Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Dobry den, mam nasledujici kod v C, prvni cast naalokuje pole retezcu s "boxes" radky a pro delku kazdeho retezce "BOXLEN+1" znaku. V tomto pripade je boxes rovno peti, kod tedy naalokuje misto pro pet retezcu.
V druhe casti kodu do kazdeho z peti retezcu nakopiruji nejaky text ("123"). Problem je vsak s poslednim retezcem (parts[4]), kdy mi program pri pokusu o jeho inicializaci pres strncpy hodi segmentation fault.
char **parts = (char **) malloc(boxes); for (int i = 0; i < boxes; i++) parts[i] = (char *) malloc(BOXLEN + 1); strncpy(parts[0], "123", BOXLEN); strncpy(parts[1], "123", BOXLEN); strncpy(parts[2], "123", BOXLEN); strncpy(parts[3], "123", BOXLEN); strncpy(parts[4], "123", BOXLEN);
Nevite prosim, cim by to mohlo byt?
parts = (char **) malloc(boxes * sizeof(char *));Pokud je velikost ukazatele jiná než 1, což je prakticky všude, je přepisována nepřidělená paměť. Moje další připomínky jsou více méně formální. Pokud je
boxes < 4
, pak je parts[3]
poslední zapisovatelný prvek. Pokud je boxes
makro nebo konstanta rovná nejméně pěti, o nic nejde.
Dalším problém může nastat, pokud BOXLEN < 4
, protože se řetězce "123"
s koncovým nulovým
znakem nevejdou do alokovaných prostorů.
Pokud jePokud jeboxes < 4
, pak jeparts[3]
poslední zapisovatelný prvek.
boxes < 5
, pak do parts[4]
nepůjde zapisovat, tedy přidělit adresu pro alokovaný řetězec.
char **parts = (char **) malloc(boxes * sizeof(char *));
A na to pozor.
Dalsi mene napadna chyba je v
strncpy(parts[4], "123", BOXLEN); kde by melo byt BOXLEN + 1, pokud tedy BOXLEN ma byt max. delka retezce (coz vyvozuju z alokace BOXLEN + 1 vyse). Jinak neni zajisten ukoncovaci null znak, protoze strncpy ho neresi.
Tiskni
Sdílej: