abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    24.4. 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 784 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Vývoj aplikací pro X-windows ?

    1.9.2003 13:17 Pavel Cz
    Vývoj aplikací pro X-windows ?
    Přečteno: 97×
    Jaké vývojářské knihovny má nyní i do budoucna smysl se učit pro vytváření aplikcí s graf. uživatelským rozhraním ? Určitě jako základ Xlib, ale co nadstavby jako Qtlib, Gtk+, Motif ? Nebo jiné ?

    Předem díky za vaše názory.

    Pavel

    Odpovědi

    1.9.2003 13:28 ivok
    Rozbalit Rozbalit vše Vývoj aplikací pro X-windows ?
    Tak Xlib bych doporučoval přeskočit :-) A GTK+ 2 pokud raději C, QT pokud raději C++ ... Co na tom chcete radit?
    1.9.2003 20:20 Beda
    Rozbalit Rozbalit vše Vývoj aplikací pro X-windows ?
    souhlas s preskocenim xlib. je to strata casu, pokud nakonec bude clovek pouzivat gtk... no a pokud bych sazel na jistotu, tak bych nesel do niceho novejsiho, nez je gtk 1.3 nanejvys 1.5 -- to je myslim posledni vyznamna optimalizace glibu, coz je vetsinou hlavni duvod proc maj gtk nainstalovany i lidi, kteri nesnasi gnome -- zbytek gtk je pro me jen proste takovy neprilis zadany bonus, ale kdyz uz je bez prace navic ;)
    1.9.2003 20:21 Beda
    Rozbalit Rozbalit vše Vývoj aplikací pro X-windows ?
    s/st/zt/
    1.9.2003 20:29 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Vývoj aplikací pro X-windows ?
    ??? gtk-1.3 jsou alfa a beta verze gtk-2.0 (totéž pro glib) nic jako gtk-1.5 (glib-1.5) neexistuje radit používání alfa a beta verzí, když existuje finální mi přijde poněkud uhozené gtk-2.x je zpětně kompatibilní se všemi gtk-2.y, kde y < x, takže konzervativci mohou používat gtk-2.0, já bych asi radil gtk-2.2, protože málokdo, kdo má gtk-2.x, nemá alespoň gtk-2.2 ... rozdíl není v optimalizaci, ale v přidání různých funkcí, u kterých si člověk řekne: přesně tohle mi vždycky chybělo a musel jsem si to psát sám...
    1.9.2003 20:30 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Vývoj aplikací pro X-windows ?
    s/finální/\0,/
    2.9.2003 11:02 Jeff Lebowski
    Rozbalit Rozbalit vše Vývoj aplikací pro X-windows ?
    ano a s novym gtk2.0 zjistavate tez nove API, takze kdyz treba pouzivate na zobrazeni obrazku jistou funkci tak ji uz v gtk2.0 nemuzete pouzit protoze tam se cekla vec resi uplne jinak..
    2.9.2003 16:56 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Vývoj aplikací pro X-windows ?
    zdrojová a binární nekompatibilita je také důvodem změny verze z 1 na 2 ... změnilo se toho podstatně více, renderování textu, tabulky a stromy, celý objektový systém se sjednotil a přesunul do glib, ... ale z nějakého tajemného důvodu si všichni stěžují na ty funkce na zobrazení obrázku ;-) v případě jádra nebo glibc ke zdrojové a binární nekompatibilitě stačí změna subverze ... a v případě gcc a C++ ABI darmo mluvit ;-)
    1.9.2003 13:30 Jeff Lebowski
    Rozbalit Rozbalit vše Vývoj aplikací pro X-windows ?
    tak tuto otazku si kladu jiz nekolik let a porad nevim, jak na ni odpovedet...:-) moje zkusenosti jsou s plain X, gtk a wxWin. Plain X (athena) je rychla, ale uzivatelsky malo privetiva na rozdil od gtk, ktere (aleson ve versi 1.2) jsou rychle a uzivatelsky privetive bohuzel vsak se prilis meni API takze mam zase oci pro plac. Proto ted zkousim delsi dobu psat pod wxWin ktere nepredstavuji jen graficky toolkit, ale sirsi zaklad (vcetne napriklad sitovani podpory XML,..) pro pravy multiplatformni vyvoj a v tomhle je to urcite lepsi knihovna nez gtk, nicmene to zase vyzaduje X a je lepsi nez Y u B takze C se jevi celkove pouzitelnejsi na DFFD .... uz chapes proc tvoje otazka nema a nemuze mit jednoznacnou odpoved? Nastesti maji vpodstate vsechny toolkity stejne API, take se nemusis ucit porad znova vsechny, ale kdyz znas jeden znas vse. Jinak jestli muzu poradit, vybirej si objektove rozhrani k tem knihovnam (maji je vsechny), je s tim pak mene prace.
    1.9.2003 16:15 Radek Podgorny
    Rozbalit Rozbalit vše Vývoj aplikací pro X-windows ?
    Jo, jo. wxWindows (wxGTK) je fakt cool. Napises to jen jednou a pak uz jen compilujes v Linu i Winu. Je to jednoduchy a privetivy...
    1.9.2003 17:35 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Vývoj aplikací pro X-windows ?
    S obyčejným Gtk+ to napíši jednou a pak kompiluji v Linuxu i Win ... je tu nějaký rozdíl? Navíc si mohu vytvářet vlastní widgety (protože sjednocení platforem se děje v GDK, které je o úroveň níže, takže na úrovni widgetů už jsem zcela pánem situace), což s wxWindows nevím, jak bych dělal. Tedy, abych byl přesný, je: Gtk+ je pod Win pomalé a vypadá všude stejně, takže pod Win nevypadá nativně (alespoň defaultně).
    1.9.2003 19:06 Radek Podgorny
    Rozbalit Rozbalit vše Vývoj aplikací pro X-windows ?
    To je presne ono, jde o ten native-look. Jinak se samozrejme nepru...
    1.9.2003 17:50 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Vývoj aplikací pro X-windows ?
    Řekl bych, že když se naučíš Qt nebo Gtk+, je to prašť jako uhoď. V toolkitech už dlouho nikdo nic převratého nevymyslel, takže je jeden jako druhý -- změna programovacího jazyka beze změny toolkitu je zhruba stejně velká jako změna toolkitu -- syntaxe je jiná, něco se třeba jinak jmenuje, ale funguje to všechno podobně.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.