Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
int17 a, b; int34 c; a = 0x1ffff; // -1 v hexa na 17 bitech b = 0x1ffff; // -1 v hexa na 17 bitech c = a * b; // melo by vyjit 1Pocet bitu by nemel byt nicim omezen, abych mohl mit napr. 130 bitovy int. Nasel jsem pouze knihovny, ktere umoznuji libovolne velky int (napr.:
gmp, mpir
), coz ale neresi muj problem. Setkal se nekdo s knihovnou, ktera by toto umela?
Predem diky za nakopnuti GMP tvůj problém řeší, protože implementuje modulární násobení, mocnění a dělení; a modulární sčítání a odečítání snadno dosáhneš normálním sčítáním a odečítáním s následnou opravou výsledku - na které si lze celkem snadno vytvořit wrappery. Protože umožňuje obecnou modulární aritmetiku (nejen se základem 2^N), nebude to samozřejmě tak efektivní jako specializovaná knihovna.Prave jsem se ptal, jestli nekdo ty wrappery uz nenapsal, abych mohl vyuzit neco, co uz je ozkousene.
Zápis c = a * b; ti v C nebude fungovat nikdy (kromě malých bitových šířek, které lze realizovat bitovými poli), protože nemá přetěžování operátorů.Mohu pouzit C++ (zapouzdreni do trid s operatory), ostatne gmp i mpir maji toto zapouzdreni uz implementovane.
GMP tvůj problém řeší, protože implementuje modulární násobení, mocnění a dělení; a modulární sčítání a odečítání snadno dosáhneš normálním sčítáním a odečítáním s následnou opravou výsledku - na které si lze celkem snadno vytvořit wrappery. Protože umožňuje obecnou modulární aritmetiku (nejen se základem 2^N), nebude to samozřejmě tak efektivní jako specializovaná knihovna.btw. mohl by si mi prepsat muj priklad do rutin gmp?
mpz_set_ui(a, 0x1ffff); mpz_set_ui(b, 0x1ffff); mpz_mul(c, a, b); mpz_fdiv_r(c, c, BASE);kde BASE je proměnná obsahující bázi, zde 2^34. Nebo tak něco. Celou aritmetiku se znaménky bych samozřejmě přeformuloval do neznaménkové. Sčítání, odečítání a násobení funguje automaticky a dělení se IIRC dělá násobením moduálrní inverzí (raději ověř).
Tak jsem si s tim pohral, ale stejne me to nedava spravne vysledky. Pokud 1:1 vezmu tvuj priklad ampz_set_ui(a, 0x1ffff); mpz_set_ui(b, 0x1ffff); mpz_mul(c, a, b); mpz_fdiv_r(c, c, BASE);kde BASE je proměnná obsahující bázi, zde 2^34. Nebo tak něco. Celou aritmetiku se znaménky bych samozřejmě přeformuloval do neznaménkové. Sčítání, odečítání a násobení funguje automaticky a dělení se IIRC dělá násobením moduálrní inverzí (raději ověř).
c
bude take neznamenkovy int, tak v c
je ulozen vysledek po neznamenkovem nasobeni (0x3fffc0001). Coz je sice na bitech pravda, ale v reprezentaci gmp je to chybne. Spravna -1 je v gmp ulozena jako 1 a znamenko je nastaveno na -. Navic, pokud ulozim do b
0x1, tak by vysledek mel byt -1, coz ale neni a je zde opet vysledek po neznamenkovem nasobeni 0x1ffff.
Podle me to nefunguje, nebo mi neco zasadniho unika...
Tiskni
Sdílej: