abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:44 | Zajímavý software

    Asterinas (GitHub) je v Rustu napsané jádro operačního systému poskytující s jádrem Linux kompatibilní ABI. Vydána byla verze 0.18.0. První distribucí postavenou nad jádrem Asterinas je Asterinas NixOS. Nejedná se o oficiální projekt NixOS a nemá nic společného s NixOS Foundation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 13:22 | Zajímavý článek

    Podrobně byla rozebrána kritická zranitelnost v nf_tables (CVE-2026-23111). Další lokální eskalace práv na Linuxu. V upstreamu byla zranitelnost již v únoru opravena. Ve zdrojovém kódu stačilo odstranit 1 vykřičník.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:11 | Nová verze

    Evropská komise (EK) nařídila americké společnosti Meta, že musí znovu umožnit bezplatný přístup konkurenčním obecně zaměřeným asistentům umělé inteligence (AI) k WhatsAppu a tento přístup musí zachovat až do ukončení antimonopolního šetření. Opatření je dočasné a má zabránit vážnému a nevratnému poškození konkurence na rychle rostoucím trhu s obecnými AI asistenty. Meta uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 11:44 | IT novinky

    Společnost Anthropic představila AI modely Claude Fable 5 a Claude Mythos 5. Claude Fable 5 je první model třídy Mythos určený pro běžné použití.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.24.0, tj. první z nové řady 3.24, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 03:33 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři v Rustu napsaného mikrokernelového unixového operačního systému Redox OS (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za květen. Vypíchnout lze nový scheduler EEVDF nebo port desktopového prostředí Xfce na Redox OS.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.6. 22:22 | Komunita

    Upozornění pro uživatele Asahi Linuxu: Neaktualizujte macOS na verzi 27 Golden Gate! Apple změnil detekci spouštěcích oddílů. Po aktualizaci oddíl s Asahi Linuxem nevidí. Snad je to jenom chyba.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    9.6. 15:11 | Komunita

    Na webu konference Den IPv6, která se konala 4. června v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích, jsou nyní k dispozici všechny prezentace (v PDF) a jejich videozáznamy. Organizátory konference byly i letos sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.

    VSladek | Komentářů: 0
    9.6. 13:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.1.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Vypíchnout lze vylepšené vyhledávání nebo podporu Pixel Motion Photos. Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    9.6. 11:44 | Pozvánky

    Přihlaste svou přednášku na další ročník konference LinuxDays, který proběhne 3. a 4. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích. Příjem témat poběží do konce prázdnin, pak proběhne veřejné hlasování a následně sestavení programu.

    Petr Krčmář | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (27%)
    Celkem 1871 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Padající TCP spojení

    9.6.2011 13:25 sidik
    Padající TCP spojení
    Přečteno: 320×
    Ahoj,

    řešíme v práci nepříjemnou věc - padá nám síť. Nejde ale o velké výpadky, naopak, pouze krátké ale časté pády TCP spojení. Všechno co jede přes TCP nám co chvíli ztratí spojení (IM, SSH, web...), tak na 2-5 vteřin. UDP jede bez problémů nebo dokáže tyhle krátké výpadky přežít - TeamViewer domů mi běží bez problémů celý den, stejně tak kolegova VPN.

    Děje se to všem v kanceláři, nezávisle na OS (dva tu máme Linux, pak je tu jeden Mac a zbytek Windows). ISP tvrdí, že problém nevidí, protože ping k nám na AP je prý bez ztrát (o tom jak směrodatné je testování pingem se s ISP nemá cenu hádat).

    Nenapadá někoho co by mohlo způsobovat tyhle problémy? Mezi námi a AP je ještě nějaké Cisco a podezření tak trochu padá na něj ale nenapadá mě, proč by se tak chovalo.

    Se síťařinou sice mám zkušenosti ale převážně co se týče WiFi. Jak jsou tam kabely, switche a routery, tak to zvládnu nastavit ale tím to tak končí :) Mohl by mě někdo vzdělanější postrčit směrem, kde by on hledal příčinu?

    Díky

    Odpovědi

    9.6.2011 16:06 pht | skóre: 48 | blog: pht
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Padající TCP spojení
    Dívat se na síť tcpdumpem když se to děje.

    Pokud se TCP už nevzpamatuje a děje se to u velkých přenosů dat tak to může být špatně nastavená PMTU, respektive blokování ICMP frag needed u providera.
    In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.
    MMMMMMMMM avatar 9.6.2011 18:26 MMMMMMMMM | skóre: 44 | blog: unstable | Valašsko :-)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Padající TCP spojení
    Jednou jsem zažil vyloženě duchařinu v síti. (Velmi) špatně napsaná serverová aplikace a switch v podivném stavu, to byla noční můra. Kdyby byla aplikace napsaná dobře, nikdo by si ničeho nevšimnul, vše ostatní fungovalo naprosto OK, dlouhé povídání. Restartoval bych tedy všechny switche po cestě.
    Luboš Doležel (Doli) avatar 9.6.2011 22:09 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Padající TCP spojení
    Bylo by dobré se Wiresharkem nejdřív podívat na to, co se vlastně děje.
    10.6.2011 10:02 marek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Padající TCP spojení
    Dobry den.

    Kratke vypdky spojeni muze mit na svedomi spatne nastaveny Spanning Tree Protocol. Pokud se pripoji/odpoji root bridge, dojde k prepocitani. Root bridge je volen podle nejnizsiho bridge Id. Takze teoreticky: mate v siti prepinac s nesmyslne vysokym Id Treba jse to zdedili po nekom, kdo vedel proc to dela. Nekdo ma nejaky virtualizovany stroj ve svem desktopu. Ten stroj je pripojen pres software bridge. Z nejakeho duvodu si u toho povolil STP/RSTP. Ma nizsi id. Kdyz si zapne desktop, dojde k prepocitani SPT (po dobu prepoctu muze byt vypadek). Kdyz desktop vypne, zase prepocitava. Uznavam ze popsany scenar neni moc pravdepodobny, ale uplne vylouceny take ne.

    Marek
    10.6.2011 12:07 sidik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Padající TCP spojení
    Super. Díky za všechny rady. Budu to teď nějakou dobu sledovat a uvidím. Kdyžtak se znovu ozvu :)
    vencour avatar 10.6.2011 12:15 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Padající TCP spojení

    Měl bys vědět, jaké aplikace tam žijou a jak komunikují. Zpravidla tcp když se sestavuje, má nějaký dst-port a src-port, po přerušení spojení a opětovném navázání se aspoň jedna strana měnívá.

    Vliv na sestavení spojení mohou mít všechny prvky po cestě. Moje zkušenost je taková, že ping mi vlivem změny v přenosové trase občas vypadne, ssh přežije o dost víc. Tj. ssh přežije hupnutí STP, odpojení eth kabelu apod.

    Teoreticky by šlo třeba si posílat udp z obou konců proti sobě, pokud nějaké nedorazí, bude někde úzké hrdlo/něco ošklivého po cestě.

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.