Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Zdravím,
Zdá se to jako banalita, ale my se přes to nemůžeme prokousat.
Začal jsem se učit c++ a kamarád, co už ho umí dýl mi řekl ať si udělám třeba kalkulačku... tak si dělám kalkulačku, ale narazil jsem na dost zásadní problém. Nedokážu zjistit žádným způsobem co proměnná obsahuje.
do{
aa = NULL;
cout<<"Zadej prvni cislo: ";
cin>>aa;
} while( !isalpha(aa) );
Snad je z toho pochopitelné, co chci udělat, ale myslím si, že to nezjišťuje obsah proměnné, ale její typ a ten je char podle předchozí definice. A to je ten problém.
Nenapadá někoho nějaké elegantní řešení ? Děkuju moc za odpovědi
isalpha() checks for an alphabetic character; in the standard "C" locale, it is equivalent to (isupper(c) || islower(c)). In some locales, there may be additional characters for which isalpha() is true--letters which are neither upper case nor lower case.slovo character znamena znak - je to vase aa typu char?
Máš to nějaké divné. Co je to aa
? Jestli je to char, proč mu přiřazuješ NULL? NULL se používá u pointerů. V C++ se navíc doporučuje NULL neužívat (viz bibli C++, tou bych začal při učení C++ asi jako první). Jestli je aa pointer na char, pak na to zase nemůžeš použít isalpha. Kusy kódu do dotazů dávej prosím včetně deklarace typu proměnných.
Píšeš, že děláš kalkulačku a ptáš se na číslo. Proč tedy testuješ na písmeno (isalpha)? Se standardním vstupem dělám nerad (a tedy nejraději vůbec), ale pokud vím, cin (a vstupní proudy obecně) umí načítat i čísla, nejen znaky. Samozřejmě nesmíš zapomenout otestovat chybové stavy.
Mimochodem, máš tam někde nahoře aspoň use namespace std;
, když už se neobtěžuješ psát to std::
u cin
a cout
, že?
jen si rejpnu (nic ve zlem):
using namespace std;
#include <iostream>
#include <cctype>
#include <math.h>
using namespace std;
char aa, bb, znaminko;
aa je první číslo, bb je druhý číslo.
Null používám protože když tomu nenastavím po ověření podmínky znova nulovou hodnotu tak to prostě vypíše "Zadejte číslo:" asi 1000x než stihnu program zastavit protože to prostě nečeká až napíšu znovu něco do konzole.
Kamarád to začal více méně psát sám ale mě se to nelíbilo tak jsem to chtěl udělat takhle... isaplha() jsem si taky říkal že to nebude mít nic společného s číslem, ale docela přesvědčivě tvrdil ať to použiju třeba jsem ho nepochopil a myslel to jinak.
Že jsou to char jsem psal.
kdybych tam neměl using namespace tak mi to snad nebude dělat vůbec nic a ptal bych se na úplně něco jiného ne?
Null používám protože když tomu nenastavím po ověření podmínky znova nulovou hodnotu
Když to není znak, tak ta nulová hodnota není NULL
ale '\0'
. Ono se to sice zkonvertuje, ale dost to mate.
isaplha() jsem si taky říkal že to nebude mít nic společného s číslem, ale docela přesvědčivě tvrdil ať to použiju třeba jsem ho nepochopil a myslel to jinak
Co se podívat do dokumentace, k čemu makro isalpha()
slouží?
Snad je z toho pochopitelné, co chci udělat
Bohužel moc ne…
std::cin je istream, dokaze primo nacitat cislo do napr. int promene :)
int x;
cin>>x;
viz treba zde:
http://www.cplusplus.com/reference/iostream/istream/operator%3E%3E.html
Osetreni chyb nejlepe prez failbit, pripadne rovnou cin.fail()
Tiskni
Sdílej: