Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
make oldconfig make bzImage make modules && make modules_installzkopíroval jádro atd. a nabootoval ho. Vše na první pohled fungovalo až do chvíle, kdy jsem chtěl zkusit spustit GKrellM. Zadrhnul se, v logách žádné chyby. Řekl jsem si, že to je nějaká blbost a tak jsem si chtěl spustit `gdmflexiserver -n', že se zkusím zalogovat pod jiným uživatelem a spustit GKrellM z jiného účtu. Jenže ouha. GDM Flexible Server se taktéž zadrhnul. To už bylo na pováženou. Zkusil jsem tedy spustit samotný `Xnest :1' a do něj XTerm pomoci
DISPLAY=:1 xterm
:
Xlib: connection to ":1.0" refused by server Xlib: No protocol specified xterm Xt error: Can't open display: :1Xnest přitom při každém pokusu o spuštění vypisuje následující:
AUDIT: Mon Jul 4 21:10:11 2005: 4843 Xnest: client 1 rejected from local hostZkusil jsem tedy `xhost +' a když to nezabralo tak dokonce i `xhost +localhost'. Zase nic. Stále to samé. Zkusil jsem tedy GKrellM i GDM Flexible Server spustit ve strace.
socket(PF_INET, SOCK_STREAM, IPPROTO_TCP) = 6 connect(6, {sa_family=AF_INET, sin_port=htons(7634), sin_addr=inet_addr("127.0.0.1")}, 16Na tom se oba zaseknou. Ze zoufalství jsem rebootoval do starého Debianího jádra 2.6.8-i686 a hle, zde vše funguje jak má. Vzal jsem tedy .config z tohoto Debianího distribučního jádra a zkompiloval s jeho pomocí to nové jádro 2.6.12.2. Ale nepomohlo to. A teď přijde to nejlepší, když jsem psal tento přízpěvek, tak se mi spustil najednou GKrellM, který jsem zapoměl běžet ve strace. Po 10 minutách. Zjevně to tedy na něčem time-outuje a to je to, co potřebuji zjistit, abych to přenastavil. Co by to mohlo být? Prosím o jakýkoli nápad, protože čekat 10 minut na to, až se mi spustí aplikace - no, to není zrovna to pravé ořechové, že?
gdmflexiserver -n -d Sending command: 'VERSION' Got response: 'GDM 2.6.0.8' Sending command: 'AUTH_LOCAL 8f6892c41c74377ffd5f641e1eab883a' Got response: 'OK' Sending command: 'CLOSE' Sending command: 'VERSION' Got response: 'GDM 2.6.0.8' Sending command: 'AUTH_LOCAL 8f6892c41c74377ffd5f641e1eab883a' Got response: 'OK' Sending command: 'QUERY_VT' Got response: 'OK 7' Sending command: 'CLOSE' Sending command: 'VERSION' Got response: 'GDM 2.6.0.8' Sending command: 'AUTH_LOCAL 8f6892c41c74377ffd5f641e1eab883a' Got response: 'OK' Sending command: 'CONSOLE_SERVERS' Got response: 'OK :0,socrates,7' Sending command: 'CLOSE' Sending command: 'VERSION' Got response: 'GDM 2.6.0.8' Sending command: 'FLEXI_XNEST :0 1000 8f6892c41c74377ffd5f641e1eab883a /home/socrates/.XauthorityTakhle se zasekne ten gkmflexiserver s parametrem pro debug (-d).
# This causes local network socket traffic corruption! Why? # $IPTABLES -A PREROUTING -t mangle -m state --state invalid -j DROPV jádře 2.6.8-i686 z Debianu Stable (Sarge) nepůsobí uvedené pravidlo nejmenší problém. Ve vanille 2.6.12.2 působí problém. Otázka zní proč? Doporučujete bug-report? Změna v chování je totiž dosti zásadní. Každopádně by mě to opravdu na první pohled nenapadlo. Možná, že jsem přeci jenom tomu svému firewallu věřit mohl. Taková změna je dost nečekaná (nezkoumal jsem zatím ChangeLog NetFilteru, ale asi to brzy udělám).
iptables -I INPUT -i lo -j DROPTo se pak v konzoli ani nedostanu do systému. Zní to jistě ujetě, ale podobně můžou účinkovat i jiná pravidla. Než jsem našel chybu ve firewallu, taky jsem se pěkně pobavil :) Od té doby mám
iptables -I INPUT -i lo -j ACCEPT
LOOPBACK=lo+ ### ALLOW LOOPBACK TRAFFIC $IPTABLES -A INPUT -i $LOOPBACK -j ACCEPT $IPTABLES -A OUTPUT -o $LOOPBACK -j ACCEPT
Tiskni
Sdílej: