Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Dobrý den,
pokouším se komunikovat s jedním programem pomocí msgget a msgrcv. Nějak mi to nechodí a bohužel netuším jestli je chyba u mě nebo v aplikaci, která by měla poslat data. Je nějaká možnost jak tuto komunikaci monitorovat? Nevím jak zjistit jestli daná app data vůbec odeslala. Děkuju za případnou radu.
Petr
Díky moc, to pomohlo. Zjistil jsem, že aplikace odesílá data a jak jsou velká.
Použil jsem to takto:
watch -d cat /proc/sysvipc/msg
Bohužel se mi stále data nedaří přijímat. Nikde jsem nenašel nějaký rozumný příklad. Problém může být v tom, že se něco takového snažím udělat ve freepascalu.
Zdroják je zde:
var
myid : LongInt;
rcvdm : TMSGbuf;
s : String = '';
i : Integer = 0;
e : LongInt;
begin
myid := msgget(1238,0666 or IPC_CREAT);
Writeln(myid); //
e := msgrcv(myid, @rcvdm, 1024, 0, 0 or IPC_NOWAIT);
if e = MSG_NOERROR then
begin
for i:=0 to Length(rcvdm.mtext)-1 do
s:= s + rcvdm.mtext[i];
Memo1.Lines.Text := s
end
else
Writeln(e)
end;
Bohužel už získání samotného myid nedopadne dobře. Stále se vrací -1. Ve zdrojáku v C je toto:
msgid = msgget ((key_t) 1238, 0666 | IPC_CREAT);
a chodí jim to.
Nenapadá Vás co dělám blbě?
Petr
Ahoj,
V Pascalu jsem neprogramoval uz dlouho, takze nevim jestli to neni blbost - cislo zapsane v C zacinajici nulou je v osmickove soustave - nejsem si jist zda je to tak i v Pascalu.
Takze bych zkusil misto 0666 napsat 438, nebo 0x186 (nebo jak se to pise).
ipcrm
premazat vytvorene a opustene fronty (nezanikaju po skonceni programu tak ako deskriptory). Zaroven pri konceni vlastnych programov korektne mazat vytvorene IPC prostriedky.
2.) zvacsit pocet moznych front v systeme: zapisat kernel.msgmni = 512
do /etc/sysctl.conf
alebo spustit sysctl -w kernel.msgmni=512
3.) po zfailovani msgget sa pozriet do globalnej premennej errno (ako sa do nej pozera v Pascale neviem) a zistit presnejsi kod chyby.
Děkuju moc!
Smazání fronty pomohlo, stejně tak i zapsání číšla v dekadickém tvaru. Trošku jsem se posunul. Teď program padne na hubu na řádku, kde je ten for i:=0 atd. Padá to i když si chci hodnotu vypsat najednou pomocí Writeln. Jdu zkoumat dál.
Moc díky za rady, naučil jsem se něco nového.
Petr
Tiskni
Sdílej: