Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
jako jsetli chceš aby to nahrávalo furt tak to určitě nepřerušuj!!!! to -t řiká jak má bejt videjko dlouhý. ty potřebuješ tomu fmpeg jako říct aby z toho streamu dělal videjka o specifikovaný dýlce. zkus tohlencto ;D
ffmpeg -rtsp_transport tcp -i rtsp://admin:admin@192.168.1.2/12 -codec:v copy -codec:a copy -f segment -segment_time 3600 /home/pi/BoriseksNaughtyVid_%05d.mkv
se ty soubory takhle budou jmenovat BoriseksNaughtyVid_00000.mkv až BoriseksNaughtyVid_99999.mkv
ještě by to bylo dobrý pouštět jako službičku v systemd ;D
akorát to přepisuje soubory co jsou už jako vytvořený mě napadá :O :'(
lepší bude ty soubory pojmenovávat po aktuálním datumu takhle nějak ;D
ffmpeg -rtsp_transport tcp -i rtsp://admin:admin@192.168.1.2/12 -codec:v copy -codec:a copy -f segment -segment_time 3600 -strftime 1 /home/pi/BoriseksNaughtyVid_%Y-%m-%d_%H-%M-%S.mkv
nóóóóóóóó si jako myslim že to co ty chceš je aby to běželo furt a když to spadne aby to samo zase naskočilo ne?? teďko je trendy systemd a měli bysme to udělat jako systemd service si myslim ;D
vyjdu z perníkový chaloupky hele co o vánocích upekli u maxe doma ;D když je to dost dobrý do perníkový chaloupky bude to jako určitě i dost dobrý pro šmírování sousedů a taky kamerku za zrcadlem ve sprše ;D :D
nejdřiv si vyrobíme složku se skriptíkama v domovský složce uživatele 'pi' a vyrobíme vní nahrávací skript a uděláme ho spustitelnej
mkdir /home/pi/skriptiky touch /home/pi/skriptiky/nahravani.sh chmod +x /home/pi/skriptiky/nahravani.sh
a do skriptu napišeme ten nahrávací příkaz. je tam eště navíc argument nostdin protože když se tam jako nedá tak to prej jako dělá v systemd neplechu :O :O mužeš skriptík otevřít třeba příkazem nano /home/pi/skriptiky/nahravani.sh
#!/bin/bash ffmpeg -rtsp_transport tcp -i rtsp://admin:admin@192.168.1.2/12 -codec:v copy -codec:a copy -f segment -segment_time 3600 -strftime 1 -nostdin /home/pi/BoriseksNaughtyVid_%Y-%m-%d_%H-%M-%S.mkv
a teďko vyrobíme jako tu službičku systemd
sudo nano /etc/systemd/system/videjko.service
[Unit] Description=Naughty vid recording After=systemd-user-sessions.service [Service] User=pi Type=forking WorkingDirectory=/home/pi/skriptiky ExecStart=/bin/bash /home/pi/skriptiky/nahravani.sh Restart=always RestartSec=10 KillMode=process [Install] WantedBy=multi-user.target
a nakonec ji ukážeme systemd dáme automatický zapínání po startu a pustíme ji
sudo systemctl daemon-reload sudo systemctl enable videjko.service sudo systemctl start videjko.servicejestli jako běží nebo dělá nějakou neplechu mužeš koukat do logu tý službičky
sudo systemctl status videjko.servicea když ji zabiješ příkazem pkill ffmpeg tak by se tam měla znova jako zapnout ;D ještě by to moch někdo zkotrolovat protože to je asi teprve jenom pátá service co dělám :O :O :D :D
tááááááááááááááák v tom printscreenu nevidim žeby tam byl nějakej zvukovej stream a agument -an řiká že nechceme jako dávat zvuk do výstupního souboru a ty tam jako zvukovej kodek specifikuješ :O :O zkus to bez toho -acodec aac co to jako udělá ale nevim.
ještě sem mužež hodit výpis s tim 640x480 streamem jak to jako vypadá tam a v čem se to jako liší s tim velkým streamem ;D
jestli to nezabere a jestli to jako neni děsně tajný tak nám pomůže vědět co to je za kameru si myslim ;D
Jste mně špatně pochopil ale i tak moc děkují, vyzkoušim. Mi šlo jenom o to, že když to spustim tak jak jste poradil pojede to furt a bude to ukladat jako hodinove segment a když to spadne tak a ja to zjistim třeba za tyden.Myslím, že jsi Grétu nepochopil. Systemd by měl zajistit, že když "ffmpeg ..." spadne, tak to systemd pozná a znovu ho spustí. Takže se nabízí otázka: Je více stabilní a spolehlivější SystemD nebo Cron? Vytuhnout může asi všechno, takže bych popřemýšlel i o scriptu, který bude ověřovat, že to nespadlo a v opačném případě ti pošle zprávu.
příde na to co jako. stream videjka nebo zprávička že ffmpeg chcíplo?? ;D
Proto jsem chtěl aby se to spouštělo co hodinu přes crona a nahravalo hodinu. Tim padem by se jedna nahravka ukončila a druha spustila.
do skriptíku bys vrátil to t co tam bylo na začátku a dal pryč všecko s těma segmentama
ffmpeg -rtsp_transport tcp -i rtsp://admin:admin@192.168.1.2/12 -codec:v copy -codec:a copy -t 3600 -strftime 1 -nostdin /home/pi/BoriseksNaughtyVid_%Y-%m-%d_%H-%M-%S.mkv
do cronu bys pak připsal tohleto
0 * * * * /bin/bash /home/pi/skriptiky/nahravani.sh
jenže ty to neuděláš protože seš děsně chytrej a jako víš že je lešpí to řešit službičkou a do cronu si třeba přidat nějakej takovej ten watchdog co hlídá jestli to jede nebo podezřele dlouho nejede a třeba to zkusí znova nahodit nebo aspoň pošle zprávičku jak o tom už tady mluvil larryl ;D
a kdybys mě stejně neposlech a do toho cronu to strkal tak bybylo možná dobrý trošku zvednout ten čas z 3600 aby se to jako překrejvalo ty záznamy ;D
asi jo si myslim to vypadá jako celkem supr to motion :D :D
Tiskni
Sdílej: