Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Hezky den
mam toto v c:
#include <netinet/in.h>
#define short unsigned int UWORD
a nekde toto:
UWORD i = 1;
i = htons(i); //htons pracuje in/out jen s UWORD, resp uint16_t
a KDEVELOP stale hlasi:
warning: conversion to 'short unsigned int' from 'int' may alter its value
Jak utnout tipec tomuto hlaseni, a ne zrovna tim ze vypnu kontroly typu?
Predem diky
Jarda
typedef
.
#define short unsigned int UWORD
#define UWORD short unsigned int
Sorry, ja se pri opisovani spletl, ma tam byt to co jste uvedl (viz nize), ale to problem neresi.
#define UWORD short unsigned int
rovnez to neresi ani toto:
i=(UWORD)htons((UWORD)i);
ci toto (ikdyz zrusim makro a i definuji jako uint16_t):
i=(uint16_t)htons((uint16_t)i);
i=(uint16_t)htons((uint16_t)i);Ty přetypování bych rozhodně vyhodil, protože proměnné odpovídají hlavičce funkce a takhle se to jenom zatemní.
Ja si to taky myslel, ale radsi se zeptam, protoze nikde neni duvod pouzivat int. No a ta hlaska nedava vice info, zda je to vuci leve hodnote ci parametru funkce. Takze dle odkazu off -Wconversion.
Asi to bude záviset na verzi gcc (nebo glibc). Právě jsem zkusil přesně ten původní kód:
#include <stdio.h> #include <netinet/in.h> #define UWORD short unsigned int int main() { UWORD i = 1; i = htons(i); printf("%hu\n", i); return 0; }
a obešlo se to bez protestů i s '-Wall -Wextra
'. Použil jsem gcc 4.3.2 a glibc 2.9.
Asi to bude záviset na verzi gcc (nebo glibc)Vypadá to tak:
gcc (GCC) 4.1.2 (Gentoo 4.1.2)
řve, gcc (GCC) 4.4.0 20090526 (prerelease)
je v pohodě.
U mě neřve ani jedna verze gcc, glibc 2.7-18:
gcc-3.3 (GCC) 3.3.5 (Debian 1:3.3.5-13) gcc-3.4 (GCC) 3.4.6 (Debian 3.4.6-9) gcc-4.1 (GCC) 4.1.3 20080704 (prerelease) (Debian 4.1.2-25) gcc-4.2 (GCC) 4.2.4 (Debian 4.2.4-6) gcc-4.3 (Debian 4.3.2-1.1) 4.3.2
Hezky den
vsem diky ze se problemu venujete, tady davam info, kdy se to generuje na mem sw (stejny kod jak v prizpevku vyse):
tak to hlasi testwarning.c:16: warning: conversion to 'short unsigned int' from 'int' may alter its value. Vyradim-li prepinac -Wconversion, tak to hlaseni zmizi, na to vsak upozornil jiz v prispevku Vojtech Horky, takze pouziti tohoto prepinace je dvojsecne, sice oznaci mista, kde se pouzije implicitni pretypovani, ale oznaci varovanim i to kde jiste k pretypovani vubec nedochazi.
-Wconversion
nestačí, ale když přidám optimalizaci, začne se ta hláška objevovat i u mne. Zřejmě to souvisí s tím, že ntohs()
je definováno jinak při překladu s optimalizací a jinak bez ní. Ale teď bohužel nemám čas rozplétat všechny ty #ifdef
-y v hlavičkových souborech.
Ja se dival na ten hlavickovy soubor, jednoznacne zneho vyplyva, ze hto... funkce jsou tam ruzne definovany podle optimalizace a zpusobu uschovy udaju v pameti, prakticky lze rici, ze pri max. optimalizaci by stacilo misto funkce pouzit inline assembler a to operaci bswap x (x znaci nejaky ten parametr) a kdo vi jak se to pak jevi prekladaci. Chci jen podotknout, ze htons neni jedine misto, kde se ten prepinac a warning objevuje, vybral jsem ji zcela nahodne.
netinet/in.h
:
#ifdef __OPTIMIZE__ /* We can optimize calls to the conversion functions. Either nothing has to be done or we are using directly the byte-swapping functions which often can be inlined. */ # if __BYTE_ORDER == __BIG_ENDIAN /* The host byte order is the same as network byte order, so these functions are all just identity. */ # define ntohl(x) (x) # define ntohs(x) (x) # define htonl(x) (x) # define htons(x) (x) # else # if __BYTE_ORDER == __LITTLE_ENDIAN # define ntohl(x) __bswap_32 (x) # define ntohs(x) __bswap_16 (x) # define htonl(x) __bswap_32 (x) # define htons(x) __bswap_16 (x) # endif # endif #endifMůj zkušební kód po
gcc -E -O
(Debian 4.3.3-7) dopadne takto:
int main() { unsigned short int w1, w2; w1 = 0x1234; w2 = (__extension__ ({ register unsigned short int __v, __x = (w1); if (__builtin_constant_p (__x)) __v = ((((__x) >> 8) & 0xff) | (((__x) & 0xff) << 8)); else __asm__ ("rorw $8, %w0" : "=r" (__v) : "0" (__x) : "cc"); __v; })); printf("%x\n", w2); return 0; }Přiřazení s
w2 = …
bylo původně w2 = ntohs(w1)
, při zapnutých optimalizacích
tedy w2 = __bswap_16(w1)
. Rozvoj makra je v příspěvku vidět.
Bitové operace v první větvi podmínky vyvolají onu hlášku. Kód se navíc vykoná jen tehdy, pokud je hodnota známá
během překladu, pro proměnnou se použije vložený kus asembleru.
Kód se navíc vykoná jen tehdy, pokud je hodnota známá během překladu, pro proměnnou se použije vložený kus asembleru.
V podstatě máte pravdu, ale formulace "kód se vykoná" není přesná. To větvení je tam právě proto, že je-li argument konstanta, (neefektivní) výpočet podle vozorečku provede samotný překladač a do kódu jde rovnou výsledná konstanta (stejně jako když napíšete třeba int a = 1 + 1
).
Tiskni
Sdílej: