abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    24.6. 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1990 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: bash - podmienka - ktory sposob je lepsi

    12.5.2014 13:08 GeorgeWH | skóre: 42
    bash - podmienka - ktory sposob je lepsi
    Přečteno: 461×
    zdravim.

    pisem jednoduchy skript na zautomatizovanie zalohovania. jedna z veci, ktoru kontrolujem je, ci je disk na zalohovanie (vlozeny do e-sata docku) pripojeny. sposob ako to urobit je:

    1. zisit to pomocou prikazov: napr.
    if mount | grep -q "/mnt/backup-hdd"; then
       zalohuj
    else
       chyba
    fi
    
    2. po uspesnom pripojeni hdd touchnut kontrolny subor
    mount /mnt/backup-hdd && touch /var/tmp/backup-hdd-mounted
    a potom testovat jeho existenciu
    if [ -f /var/tmp/backup-hdd-mounted ]; then
        zalohuj
    else
        chyba
    fi
    
    ktory z tychto sposobov je lepsi? ten prvy mi pride vhodnejsi pripade, ak vyskytne nejaka chyba a hdd sa odmountuje. v tom pripade podmienka nebude splnena. druhy sposob mi zase pride rychlejsi a cistejsi. vdaka.

    Odpovědi

    12.5.2014 13:27 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: bash - podmienka - ktory sposob je lepsi
    Mně to hlavně připadá jako řešení dvou zcela odlišných zadání. První varianta testuje, jestli už je ten filesystém přimountovaný, a pokud není, vyhodí chybu. Druhá varianta naopak skončí chybou, pokud už filesystém přimountovaný je (protože selže pokus přimountovat ho ještě jednou), a pokud není, zkusí ho přimountovat.
    12.5.2014 13:40 GeorgeWH | skóre: 42
    Rozbalit Rozbalit vše Re: bash - podmienka - ktory sposob je lepsi
    hmmm... asi som to zle opisal. cely skript robi to, ze primountuje hdd, pocka, kym zbehne zalohovanie (hdd je vyexportovany cez nfs na druhy server, kde bezi samotne zalohovanie), potom disk unexportne, odmountuje a odstrani zo systemu (/sys/block/sdX/device/delete). skript bezi v crone - staci disk vlozit do docku a o vsetko sa postara automaticky skript. mam ho uz napisany. a hned prva vec, ktoru potrebujem urcite je, ci je disk uz primountovany alebo nie. a otazka je, ktory sposob je lepsi.
    12.5.2014 14:49 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: bash - podmienka - ktory sposob je lepsi
    Ten disk se montuje automaticky? Toho bych se trochu bál...
    12.5.2014 15:12 cronin | skóre: 49
    Rozbalit Rozbalit vše Re: bash - podmienka - ktory sposob je lepsi
    V prvom kole by som skontroloval, či na očakávanom mount-pointe je niečo namountované.

    V druhom kole by som skontroloval, či to, čo tam namountované je, je to, čo tam má byť, napr. podľa existencie nejakého "magic" súboru.

    V treťom kole by som skontroloval práva na zápis, voľné miesto, a pod.

    Až potom by som disk exportoval na účely zálohy.

    Detaily celého riešenia sú stále trochu fuzzy.
    12.5.2014 15:33 GeorgeWH | skóre: 42
    Rozbalit Rozbalit vše Re: bash - podmienka - ktory sposob je lepsi
    vsetko uz mam osetrene, vyskusane, funckne.

    mam len dilemu, co pouzit na kontrolu, ci je disk mountnuty. napadli ma dva sposoby (mozno ich je viac):

    1. zistim priamo pomocou mount a grep, ci je disk mountnuty:
    if mount | grep -q 'mount_point'
    2. alebo v casti skriptu, kde mountujem hdd, vytvorim po uspesnom moutnuti nejaky subor:
    mount /nieco/niekde && touch /var/tmp/disk_bol_uspesne_pripojeny
    a potom v casti skriptu, kde kontrolujem, ci disk je alebo nie disk pripojeny pouzijem
    if [ -f /var/tmp/disk_bol_uspesne_pripojeny ]
    3. alebo pouzijem
    if grep -q 'mount_point' /proc/mounts
    4. alebo
    if grep -q 'mount_point' /etc/mtab
    ktora z tychto metod je nalepsia a preco?
    12.5.2014 15:54 GeorgeWH | skóre: 42
    Rozbalit Rozbalit vše Re: bash - podmienka - ktory sposob je lepsi
    teda vlastne uz 3 sposoby, kedze posledne 2 su v podstate rovnake.
    12.5.2014 15:59 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: bash - podmienka - ktory sposob je lepsi
    Já bych disk namontoval ručně ve skriptu a pokračoval v případě, že se mount povedl. Pak už bych to nekontroloval, proč.

    Ale montoval bych jen disk s určitým UUID, aby se nestalo, že se přepíše úplně jiný disk.
    12.5.2014 16:18 GeorgeWH | skóre: 42
    Rozbalit Rozbalit vše Re: bash - podmienka - ktory sposob je lepsi
    ok. tak este raz cele od znova :). zabudnime na nejake zalohovanie, mountovanie atd.

    ZADANIE: napiste skript, ktory:

    1. zisti, ci je pripojena particia /dev/sdb1 do adresara /mnt/sdb1

    2. ak nie je pripojena, nech ju pripoji a skonci

    3. ak je pripojena, nech vypise obsah adresara a skonci
    12.5.2014 17:47 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: bash - podmienka - ktory sposob je lepsi
    Přesně jak píšeš, možností máš spoustu, záleží, co je ti bližší. Já bych grepnul /proc/mount na partišnu a ten adresář s parametrem -q a kontroloval exit value. Ale někdo jiný by to dělal třeba jinak.

    Je to fuk, řekl bych, že to zbytečně řešíš. Spíš si ohlídej, aby ti to nepřepsalo úplně jiný disk, až jej někdo nedopatřením strčí do té kolíbky. Ale to už jsem říkal...
    12.5.2014 19:28 pavele
    Rozbalit Rozbalit vše Re: bash - podmienka - ktory sposob je lepsi
    Já třeba používám něco takového (máš tam dvě varianty):
    if mountpoint -q "$mpointclient"
      then
        timestart=`date +"%Y%m%d%H%M"`
        echo "Start zalohy v $timestart"  >>/data/backup-cal/log-backup
        #nice -n 19 rsync -avx "$source1" "$BACKUP_TO"
        #Rdiff driven backup, rdiff itself makes log
        sudo /bin/ionice -c 3 sudo rdiff-backup --exclude '**.iso' "$source1" "$BACKUP_TO" >/dev/null
        #Chown rdiff-backup files
        #chown -R $USER:users /backup/$USER/rdiff-backup-data/
        #Removes older backups
        nice -n 19 sudo ionice -c 3 sudo rdiff-backup --remove-older-than 12M --force "$BACKUP_TO" >/dev/null 
        sudo umount.cifs "$mpointclient" >/dev/null || sudo umount.cifs -l "$mpointclient" >/dev/null
        timestop=`date +"%Y%m%d%H%M"`
        echo "Konec zalohy v $timestop"  >>/datalog_bin/backup-cal/log
      else
        sudo umount.cifs "$mpointclient" >/dev/null || sudo umount.cifs -l "$mpointclient" >/dev/null
        echo "Zaloha nebyla provedena v $cas" >>/data/backup-cal/log
    fi
    #Pokud je mpointclient odpojen a je prazdny, smaz mpointclient
    if ! mountpoint -q "$mpointclient" && [ -z "$(ls -A $mpointclient/)" ]
      then
        rmdir "$mpointclient"
      else
         echo "Pripojny bod nebyl odpojen! v  $cas" >>/data/backup/log-backup
    fi    
    
    12.5.2014 22:04 GeorgeWH | skóre: 42
    Rozbalit Rozbalit vše Re: bash - podmienka - ktory sposob je lepsi
    mountpoint som nepoznal.

    vdaka vsetkym za postrehy.
    12.5.2014 21:55 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: bash - podmienka - ktory sposob je lepsi
    Já si v tomto případě kontroluji i sériové číslo disku. ;-)
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†
    12.5.2014 22:07 GeorgeWH | skóre: 42
    Rozbalit Rozbalit vše Re: bash - podmienka - ktory sposob je lepsi
    ano, to robim aj ja - v podstate nim identifikujem spravny disk.
    13.5.2014 02:03 blindp
    Rozbalit Rozbalit vše Auto odpojeni
    Dobrý den, mám podobný problém.. Připojuji sdílenou složku windows pomocí mount.cifs na serveru ubuntu. V php potom testuji, jestli je přípojný bod prázdný nebo ne, vše funguje jak má, ale když počítač s windows vypnu tak při testování systém na pár vteřin nereaguje a potom správně vrátí, že přípojný bod je prázdný. Jak se zbavit ale toho vytuhnutí? Testovat skriptem na pozadí jestli je přípojný bod prázdný, ale neměl by ->odpoj nebo existuje nějaká volba při mount.cifs která to udělá sama? díky.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.