abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 2
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 795 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Část paměti processu v kernel space?

    10.8.2008 05:27 Jiří J. | skóre: 34 | blog: Poutník | Brno
    Část paměti processu v kernel space?
    Přečteno: 397×
    Zdravím,
    snažím se pokud možno porozumět komunikaci mezi virtuálními adresovacími prostory, které Linux používá a narazil jsem na jeden problém.
    Prošel jsem si pár tutoriálů pro tvorbu modulů, konkrétně mám na mysli LKMPG. Z něj jsem pochopil, že např. user process nemůže přistupovat do adresního prostoru kernelu, proto se při práci s /proc/xyz "soubory" kopírují data přes buffery z jednoho segmentu do druhého.

    Na samotný "problém" jsem narazil zjištěním, že ono to jde nějak i bez daných funkcí - z kernelu mám normálně přístup do bufferu user aplikace přes pointer. Jako příklad může posloužit procfs3.c, konkrétně funkcí
    /*
     * This function is called when /proc is written
     */
    static ssize_t
    procfs_write(struct file *file, const char *buffer, size_t len, loff_t * off)
    {
    	if ( len > PROCFS_MAX_SIZE )	{
    		procfs_buffer_size = PROCFS_MAX_SIZE;
    	}
    	else	{
    		procfs_buffer_size = len;
    	}
    	
    	if ( copy_from_user(procfs_buffer, buffer, procfs_buffer_size) ) {
    		return -EFAULT;
    	}
    
    	printk(KERN_INFO "procfs_write: write %lu bytes\n", procfs_buffer_size);
    	
    	return procfs_buffer_size;
    }
    
    - pokud na místo copy_from_user dám strncpy, vše (alespoň zdánlivě) funguje.
    Při googlení jsem náhodou narazil i na http://mail.nl.linux.org/kernelnewbies/2005-01/msg00085.html, konkrétně
    All kernel code runs in the kernel virtual memory address space. There are times, that the kernel virtual memory address space contains pieces of a user process's address space. This is so that system calls can access arguments passed using pointers. A classic example are the read() and write() system calls, which need to transfer data from kernel buffers into a user process address space.

    Jak je to doopravdy? Kde se pes zakopal tak, že to funguje? :-D
    Mám v modulech řešit kopírování do/z kernelspace přes copy_to_user/copy_from_user, resp. put_user/get_user i pokud jde o jednoduché read/write jako například s /proc filesystémem?

    Díky za případné nápady/informace.

    Odpovědi

    Viliam Púčik avatar 10.8.2008 13:02 Viliam Púčik | skóre: 22 | blog: minimal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Část paměti processu v kernel space?
    Podla mna (berte prosim s rezervou):

    Zalezi na tom, co sa kam kopiruje. Ked medzi User Space <-> Kernel Space, tak urcite copy_to_user/copy_from_user.

    Vyssie uvedeny priklad s procfs_write kopiruje data z User Space do Kernel Space pomocou copy_to_user, takze potrebuje zistit, kam "skutocne" User Space pointer ukazuje. To, ze strncpy ako tak funguje, je len zhoda nahod.

    Inak povedane, ak napriklad User Space pointer buffer ukazuje na User Space adresu 123h , tak funkcia copy_from_user hovori kernelu, aby pointer buffer nebral ako pointer na Kernel Space adresu 123h (ako by to bolo v pripade strncpy).
    10.8.2008 13:39 Jiří J. | skóre: 34 | blog: Poutník | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Část paměti processu v kernel space?
    Právě tak jsem to z informací z googlu pochopil, dva odlišné virtuální adresní prostory (každý 0x00000000 - 0xFFFFFFFF), kde mohou být data různě rozhozena, tzn. na adrese 0x00100000 mohou být data odlišná jak v userspace, tak v kernelspace.

    Mě šlo spíše o to, jak je možné, že strncpy funguje.
    10.8.2008 13:57 Jiří J. | skóre: 34 | blog: Poutník | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Část paměti processu v kernel space?
    Tedy jak je možné, proč strncpy od userspace procesu funguje.
    Dle LKMPG části o funkcích používajících procfs tento přenos není potřeba při "čtení" (z pohledu procesu), protože data jsou v bufferu v kernelspace (tedy read() z toho processu má přístup do bufferu v segmentu kernelu), ale při "zápisu" už se data musí přenášet.
    Jenomže v mém případě to funguje i bez toho, možná, že se kernel v tomto ohledu zase posunul o něco dále a je možné provádět i write() do bufferu v kernelspace z userspace aplikace. Rád se dozvědel pravdu, pokud ji někdo zná.

    Díky.
    12.8.2008 10:19 Jirka P
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Část paměti processu v kernel space?
    Nevím, jak moc je to s těmi segmenty pravda. Minimálně na x86 má kód běžící v kernel módu v kontextu procesu normálně přístup do paměti toho procesu, když se kouknete do zdrojáku copy_to/from_user, zjistíte, že je to prosté memcpy+ošetření chyb(+mmx optimalizace). To z principu neplatí se 4G/4G patchem, nelze přistupovat ke dvěma prostorům, každém o velikosti 4G, přímo. Nevím, jestli je to problém ještě jinde (třeba na 32b mipsu něco jako 4G/4G patch pokud vím nejde realizovat).

    Kde ale určitě poznáte rozdíl mezi strcpy/copy_from_user, je co se stane když přístup na tu adresu segfaultne. strncpy oopsne, copy_from_user vrací chybu.
    oroborus avatar 10.8.2008 16:51 oroborus | skóre: 20 | blog: Bulanci
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Část paměti processu v kernel space?
    ja _nie_ _som_ expert a prepacte, ze vam do toho skacem, ale IMHO tie dva virtualne priestory na architekture i386 su :

    user-space od 0 po 3GB virtualnej pamate
    kernel-space od 3GB po 4GB virtualnej pamate

    Takze nedochadza ku kolizii, medzi adresami z kernel-space a user-space. Tu ide o to, ze by sa mali pre zachovanie prenostitelnosti pouzivat funkcie copy_to_user/copy_from_user a put_user/get_user, ale na architekture x86 to ide aj bez nich, ale nemalo by sa to robit.
    12.8.2008 04:27 luky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Část paměti processu v kernel space?
    Pristup do userspace reseny primym zpristupnenim celeho adresniho rozsahu kernelu je jen implementacni detail dane architektury, jinde ti to nepujde (a i tady ti to na neplatnych adresach hodi panic). Vzdy pouzivej copy funkce.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.