Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
V samotném Bashi by to šlo (umí TCP i UDP), ale to pravděpodobně nechceš.
Jednodušší bude přes wget
stáhnout stránku a pomocí diff
porovnat proti předchozí verzi, kterou sis uložil minule.
Potíž může nastat v případě, že se stránka dynamicky mění, např. obsahuje náhodný citát, dnešní svátek nebo datum atd. Pak by ti to hlásilo změny, i když by se ten podstatný obsah nezměnil. V tom případě potřebuješ porovnat jen obsah relevantních elementů – k tomu můžeš použít XPath (xpath
), XQuery (galax-run
nebo basex
) nebo XSLT (xsltproc
). Pokud je kód té stránky zprasený-nevalidní, tak před to budeš muset předřadit tidy
, ale to je jen jeden příkaz/filtr.
wget
/ curl
, správnu časť si regulárnym výrazom vyseknúť cez sed
, a potom porovnať voči predtým uloženému stavu cez diff
. Výsledok buď poslať ručne cez mail
, alebo to len vypísať na stdout a nechať cron.
A chceš hledat nějaký řetězec na stránce, nebo zjišťovat, zda se od minule změnila?
Tohle poprvé spadne (soubor kurzy.txt
ještě neexistuje) a pak ti to bude vypisovat rozdíl od minule:
diff kurzy.txt <(wget -O - -o /dev/null http://www.cnb.cz/cs/financni_trhy/devizovy_trh/kurzy_devizoveho_trhu/denni_kurz.txt | tee kurzy.txt)
Když to dáš do cronu, tak ti bude ten rozdíl chodit e-mailem.
Pokud hledáš konkrétní text, tak je to jednodušší:
wget -o /dev/null -O - http://www.cnb.cz/cs/financni_trhy/devizovy_trh/kurzy_devizoveho_trhu/denni_kurz.txt | grep -q "USD" && echo "stránka obsahuje požadovaný text"
Tiskni
Sdílej: