abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 5
    včera 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 33
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.4. 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 806 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Formatovani oddilu v linuxu + 2. HDD v systemu

    1.10.2002 08:51 Kamil
    Formatovani oddilu v linuxu + 2. HDD v systemu
    Přečteno: 281×
    Dobry den,

    Chystam se do linoxoveho stroje pridat druhy fyzicky disk, ale marne hledam informaci o tom, jak ho naformatovat. Jeste tak ho rozdelit (c)fdiskem, ale jak formatovat disky v jiz nainstalovanem systemu mi neni jasne. Neco jineho je zbrusu novy system, kdy to nabizi instalator.

    Jeste bych se chtel zeptat na zalohu sys+data na druhy fyzicky disk. Pokud jsem to dobre pochopil, linux netrapi jako napr. wokna nejake presne umisteni souboru co se zavadecich casti disku apod. tyce. Snad by melo jit vytvorit na sekundarnim disku stejne partitiony jako na prvnim, pak natvrdo prekopirovat byte po bytu vse z HDD1 na ten novy HDD, u "/" casti nastavit boot flag. A nyni kdyz uplne vyndam z masiny HDD1 a na jeho misto dam HDD2, tak system nabehne uplne stejne jako z te jednicky.
    Nebo se mylim?

    Za Vase rady a postrehy predem moc dekuji.

    Odpovědi

    1.10.2002 11:04 Vladimir Kotala | skóre: 17
    Rozbalit Rozbalit vše Formatovani oddilu v linuxu + 2. HDD v systemu
    Ad formatovani: prikaz "mkfs" + volby, nebo pripravene zkratky: jenom pro ext2 "mke2fs", pro fat disk "mkdosfs" (nekontroluje standartne povrch disku -> preformatovani je mnohosetnasobne rychlejsi nez v Windows) Ad zaloha: pokud to chces delat takto, musis mit dva uplne stejne disky, aleto uz je vetsinou lepsi pouzit softwareovy (nebo i HW, pokud to deska umi) "RAID 0" (nebo RAID 1? nevim jiste) pole. Pokud mas ruzne disky, zkopirujes to vsechno normalne a pak na ten druhy disk pustis lilo (viz. man lilo).
    1.10.2002 11:30 Pavel Kinc
    Rozbalit Rozbalit vše Formatovani oddilu v linuxu + 2. HDD v systemu
    Co se tyce toho zahlohovani je opravdu lepsi pouzit RAID 1 (tzv. mirroring). Co se tyce velikosti disku, shodne musi byt pouze v pripade RAID 0 (stripping), u RAID 1 to neni nutnost, ale zalozni disk musi byt ten vetsi a bude vyuzita pouze kapacita, ktera se rovna kapacite prvniho disku.
    1.10.2002 13:02 Tomáš Bláha
    Rozbalit Rozbalit vše Formatovani oddilu v linuxu + 2. HDD v systemu
    Pokud jsem to dobre pochopil, linux netrapi jako napr. wokna nejake presne umisteni souboru co se zavadecich casti disku apod. tyce. Linux pozice souborů na disku netrápí, ale trápí LILO. Když LILO vytváří first-stage loader v MBR, tak si poznamená, kde na disku (v jakých sektorech) jsou umístěny obrazy jádra/jader a zbytku lila. Proto vždy, když změníte konfiguraci lila, nebo přemístíte tyto soubory, musíte příkazem lilo aktualizovat MBR. Tedy, pokud budete chtít kopii bajt po bajtu, tak musíte mít stejně partišny (pokud jsou disky stejné, můžete zkopírovat jeden na druhý i s partition tabulkou), nicméně je to trochu černá magie a můžete narazit i na problémy. Takže bych doporučil: Rozdělit si druhý disk, jakkoliv je libo, nabootovat si nějaký jiný linux, třeba nějaký rescue (v SuSE -- nevím, jak jiné distribuce, ale určitě to mají také) a v něm překopírovat všechny soubory (nebo zatarovat a vypálit na CDčko) a pak si nabootovat z nějaké záchranné diskety ten zkopírovaný systém a obnovit na něm lilo.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.