Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
PROMENNA = HODNOTA_PROMENNE neco: echo Promenna $$(PROMENNA) ma hodnotu $(PROMENNA)aby mi vypsal
Promenna $(PROMENNA) ma hodnotu HODNOTA_PROMENNEOvšem takto mi to funguje pouze na Windows, nikoliv na Linuxu. Na linuxu se, jak se zdá, pokouší z mě neznámého důvodu zavolat příkazy (?) uvedené mezi $() - tj. make zřejmě předá správně
Promenna $(PROMENNA) ma hodnotu HODNOTA_PROMENNEovšem "kdosi" se patrně $(PROMENNA) pokouší ještě dereferencovat a výsledek make je:
/bin/sh: PROMENNA: command not found Promenna ma hodnotu HODNOTA_PROMENNEtj. chybový výpis a hlavně tam pak chybi $(PROMENNA). Ovšem pokud tam mám jenom $$ samotné, bez (PROMENNA), vypise to $ správně jak bych očekával. Co s tím? Potřebuji $(PROMENNA) předat dál a nikoliv spouštět jakýsi program...
somesrc.d: somesrc.cpp gcc -MM -MP -MF$@ -MT$$(DIR)/$*.$$(OBJ_SFX) $<aby soubor somesrc.d obsahoval
$(DIR)/somesrc.$(OBJ_SFX): somesrc.cpp ...tj. aby proměnné v .dep souboru nebyly dereferencované (kvůli různým nastavením pro různé systémy). Jenže takto to nefunguje, vypíše mi to
/bin/sh: DIR: command not found /bin/sh: OBJ_SFX: command not founda ve výsledném .d souboru je bohužel jenom
/somesrc.: somesrc.cpp ...(tj. bez proměnných).
$$
premeni na $
, takze jeste byste to mel escapnout pro shell (slash, uvozovky). Mozna takhle
somesrc.d: somesrc.cpp gcc -MM -MP -MF$@ -MT\$$(DIR)/$*.\$$(OBJ_SFX) $<
gcc -MM -MP -MF$@ '-MT$$(DIR)/$*.\$$(OBJ_SFX)' $<našel jsem před chvílí nakonec někde na stránkách o /bin/sh že když je to v apostrofech tak se proměnný nevyhodnocujou
make
a shellu. Obě syntaxe jsou velmi podobné (začínají dolarem), ale ne stejné: zatímco v makefile se používají kulaté závorky, v shellu složené. Kulaté závorky v shellu spustí program, je to ekvivalentní použití zpětných apostrofů (backtick).
Například tyto dva zápisy jsou (funkčně) ekvivalentní:
echo `basename $PWD` echo $(basename $PWD)V původním makefile bylo správně zabráněno resolvování proměnné
make
(zdvojením dolaru), ale už nebylo zabráněno zpracování této konstrukce v shellu. Na windows to samozřejmě fungovalo, protože cmd.exe
nic takového nemá.
Tiskni
Sdílej: