Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Ahoj, mohl by mi nekdo vysvetlit, proc bych mel pouzit lambda funkci namisto normalni funkce? Vyhody, nevyhody? Oboje dela totez...
soucet=lambda a,b: a+b
---
def soucet(a,b):
return a+b
Lambda umožňuje ušetřit až dva řádky kódu a nemusíš vymýšlet název pro funkci. Tím výhody končí. Giudo van Rossum ji už dávno navrhoval z Pythonu úplně odstranit. Bohužel to neprošlo, ale vůbec nic nezkazíš, když lambdu nikdy nepoužiješ. Spíš naopak.
Až pro to budete mít využití, tak názor změníte. Není důvod pro jednoduché operace psát nové funkce někam mimo, když je můžete lambdou zapsat přímo v místě jejich použití. Osobně to u velkých projektů často ocením.
Nevím jestli v Pythonu (ale v otázce o Pythonu nic není), ale lambda se dost hodí u funkcí které vracejí funkce (například curry, konvertory regexp -> funkce a podobně)
no zrovna totez to uplne nedela .... , vykonove na tom bude lepe druha varianta ....., a anonymni funkce maji celkem specificke vyuziti ..... zvlast kdyz nekdo pouziva funkcionalni programovani , napriklad kdyz potrebujes vratit z funkce/tridy funkci
viz http://docs.python.org/3.0/tutorial/controlflow.html#lambda-forms
+ ad 1 komentar nic se nestne kdyz ji nikdy nepouzijes ....
Takové debaty se na pythonních fórech vlečou už spoustu let. Závěr je pokaždé stejný. Lambda umožní někdy ušetřit až dva řádky kódu a nemusíte pojmenovávat funkci. Někdo tvrdí, že je to báječné. Někdo zase, že se nevyplatí mít další klíčové slovo a konstrukci, která jen omezeným způsobem duplikuje definici funkce.
Je úplně jedno, co funkce vrací, je jedno zda programujete funkcionálně nebo bůhvíjak, je jedno zda máte velký projekt nebo malý. Uvedený příklad z tutoriálu lze napsat třemi způsoby.
#!/usr/bin/python class make_incrementor1: def __init__(self, x): self.x = x def __call__(self, y): return y + self.x def make_incrementor2(x): def incr(y): return x + y return incr def make_incrementor3(n): return lambda x: x + n f = make_incrementor1(42) print f(0) print f(1) f = make_incrementor2(50) print f(0) print f(1) f = make_incrementor3(55) print f(0) print f(1)
Jenže takový příklad je právě věc kde je lambda úplně, s prominutím, na hovno. Výhodu přináší v konstrukcích (nejen) následujícího druhu:
a = [1, 2, 3, 4, 5]
b = map(lambda x: x * 2, a)
Lambda je naho*no i v tomto případě.
>>> a = [1, 2, 3, 4, 5] >>> [x*2 for x in a] [2, 4, 6, 8, 10]
Jistě, šlo mi jen o (podle mě) názornější příklad použití lambdy kdekoliv místo normální funkce, protože to (podle mě) z toho tutoriálového incrementoru začátečník nikdy nepochopí (jako nejpíš i náš tazatel).
Tiskni
Sdílej: