Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Zdravím,
řešil už někdo prapodivné chování PHP funkce mb_ereg() ?
regulární výraz
mb_ereg("^[a-zA-Z]*$","příšera")
se vyhodnotí negativně, zatímco regulární výraz
mb_ereg("^[a-zA-Z]*","příšera")
se vyhodnotí pozitivně (odstraněn znak pro konec řetězce).
Výraz:
mb_ereg("^[a-zA-Z]*$","prisera")
se vyhodnoti pozitivně.
Narazil jsem na tento problém při sestavování podstatně složitějšího výrazu, který u slov bez diakritiky fungoval naprosto bez problému. Problém je v tom, že ve výrazu nutně potřebuji omezit chování konec řetězce. Všechny patterny obsahující znak $ (pro konec řetězce) se vyhodnocují automaticky negativně.
Vstupem i výstupem je kódování UTF-8. mb_internal_encoding() hlasi UTF-8, mb_regex_encoding() taktéž. Tím, že řetězce na vstupu jsou v UTF-8, jsem si naprosto jist. Verze PHP je 5.2.6.
Má někdo nějaký nápad, či případně toto nějak řešil?
mb_ereg("^[a-zA-Z]*","příšera")se vyhodnocuje správně pozitivně, protože souhlasí "p" na začátku, pokud budeš dělat
mb_ereg("^[a-zA-Z]*","činka")tak to už vyhodnotí negativně, možná bych zkusil
preg_match("/^[\S]*$/u","příšera"), ale nevím co přesně máš na vstupech.
šíšera
.
jj, pravda nějak jsem si spletl * a +
p
setlocale(LC_CTYPE, 'cs_CZ.utf8'); $foo = iconv('utf-8', 'ascii//TRANSLIT', "příšera"); # mb_ereg se vyhodnoti pozitivne mb_ereg("^[a-zA-Z]*$", $foo); # jinak lze pouzit i tento tvar mb_ereg("^[[:alpha:]]*$", $foo);
preg_match("/^\p{L}*$/", "příšera");
Díky za reakce,
ten nápad s iconv mě taky napadl. Leč jsem si stále myslel, že mě napadne něco elegantního. V tom skriptu se jedná o ošetření vkládání klíčových slov. Pravidla jsou taková, že mohou začínat libovolným písmenem, mohou obsahovat číslici, od sebe jsou odděleny čárkou (či případně čárkou a mezerou) a musí končit slovem. Žádné jiné znaky nejsou povoleny, takže nelze použít třídu [[:alpha:]]. Vše až na to ošetření konce slova jsem už zvládl.
Správně by se měl vyhodnotit tento řetězec (i s vloženou frází "sportovní náčiní"):
činka, sportovní náčiní, číslo21, google
chybně by se měl vyhodnotit řetězec obsahující například:
činka, sportovní náčiní, 21. století, google,
(slovo nesmí začínat číslicí, tečka není přípustná a řetězec nesmí končit žádným jiným znakem, než [a-zA-Z0-9]). Něco jako
^[a-zA-Z0-9]*(,| )*[a-zA-Z0-9]*$
Moc elegantní to není, ale snad by to mohlo pomoci někomu, kdo podobný problém řeší:
$foo = iconv('utf-8', 'ASCII//IGNORE', $text);
if(ereg('^([a-zA-Z]{1,}[0-9]*(,| ){0,1})*[a-zA-Z]{1,}[0-9]*$',$foo)) {
$result=1;
} else { $result=0; }
/*
1) do proměnné $foo se překóduje text z proměnné $text, která je kódována v UTF-8, proměnná $foo je nyní reprezentována v kódování ASCII s tím, že znaky, které nemohly být zkonvertovány do ASCII "tiše" zmizí (zajišťuje příznak //IGNORE)
2) klíčová slova musí začínat písmenem a případně končit číslicí, mezi slovy je přípustná čárka (oddělovač klíčových slov) nebo mezera (oddělovač slov v slovní frázi). Celý regulární výraz musí končit slovem (případně slovem s číslicí na konci).
*/
Vypadá to, že to funguje, že jsem neudělal chybu (po 11 hodinách v práci by mě to ani nepřekvapilo).
Tiskni
Sdílej: