Na webu konference Den IPv6, která se konala 4. června v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích, jsou nyní k dispozici všechny prezentace (v PDF) a jejich videozáznamy. Organizátory konference byly i letos sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.
Byla vydána nová verze 9.1.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Vypíchnout lze vylepšené vyhledávání nebo podporu Pixel Motion Photos. Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Přihlaste svou přednášku na další ročník konference LinuxDays, který proběhne 3. a 4. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích. Příjem témat poběží do konce prázdnin, pak proběhne veřejné hlasování a následně sestavení programu.
Byla vydána nová verze 2.4.68 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 13 zranitelností.
Apple na své vývojářské konferenci WWDC26 (Worldwide Developers Conference, keynote) představil řadu novinek. Vypíchnout lze novou generaci Apple Intelligence a zbrusu novou Siri, která dostala název Siri AI. Kvůli Aktu o digitálních trzích (DMA) však funkce Siri AI nebudou v systémech iOS 27 a iPadOS 27 k dispozici uživatelům v Evropské unii.
Byla vydána nová verze 1.18.0 distribučního frameworku Flatpak (Wikipedie), tj. technologie umožňující distribuovat aplikace v podobě jednoho instalačního souboru na různé linuxové distribuce a jejich různá vydání. Přehled novinek na GitHubu. Vypíchnout lze podporu rozhraní /dev/kfd pro výpočty na kartách AMD (AMDKFD).
aMule (Wikipedie), tj. multiplatformní klient pro peer-to-peer sdílení souborů pro sítě eD2k and Kademlia, byl po více než pěti letech od vydání poslední verze 2.3.3, vydán v nové major verzi 3.0.0 (GitHub). S novou webovou stránkou a dokumentací.
Byly vyhlášeni vítězové a zveřejněny vítězné zdrojové kódy (YouTube, GitHub) již 29. ročníku soutěže International Obfuscated C Code Contest (IOCCC), tj. soutěže o nejnepřehlednější (nejobfuskovanější) zdrojový kód v jazyce C.
Evropská komise předložila evropský balíček pro technologickou suverenitu, tedy soubor opatření, která mají posílit kapacity EU v oblasti polovodičů, umělé inteligence, cloudu a open source. To Evropě pomůže stát se lídrem v oblasti umělé inteligence, posílit její digitální autonomii a vytvářet podmínky pro udržitelnější digitální budoucnost.
OpenCV (Open Source Computer Vision, Wikipedie), tj. open source multiplatformní knihovna pro zpracování obrazu a počítačové vidění, byla vydána v nové major verzi 5.
Zdravim. Mam v pc dve zvukove karty. v /etc/asound.conf mam nastavenou jednu jako vychozi. Problem je v tom, ze pri kazdem startu se poradi zvukovek meni.
cat /proc/asound/cards
0 [AudioPCI ]: ENS1370 - Ensoniq AudioPCI
Ensoniq AudioPCI ENS1370 at 0xec00, irq 17
1 [Intel ]: HDA-Intel - HDA Intel
HDA Intel at 0xfe9fc000 irq 16
2 [HDMI ]: HDA-Intel - HDA ATI HDMI
HDA ATI HDMI at 0xfeabc000 irq 17
Po reebotu
cat /proc/asound/cards
0 [Intel ]: HDA-Intel - HDA Intel
HDA Intel at 0xfe9fc000 irq 16
1 [AudioPCI ]: ENS1370 - Ensoniq AudioPCI
Ensoniq AudioPCI ENS1370 at 0xec00, irq 17
2 [HDMI ]: HDA-Intel - HDA ATI HDMI
HDA ATI HDMI at 0xfeabc000 irq 17
Otazka zni, zda se daji nejak staticky mapovat. Zkousel jsem:
pcm.ALC888 {
type hw
card 0
}
ctl.ALC888 {
type hw
card 0
}
pcm.ES1370 {
type hw
card 1
}
ctl.ES1370 {
type hw
card 1
}
defaults.ctl.card 0
defaults.pcm.card 0
defaults.timer.card 0
Ale nemelo to efekt. Dekuji mockrat
Řešení dotazu:
defaults.ctl.card "AudioPCI" defaults.pcm.card "AudioPCI" defaults.timer.card "AudioPCI"
Pravdepodobne nejde:
root@honzaa-desktop:/home/honzaa# aplay -L
ALSA lib conf.c:992:(parse_value) card is not a string
ALSA lib conf.c:1661:(snd_config_load1) _toplevel_:1:28:Nepřípustný argument
ALSA lib conf.c:3441:(snd_config_hook_load) /etc/asound.conf may be old or corrupted: consider to remove or fix it
ALSA lib conf.c:3302:(snd_config_hooks_call) function snd_config_hook_load returned error: Nepřípustný argument
ALSA lib conf.c:3687:(snd_config_update_r) hooks failed, removing configuratio
Ale dekuji 
pavel@eeepc:~$ cat .asoundrc
defaults.pcm.card Intel
pavel@eeepc:~$ aplay -L
ALSA lib conf.c:976:(parse_value) card is not a string
...
pavel@eeepc:~$ cat .asoundrc
defaults.pcm.!card Intel
pavel@eeepc:~$ aplay -L
pulse
Playback/recording through the PulseAudio sound server
front:CARD=Intel,DEV=0
HDA Intel, ALC269 Analog
Front speakers
surround40:CARD=Intel,DEV=0
HDA Intel, ALC269 Analog
4.0 Surround output to Front and Rear speakers
surround41:CARD=Intel,DEV=0
...
Tak na karty lze ukazovat jmenem:
cat /etc/asound.conf
pcm.!default {
type hw
card Intel
}
ctl.!default {
type hw
card Intel
To uz funguje. Dekuji za pomoc
Tiskni
Sdílej: