abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 03:33 | Nová verze

    Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-06 aneb Eclipse 4.40. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:44 | Zajímavý software

    Asterinas (GitHub) je v Rustu napsané jádro operačního systému poskytující s jádrem Linux kompatibilní ABI. Vydána byla verze 0.18.0. První distribucí postavenou nad jádrem Asterinas je Asterinas NixOS. Nejedná se o oficiální projekt NixOS a nemá nic společného s NixOS Foundation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 13:22 | Zajímavý článek

    Podrobně byla rozebrána kritická zranitelnost v nf_tables (CVE-2026-23111). Další lokální eskalace práv na Linuxu. V upstreamu byla zranitelnost již v únoru opravena. Ve zdrojovém kódu stačilo odstranit 1 vykřičník.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:11 | Nová verze

    Evropská komise (EK) nařídila americké společnosti Meta, že musí znovu umožnit bezplatný přístup konkurenčním obecně zaměřeným asistentům umělé inteligence (AI) k WhatsAppu a tento přístup musí zachovat až do ukončení antimonopolního šetření. Opatření je dočasné a má zabránit vážnému a nevratnému poškození konkurence na rychle rostoucím trhu s obecnými AI asistenty. Meta uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 11:44 | IT novinky

    Společnost Anthropic představila AI modely Claude Fable 5 a Claude Mythos 5. Claude Fable 5 je první model třídy Mythos určený pro běžné použití.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.24.0, tj. první z nové řady 3.24, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 03:33 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři v Rustu napsaného mikrokernelového unixového operačního systému Redox OS (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za květen. Vypíchnout lze nový scheduler EEVDF nebo port desktopového prostředí Xfce na Redox OS.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.6. 22:22 | Komunita

    Upozornění pro uživatele Asahi Linuxu: Neaktualizujte macOS na verzi 27 Golden Gate! Apple změnil detekci spouštěcích oddílů. Po aktualizaci oddíl s Asahi Linuxem nevidí. Snad je to jenom chyba.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    9.6. 15:11 | Komunita

    Na webu konference Den IPv6, která se konala 4. června v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích, jsou nyní k dispozici všechny prezentace (v PDF) a jejich videozáznamy. Organizátory konference byly i letos sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.

    VSladek | Komentářů: 0
    9.6. 13:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.1.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Vypíchnout lze vylepšené vyhledávání nebo podporu Pixel Motion Photos. Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (27%)
    Celkem 1871 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: gcc include problem

    15.2.2011 11:10 Arthur
    gcc include problem
    Přečteno: 522×
    Zdravim,

    mam open-source projekt, ktery bez problemu zkompiluju pod linuxem via gcc4.2-4.4, 32 i 64 bit. Bohuzel potrebuju, aby to chodilo i ve Widlich.

    Snazim se to udelat pomoci aktualni verze MinGW (gcc4.5.2), ale v jednom miste to vzdy spadne protoze to nemuze najit v jednom souboru na radku
    #include <complex>
    
    knihovnu complex, ktera se samozrejme nachazi na svem miste v adresari, ktery ma gcc/g++ mezi defaultnimi "include dirs", a z nehoz cte v pohode i ostatni hlavickove soubory.

    Zkousel jsem to
    1. nakopirovat do vsech moznych adresaru pripadajicich do uvahy,
    2. gcc/g++ -I dir

    a furt nic, nechapu, nevim uz jak dal ...

    konfigurace probiha pomoci CMake, parametry kompilace nechavam vychozi, pouze vybiram, co se ma zbuildovat a co ne

    dekuju za kazdy napad

    Odpovědi

    15.2.2011 16:06 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: gcc include problem
    Nebubde problém v rozdílu dvou těchto dvou řádků - což jsou úplně jiné headery:
    #include <complex>
    #include <complex.h>
    první je ze „C++ Standard Library“ a druhá je céčková knihovna.
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†
    15.2.2011 19:30 arthur
    Rozbalit Rozbalit vše Re: gcc include problem
    nene, jednak jsou k dispozici oba dva, a jednak je to soubor .cxx, takze k nemu prislusi complex. Navic jak jsem jiz psal, v linuxu napoprve bez chybicky a funguje to, takze ve zdrojacich chyba asi nebude, spis nekde v konfiguraci kompilace nebo tak nejak...

    dale jsem zjistil, ze pred touto chybou to v klidu zkompiluje 2 moduly, v nichz je tato inkluze zahrnuta uplne stejne .. :-)

    Kdyz jsem mu zadal absolutni cestu k souboru, tak ho to uz "naslo", nicmene asi 20 obrazovek chybovych hlaseni (pochopitelne)
    15.2.2011 20:07 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: gcc include problem
    Heh. Ako som tu už kedysi písal: kým to funguje tak cmake je fajn. Keď je problém, tak s Makefile-om ho človek nájde, s cmake-om príde o nervy.

    Skús

    make VERBOSE=1

    alebo v CMakeLists.txt nastaviť CMAKE_VERBOSE_MAKEFILE nech nám cmake povie, čo presne robí. Základom je, že ak mám header v /foo/bar/myheader.h, tak kompilátor by mal dostať prepínač -I/foo/bar . Neviem či tam medzera za -I môže vadiť, alebo nie. Ak tam dáš len -Ibar tak sa hľadá v podadresári bar, v adresári, v ktorom beží ten kompilátor. Ak máš súbory rozhádzané do viacerých adresárov, tak current-directory pre kompilátor je vždy iný. Takže by som dal prednosť absolútnej ceste pre relatívnou.

    Skrátka zisti aké parametre dostane kompilátor, aký má aktuálny adresár, keď kompiluje ten problematický súbor, a či tá cesta za -I umožní dospieť k existujúcemu súboru. Ako k správnej hodnote za -I dokopať cmake ... to neviem ;-)
    16.2.2011 09:07 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: gcc include problem
    Nemyslel jsem, že je chyba ve zdrojáku, ale že nejsou k dispozici obě knihovny… :)
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†
    Voty avatar 16.2.2011 15:17 Voty | skóre: 12 | blog: gemini
    Rozbalit Rozbalit vše Re: gcc include problem
    Mno, možná by bylo vhodné se připsat i tu chybu, kterou to vypíše, případně další věci okolo. Zdá se, že pokud hlavičkový soubor existuje, bude se chyba schovávat někde jinde.
    Jednu rozbil a tu druhou ztratil.
    16.2.2011 19:50 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: gcc include problem
    Nechci vás zklamat, ale komplexní čísla jsou podle C99 nepovinná část. Takže je vůbec otázka, jestli váš překladač a standardní knihovna je podporují.
    16.2.2011 21:46 arthur
    Rozbalit Rozbalit vše drobny posun
    zda se, ze jsem prisel na to,kde byl primarni problem:

    v danem miste se nevolal gcc ale gccxml, ktery nasledne pousti gcc. gccxml ma svuj vlastni include dir list, ktery je zrejme nezavisly na tom, co pouziva samotny gcc. Kdyz jsem do nej pridal cestu ke standardnim knihovnam, tak uz to knihovnu complex naslo, ale chybovych hlaseni tolik, ze to sem ani nema cenu posilat.

    pujdu na to z jine strany, mozna nekdo zkousel to same co ja: jedna se o projekt ITK - insight toolkit (www.itk.org), ktery je implementovan v c/c++ a umoznuje vytvorit wrapper do Javy, Pythonu a tcl Ja pisu v aplikaci v Jave (C/C++ moc neumim) a potrebuju z ni volat funkce ITK. Toho dosahnu tak, ze zkompiluju CableSwig a nasledne ITK + wrappery do Javy pomoci toho CableSwigu. Vsechno se da udelat pomerne jednoduse pomoci CMake, JDK a GCC (v linuxu). Funguje to i v te me aplikaci. Jedine co potrebuju, je reprodukovat tento postup pod Win32. Melo by byt mozne pouzit GCC (mingw) nebo MS VisualC++. S MSVC express jsem to zkousel taky, ale vysledky jsou jeste horsi.

    Z webu se mi podarilo stahnout hotove binarky, ale je to nejaka neoficialni kompilace a vubec nefunguje. Taky nevim, jak moc je vysledek zavisly na verzi a podverzi Windows...

    Byl by treba nekdo ochoten to sam zkusit? tak poslu podrobnosti a na konci uspesne cesty treba i nejakou odmenu dle chuti ;-)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.