Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
#!/usr/bin/python def Seznam(): items = [1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8]za něco, co načte seznam ze souboru ale bude se tvářit ten seznam jako v prvním příkladu. Zkoušel jsem tohle ale je to nesmysl.
#!/usr/bin/python def Seznam(): file = open("/tmp/seznam", "r") list = file.readlines()Soubor /tmp/seznam
#!/usr/bin/python items = [1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8]ten obsah souboru /tmp/seznam bych mohl ještě nadefinovat takto, jestli to něčemu popůže (bez nazvu seznamu)
#!/usr/bin/python [1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8]Zkoušel jsem to i importovat ale bez výsledku. Navíc jsem nenašel způsob jak přinutit importovat nazv uložený v proměnné
var = "nazevsouboru" import varPoradí někdo?
import json lst = [1, 2, 3, 4, 5] fw = open('filename.json', 'w') json.dump(list, fw) fw.close()Načtení:
import json fw = open('filename.json', 'r') lst = json.load(fw) fw.close()Výhoda je v tom, že to funguje i na další datové typy, jako třeba
dict
.
eval()
s rozumem, pro tento typ úlohy je naprosto nevhodná. Je třeba rozlišovat mezi datovým souborem a skriptem, který si může dělat co se mu zlíbí.
eval
je koncentrovany zlo a na jeho pouziti by mel byt zbrojni pas. Kdyz uz bych chtel cist pajtni reprezentaci, tak v modulu ast
je funkce literal_eval()
ktera se da pouzit stejne dobre a neni zdaleka tak brisantni To čtení z toho souboru je v podstatě dobře, ale formát toho souboru správně není.
Pokud bych se nechtěl učit ten JSON, tak musím vědět, že funkce readlines()
čte jednotlivé řádky souboru a ty pak vrací jako seznam (list).
Z toho teda vyplývá, že ty položky seznamu musím mít vždy jednu položku na řádek.
Druhá varianta by byla uložit do souboru hodnoty oddělené čárkou a ty potom oddělit do seznamu pomocí metody split(separator)
, kde separátor by byla ta čárka.
Kombinací těchto dvou postupů lze dobře zpracovat tzv. CSV soubor.
echo '1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8' > /tmp/seznam
python2:
map( lambda x: x.strip(), open( '/tmp/seznam' ).read().strip().split( ',' )
python3:
list( map( lambda x: x.strip(), open( '/tmp/seznam' ).read().strip().split( ',' ) ) )
Neuvedl jsi podrobnosti, takže těžko zvolit optimální řešení. Mimo již uvedených možností lze ještě např. využít:
Na py.cz najdeš dost zdrojů pro pochopení základů, bylo by dobré, aby jsi dotazy pokládal až si tyto základy sám nastuduješ. Měl jsi problém s importem modulu, tak se podívej jak se s moduly pracuje.
Navíc jsem nenašel způsob jak přinutit importovat nazv uložený v proměnnévar = "nazevsouboru" import var
var = __import__("nazevsouboru")Ale to uz je vyssi divci a dokud nebudes vedet jak fungujou jmenny prostory tak bys takovy veci nemel delat pacz se s nima da (ne)pekne strelit do nohy. Importuje se kod a tedy bys z principu mel vedet co importujes – na deserializaci dat ze souboru ti kolegove vyse poradili zpusobu vic nez dost.
Tiskni
Sdílej: