Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Zdravim vsechny, chtel bych poprosit o radu, jakou cestou se vydat.
Mam pocitac fungujici jako linuxovy desktop, ktery pouzivaji celkem tri lidi. Vetsinou se dohodnou, kdo a kdy u PC bude sedet, cas od casu je ale problem v tom, ze PC potrebuji dva lidi najednou - urcite to znate :) Za tim ucelem jsem postavil druhy stroj a resim ted, jak co nejlepe dosahnout minimalniho rozdilu v pristupu k osobnim souborum z obou pocitacu.
Data by mela jednoznacne byt uchovavana na silnejsim stroji. Uplne nejradeji bych z druheho stroje udelal jen lehky terminal s automatickym prihlasenim do univerzalniho neprivilegovaneho uctu. Prihlasovaci udaje by byly vyzadovany az ve chvili, kdy by uzivatel chtel vstoupit do sveho homediru na hlavnim stroji.
Druha moznost, ktera by se mi libila, ale netusim, jestli je vubec mozna, spociva v tom, ze na slabsim stroji by se pracovalo prakticky primo s uzivatelskymi ucty z hlavniho stroje - predstavuji si, ze by to mohlo chodit na bazi SSH. Kdyby ale vse bezelo primo z hlavniho stroje a ten druhy by byl jen I/O zarizeni, prijde mi, ze bych zbytecne prichazel o vykon stroje hlavniho, zatimco vykon druheho by zustaval nevyuzit...
Vzhledem k tomu, ze k zadnym velkym zmenam v poctu uzivatelu nejspis nedojde, nebranim se ani jinym resenim, nacrtnutym zpusobem by mi to ale vseobecne vyhovovalo nejvic.
A ted s cim vlastne chci poradit - na jake technologii by bylo nejlepsi to postavit? Samba, NFS, SSH? Predem dik za vsechny odpovedi.
Totiz, ja uz oba dva stroje mam postaveny (silnejsi se pouziva bezne a ten slabsi je postavenej uz delsi dobu, jenom se tedka uvolnil pro tenhle ucel). Prozatim zkusim jit cestou NFS, prijde mi to vhodnejsi pro me momentalni potreby.
Kazdopadne ale dekuju Tobe i predchozimu prispivajicimu za tip na LTSP - dlouho jsem informace o tom hledal a nemohl najit. Urcite si s tim nekdy v brzke dobe budu chtit pohrat a myslim, ze uz i vim, kde to pouziju. Jestli Ti to nebude vadit, necham si v zaloze moznost napsat Ti, kdybych s nekym potreboval podiskutovat, az to budu zkouset.
Tiskni
Sdílej: