abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 2
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 795 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Lokalizace Arch Linuxu

    genius2000.log avatar 28.7.2005 09:13 genius2000.log | skóre: 10 | blog: poznamky_linuxaka
    Lokalizace Arch Linuxu
    Přečteno: 573×
    Nainstaloval jsem si Arch Linux 0.7 Wombat. Pochopil jsem, ze v rc.conf musim nastavit KEYMAP=cz-lat2 a CONSOLEFONT=lat2-16, ale nevim, kde nastavit jako vyhozi jazyk cestinu (pro konzoli i Xka).
    djhanz.cz - music is my life.

    Odpovědi

    genius2000.log avatar 28.7.2005 09:31 genius2000.log | skóre: 10 | blog: poznamky_linuxaka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Lokalizace Arch Linuxu
    Tak jsem to nasel sam, stacilo pridat do profiles LANG=cs_CZ a LC_ALL=cs_CZ. Ale vsiml jsem si jineho problemu, ikdyz mam keymap nastaveny na cz-lat2, tak je klavesnice porad anglicka, nevite, cim to muze byt zpusobeno?
    djhanz.cz - music is my life.
    28.7.2005 09:47 Pinky | skóre: 30
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Lokalizace Arch Linuxu
    V systému lze nastavit lokalizaci pro jednotlivé "podčástli"
    locale
    locale --help
    LC_ALL přebíji všechno, pro správnou funkčnost by mělo stačit nastavit jen proměnnou LANG, pokud se použije LC_ALL mohou nastat s některými aplikacemi problémy, ale je jich naštěstí minimum.
    Ta klávesnice zůstavá anglická v konzoli a nebo v Xkach, toto nastavení je totiž platné jen pro konzoli. Pro nastavení klávesnice v Xwindow tu je návodů dost. (Arch linux pravděpodobně používá Xorg).
    28.7.2005 11:36 bhy | skóre: 35 | blog: bhyblog | brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Lokalizace Arch Linuxu
    Česká klávesnice v konzoli je vlastně duální, česká i anglická. Někdy je jako výchozí anglické rozložení a na české se přepne stiskem klávesy Pause (Break), pak už píše česky.
    17.8.2005 16:32 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Lokalizace Arch Linuxu

    Taky mám Arch Linux a mám to vyřešené tak, aby se teprve při načtení profilu změnilo konzolové písmo i nastavení klávesnice. To má tu výhodu, že se písmo nenastavuje hned při spouštění démonů a hezké logo Arch Linuxu tam vydrží až do konce bootu. :-) (Teda v mém případě je tam tučňák - mám kernel z www.kernel.org)

    Je to několik úprav, takže to vezmu popořadě:

    1. Úprava souboru /etc/profile
      • Import souboru /etc/rc.conf. Ten je dobré do /etc/profile importovat kvůli proměnným KEYMAP, CONSOLEFONT a CONSOLEMAP, aby byly na jednom místě. Někam na začátek /etc/profile stačí přidat:
        . /etc/rc.conf
        Poznámka: Za tou tečkou je opravdu mezera...
      • Nastavení proměnných pro locale: V /etc/profile upravit:
        export LANG="cs_CZ.iso88592"
        export LANGUAGE="cs_CZ.iso88592"
        export LC_CTYPE="cs_CZ"
        # export LC_COLLATE="C"

        Toto plně postačuje. LC_ALL tam nemám. Mělo neblahý vliv na program less, tedy i na zobrazení manuálových stránek, které pak nefungovalo. Možná je dnes už problém odstraněn, ale nemám důvod tam to ALL dávat - žije se mi bez něj fajn. :-)
        Řádka LC_COLLATE je odkomentovaná. Tato proměnná určuje, jakým způsobem se mají řadit písmena podle abecedy. Protože ale názvy souborů s diakritikou moc nemám, nechávám to na defaultu. Kdyby sem někdo napsal, jak má vypadat COLLATE pro češtinu, byl bych mu vděčný a nastavil bych si to. Zatím jsem na to nikde nenarazil a anglické řazení mi nijak nevadí.
        A ještě jedna věc: Kódování si samozřejmě každý může nastavit jaké chce. Já používám a doporučuju ISO, mnozí používají a doporučují Unicode, což má logiku třeba kvůli Javě apod. - prostě ať si o tom každý něco přečte a ať se sám kvalifikovaně rozhodne. (Já mám ISO hlavně proto, že je 8-bitové, snadno přenositelné a existují pro něj dostupná konzolová písma snad v každé distribuci. Navíc je to doporučené a obecně rozšířené kódování pro E-mailové zprávy v češtině.)
      • Do třetice všeho dobrého, na konec souboru /etc/profile se přidají tyto dva příkazy:
        /bin/loadkeys -q $KEYMAP
        /usr/bin/setfont $CONSOLEFONT -m $CONSOLEMAP

        Není to nic jiného, než nastavení konzolového fontu a klávesnice, které se děje v momentě přihlášení, tedy až po zadání hesla. Zmíněné proměnné jsou importované z /etc/rc.conf.
    2. Úprava souboru /etc/rc.conf
      Tady to bude jednoduché. Moje sekce Localization vypadá takto:
      HARDWARECLOCK="localtime"
      TIMEZONE="Europe/Prague"
      KEYMAP="i386/qwertz/cz-us-qwertz.map.gz"
      CONSOLEFONT="drdos8x16"
      CONSOLEMAP="8859-2"
      USECOLOR="yes"

      Každý ať si opět nastaví své kódování dle gusta. Ovšem pozor: Jiné kódování samozřejmě vyžaduje jiný CONSOLEFONT, KEYMAP a CONSOLEMAP. Toto nastavení funguje bezproblémově pro ISO-8859-2, ostatní kódování jsem nezkoušel. Důležitý fakt: Pomocí klávesy Pause se přepíná v konzoli česká a anglická klávesnice. Velmi šikovná věc...
    3. Úprava souboru /etc/rc.sysinit
      Toto není nutné. Nemá to na kódování vliv. Jen se tak zabrání předčasné změně písma. Díky tomu se zaručí, že při přihlášení a psaní hesla bude klávesnice anglická a že nezmizí bootovací logo. (Kdo nepoužívá framebuffer, využije jen první výhodu...) Stačí přidat pár ohrádek takhle:
      # if [ "$KEYMAP" != "" ]; then
      # status "Loading Keyboard Map: $KEYMAP" /bin/loadkeys -q $KEYMAP
      # fi
      #
      # if [ "$CONSOLEFONT" != "" ]; then
      # stat_busy "Loading Console Font: $CONSOLEFONT"
      # for i in `seq 1 12`; do
      # if [ "$CONSOLEMAP" != "" ]; then
      # /usr/bin/setfont -m $CONSOLEMAP $CONSOLEFONT -C /dev/vc/${i};
      # else
      # /usr/bin/setfont $CONSOLEFONT -C /dev/vc/${i};
      # fi
      # done
      # stat_done
      # fi

    No a je to. To by mělo být vše. Hodně štěstí!

    17.8.2005 16:35 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Lokalizace Arch Linuxu
    Jo a ještě jedna věc: V X.org je prográmek xkb, který se o přepínání rozložení a vlastnosti klávesnice dobře stará. Jeho nastavení lze snadno naklikat jak v KDE, tak i v GNOME. Je tam i dobrá nápověda k jednotlivým volbám. Pro X je to tedy snadné. :-)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.