit. Tím správným se mi zdá být ten v /mnt/hd5/etc, protože má datum shodný s dnem mý instalace Linuxu na HDD. Bez vaší pomoci jsem v koncích. Nějak mi v tady popisovaných návodech prostě chybí co dělat po úspěšně ukončené instalaci na HDD s následným rebootem, aby pak šel systém spouštět z toho HDD. Já se pokouším o editaci souboru lilo.conf abych zkontroloval, zda odpovídá mým představám, pak chci spustit lilo (nebo snad /sbin/lilo - v tom taky nemám jasno, návody se liší), poté mám v úmyslu vytvořit soubor boot.lnx (dd if=/dev/hda5 of=boot.lnx bs=512 count=1), který zkopíruju na windowsí C:, které by z Linuxu mělo být vidět. Pak stačí do souboru boot.ini (na windowsím C:) připsat c:\boot.lnx="Linux" a mělo by být možné z windowsího bootmanageru spouštět i Linux. Jenže zatím visím na tom, že nedokážu uložit změněné lilo.conf. Zkoušel jsem to v mc, v Kwrite a i ve VIM, ale marně. Přitom jsem přihlášen jako root a přesto mi nejde uložit (hlášky jako file system read-only, nedostatečná práva, zápis nepřípustný). Poradí mi prosím někdo?
ad.2 Tenhle postup bootování tu je doporučován a je podrobně popsán. Kdybych chtěl bootovat z Lila, musel bych ho umístit do MBR oddílu s Windows. A to se nedoporučuje, protože se při každé reinstalaci Woken MBR přepíše!
add1 jestli tomu tedy správně rozumím, mám zadat chmod 0755 / , případně rovnou chmod 0755 /mnt/hda2
add2 proč si mám dávat práci na půl minuty, když to jde i bez toho. Jaké výhody má řešení s Lilo namísto s NT loaderem?
P.S. Vidíte, že jsem se již snad něčemu přiučil, jenže ještě potřebuju pomoc "staršího bratra". Díky za reakce.
ro - viz man mount
Ad 2/ Zatimco absolvovat o neco vyse zminenou proceduru s dd a kopirovanim bootsektoru na Windows oddil pri kazde prekompilaci jadra je ohromne prakticke a desne to spori cas.
mount, za nejbezpečnější. A tam se mě to neptá jestli chci připojit ro nebo rw. Takže teď musím nastudovat man mount nebo mi ještě napovíš?.
/etc/fstab zrus ro u hda5 a pak si klepej, kam chces.
mount -w
Tu editaci lilo.conf s následným uložením souboru jsem nakonec zvládl. Když jsem pracoval jako root bez hesla tak to nešlo, poté co jsem si změnil heslo roota tak to pak šlo! Nechápu. Nyní ale zase neumím spustit jako root sbin/lilo. Nedokážu totiž aplikovat ten příkaz lilo na ten správný lilo.conf. Stále se aplikuje na ten konfigurák co je na CD nebo čert ví kde. U té editace pomocí VIM to šlo příkazem vi /mnt/hda5/etc/lilo.conf jsa přihlášen jako root@tty2/root/#
dd if=/mnt/hda5 bs=512 count=1 of= /mnt/floppy/boot.lnx
Tiskni
Sdílej: