Apple container dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o open source nástroj pro spouštění linuxových kontejnerů na macOS postavený nad containerization. Napsaný je v programovacím jazyce Swift a optimalizovaný pro Apple silicon.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-06 aneb Eclipse 4.40. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Asterinas (GitHub) je v Rustu napsané jádro operačního systému poskytující s jádrem Linux kompatibilní ABI. Vydána byla verze 0.18.0. První distribucí postavenou nad jádrem Asterinas je Asterinas NixOS. Nejedná se o oficiální projekt NixOS a nemá nic společného s NixOS Foundation.
Podrobně byla rozebrána kritická zranitelnost v nf_tables (CVE-2026-23111). Další lokální eskalace práv na Linuxu. V upstreamu byla zranitelnost již v únoru opravena. Ve zdrojovém kódu stačilo odstranit 1 vykřičník.
Evropská komise (EK) nařídila americké společnosti Meta, že musí znovu umožnit bezplatný přístup konkurenčním obecně zaměřeným asistentům umělé inteligence (AI) k WhatsAppu a tento přístup musí zachovat až do ukončení antimonopolního šetření. Opatření je dočasné a má zabránit vážnému a nevratnému poškození konkurence na rychle rostoucím trhu s obecnými AI asistenty. Meta uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost Anthropic představila AI modely Claude Fable 5 a Claude Mythos 5. Claude Fable 5 je první model třídy Mythos určený pro běžné použití.
Byla vydána nová stabilní verze 3.24.0, tj. první z nové řady 3.24, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem pracují vývojáři v Rustu napsaného mikrokernelového unixového operačního systému Redox OS (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za květen. Vypíchnout lze nový scheduler EEVDF nebo port desktopového prostředí Xfce na Redox OS.
Upozornění pro uživatele Asahi Linuxu: Neaktualizujte macOS na verzi 27 Golden Gate! Apple změnil detekci spouštěcích oddílů. Po aktualizaci oddíl s Asahi Linuxem nevidí. Snad je to jenom chyba.
Na webu konference Den IPv6, která se konala 4. června v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích, jsou nyní k dispozici všechny prezentace (v PDF) a jejich videozáznamy. Organizátory konference byly i letos sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.
Dobrý den,
snažím se převést jednu PDF knížku v češtině do UTF-8 plain text. Používám následující příkaz:
pdftotext -enc UTF-8 -eol unix kniha.pdf kniha.txt
Ale bohužel pdftotext si neporadí s diakritikou — vystup_z_pdftotext.png ukazuje, jak to s diakritikou dopadlo (otevírám to v editoru gedit).
Budu moc vděčný za jakoukoli radu, jak diakritiku zprovoznit.
Řešení dotazu:
Děkuju za odpověď, ale bohužel toto nepomohlo.
Jsem já to vůl!
Děkuju za nakopnutí, vyzkouším.
Zasek jsem se na tom, že nevím, jak zadat ty "Unicode znaky" (myslím ty znaky v tom obdélníčku).
Děkuju za reakci. Ale jsem z toho jelen. Mohl byste být konkrétnější?
iconv --from utf8 --to 8859_2 subor.txt > subor-1250.txt iconv --from cp1250 --to utf8 subor-1250.txt > subor-utf8.txt
pdftotext -enc UTF-8 -eol unix kniha.pdf subor.txt iconv --from utf8 --to 8859_2 subor.txt > subor-1250.txt iconv: nepovolená vstupní sekvence na pozici 122
Děkuju moc, chrono!
Vyřešeno! Řešení je napsáno výše, jen je ještě třeba přidat parametr -c programu iconv. Já ho radši přidal k oběma příkazům.
Podle tech znaku to vypada, ze to z pdftotextu vypadne v CP1250. Zkusil bych tedy vysledek prevest iconv -f windows-1250 -t utf-8 < kniha.txt > knihautf8.txt
iconv: nepovolená vstupní sekvence na pozici 2243
Skončí to touhle chybou.
Přesto díky za pomoc.
To uz je docela daleko. Mozna je tam vazne nejaky podivny znak. Bud bych se podival, co tam je, nebo bych rovnou doplnil parametry iconvu o -c.
Tomas
Tiskni
Sdílej: