abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 4
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 30
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 797 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Izolovany LAMP na Linux desktopu?

    16.12.2016 10:41 petrfm | skóre: 23
    Izolovany LAMP na Linux desktopu?
    Přečteno: 711×
    Ahoj, potreboval bych tunit nejake weby na mistech, kde nemam uplne rychly net. Na win jsem pouzival wamp. V linuxu samozrejme neni problem si nainstalovat LAMP, ale tim si musim nastavit uzivatele, nainstalovat DB, PHP, atd. Pak to aktualizovat, zabezpecit, nastavit firewall a blablabla.

    Rad bych tedy cely LAMP nejak izoloval, abych si ho mohl spustit jen kdyz chci. Nabizi se pouzit virtualbox a nejaky headless server, ale nebude tam zbytecne velka rezie? Co treba DOCKER, nebo neco, co bezi trochu blize jadru, pouze mi ten LAMP oddeli od filesystemu, abych ho mohl kdykoliv smazat, vypnout, presunout, vymenit?

    Poradte, jak tunite linuxu a localhostu weby vy :-) Diky, P.
    fuck the cola, fuck the pizza, all you need is slivovitza

    Odpovědi

    16.12.2016 12:05 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Izolovany LAMP na Linux desktopu?
    Nebo jednoduchy systemd kontejner?
    Josef Kufner avatar 16.12.2016 12:18 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Izolovany LAMP na Linux desktopu?
    Prostě mám nainstalovaný nginx, php-fpm a mysql. Všechno to složité nastavování, co popisuješ, udělají balíčky samy. V případě použití Apache místo nginx to budeš mít (na Debianu) plně funkční jen prostým apt-get install apache2 php7 mysql (+/- balíček nebo dva).

    Abys aplikaci přenesl někam jinam, musíš mít vyřešený automatický deploy (CI) z Gitu, konfiguraci aplikace (místní necommitnutý a sdílený commitnutý konfigurační soubor) a migraci databáze (SQL skripty). Přenášet celý kontejner je ptákovina.

    Kontejner se ti může pro nějaké účely hodit, například testování specifických konfigurací a různých verzí PHP, ale primárně bych se na to vybodnul. Pokud chceš, tak debootstrap + systemd-nspawn je rozumná cesta.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    16.12.2016 13:04 Milan Uhrák | skóre: 31 | blog: milan_at_ABC
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Izolovany LAMP na Linux desktopu?
    no .. režie .. ve virtualboxu (mám dojem ) běží jiný linux (desktop) stejně rychle jako kdyby byl na mém pc na disku, a náběh je určitě o dost rychlejší, např. pamatuju winXP s automatickým přihlášením uživatele byly použitelné asi 20 sek po spuštění virtuálu .. takža režie snad jen v sežrané paměti.

    Jinak nainstalovat si apače, mariu a php není žádný problém, aktualizuje se to samo (skoro) a vyhneš se vytváření virtuálu. na druhou stranu si takový virtual můzeš naklonovat na více PC a notebooků, a synchonizovat je s nějakým veřejným úložištěm. Skrze rsync pocopitelně, nemyslel jsem gůgle-drive. Virtuál ti taky neřeší, že přecházíě an jinou distribuci, pořád je tam ta samá, tak dlouho, dokud se nerozhodneš ji vyměnit. Poběží ti pod win, lin, jabkem a nevím ještě čím dalším . cena je 10GB na disku a 1G ramky po spuštění. No neber to.

    V tomto máš prostě ohromnou svobodu, řešení je dost a je jen na tobě, co ti bude vyhovovat.
    16.12.2016 13:32 petrfm | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Izolovany LAMP na Linux desktopu?
    Právě o to mi jde. Že dneska mám ubuntu 16.04, zítra mně nase*e, protože mně se*e od chvíle, co ho mám, tak přejdu na 14.04.5 a výhoda je, že jenom zkopíruju /home s virtuálkami a jedu dál, nerušeně pokračuju v práci tam, kde jsem před reinstalem přestal. Prostě zase o něco méně konfigurování a udržování. Navíc,na lokále mi nemusí běžet další služby, které jednak žerou výkon a druhak co služba, to potenciální díra do systému. Jsem zastánce principu, co nepoužívám, to ani neinstaluju. No a pak ty snapshoty, když chce člověk něco vyzkoušet, udělá dva kliky a může cestovat v čase.
    fuck the cola, fuck the pizza, all you need is slivovitza
    Newpac avatar 27.12.2016 20:48 Newpac | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Izolovany LAMP na Linux desktopu?
    Mne odporné ubuntu sr&lo asi 10 minut a pak šlo do (_!_)
    Ňupáč je mrtev,ať žije Newpac.
    29.12.2016 12:23 svido
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Izolovany LAMP na Linux desktopu?
    souhlas... ;-) Ale chápu, že někomu vyhovuje jak bubuntu, tak unity
    29.12.2016 12:32 svido
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Izolovany LAMP na Linux desktopu?
    Jak tu někdo psal, Docker je přesně to co hledáš. Sice bych neuvažoval vyloženě o jednom kontejneru typu "LAMP", ale spíše o třech samostatných prolinkovaných kontejnerech.

    Docker má v Linuxu nativní podporu a nepotřebuješ VirtualBox / VmWare atd. Samotný kontejner lze skvěle aktualizovat.

    Velkou výhodou je, že Docker není nijak náročný, co se týče výkonu. Na serveru Ti mohou běžet klidně stovky kontejnerů a nijak to server neomezí. Já mám na serveru spuštěných aktuálně 148 kontejnerů a vytížení je nula nula prd. Samozřejmě je krapet vyšší náročnost na RAM a HDD, ale při dnešních cenách...
    16.12.2016 14:31 manasekp | skóre: 29 | blog: manasekp | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Izolovany LAMP na Linux desktopu?
    Ja na toto pouzivam debian ve virtualboxu, ma to 512RAM a jedno vlakno procesoru, na experimenty s wordpressem to staci, snadno se to zalohuje a neni to pristupne z internetu. Samozrejme bych to same mohl mit i na zeleze, ale pak bych musel konfigurovat firewall atd a vic se o to starat. Ze vsech moznosti me to pripada nejjednodussi. Dalsi moznost je pouzit nejaky stary pocitac a nechat ho zavreny ve skrini. Spotreba elektriny nemusi byt prilis velka.
    BIOKOMP | Cas od casu se pokousim nekoho srazit k zemi abych se tam nevalel sam.
    16.12.2016 14:46 petrfm | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Izolovany LAMP na Linux desktopu?
    Asi to tak dopadne, ten VB se mi taky libil nejvic. Jenom mi vadi ta spotreba mista na disku. Snad pujde headless serveru nastavim mene jak 10GB disk. Mam v NB SSDcko a misto dochazi :-( Pak zamrzi, kdyz kdyz kvuli 100MB webu musim mit zaplacano 10GB na disku.
    fuck the cola, fuck the pizza, all you need is slivovitza
    16.12.2016 15:34 GeorgeWH | skóre: 42
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Izolovany LAMP na Linux desktopu?
    keby si stale len nad vsetkym neplakal a nehladal problemy tam kde nie su a ktore neexistuju a hlavne aj nieco skusil, tak by tu polovica tvojich narekov nemusela byt.

    btw, vbox podporuje dynamicke disky, takze guest vidi 10gb, ale na disku zabera len realne miesto, ktore guest pouziva. dalej keby si bol skusil napr. debian debootstrap, tak by si prisiel na to, ze po instalacii to ma cca 300mb (ak sa dobre pamatam). plus k tomu mozno dalsich 200mb (tipujem) apache, php a mysql - to si na 500mb + 100mb tvoje data - vseho vsudy by si mal vystatcit s 1gb diskom. podalsie, pokial nieco testujes na lokalnom pc, tak ziadny firewall hadam nemusis nastavovat, nie? a nakoniec, guesta vo vbox das do NAT networku a tiez ti netreba nic nastavovat, maximalne forward portov na localhost...
    16.12.2016 15:35 GeorgeWH | skóre: 42
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Izolovany LAMP na Linux desktopu?
    resp. by mala stacit sietova minimalna instalacia bez utilit...
    16.12.2016 16:11 petrfm | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Izolovany LAMP na Linux desktopu?
    Kedy bych vsetko skusal, tak bych tady nebol, lebo bych nemal na nic ineho, ako skusani cas :-) Naposledy jsem instaloval do VB ubuntu a to mi s dynamickym diskem pod 10GB (nebo 8? nepamatuju si) neumoznilo pokracovat v instalatoru. I kdyz pak instalace fakticky zabrala ani ne polovinu. (Mozna to bylo kvuli swapu, ktery se nastavuje podle velikosti RAM?) Nemam tady ani rychly net, abych stahoval iso ubuntu server, ani cas testovat ruzna distra, kolik potrebuji mista.

    Proto tady fnukam a tajne doufam, ze mi nekdo, kdo tohle provozuje treba poradi, nebo vyvrati moje spatne domenky :-)
    fuck the cola, fuck the pizza, all you need is slivovitza
    29.12.2016 12:41 svido
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Izolovany LAMP na Linux desktopu?
    na VB se vykašli. Docker je poměrně jednoduchý, dost lidí to řeší a není potíž najít odpověď na netu. Naštěstí rozumné hostingy ho začínají používat a nejen hostingy (znám několik firem, které ho používají i na produčkních serverech). V současné době má Docker i velkou komunitu a jde hodně rychle kupředu.

    Samozřejmě i Docker má zvýšené požadavky na velikost HDD, přeci jen kontejnery se musí někam uložit. Ale existuje pár fíglů, jak generovat malé kontejnery, takže i při velkém množtsví není potřeba mít 2T disk... ;-)
    30.12.2016 00:49 petrfm | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Izolovany LAMP na Linux desktopu?
    Hele pro mne je to ted otazka mit to rychle hotove... a VB je pro mne klik, klik a je to. Az se tim budu zabyvat vazneji, tak se mrknu i na docker :-)
    fuck the cola, fuck the pizza, all you need is slivovitza
    16.12.2016 19:43 Milan_M
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Izolovany LAMP na Linux desktopu?
    Ja jedu na Debianu a mam tam nainstalovany Proxmox(skvela vecicka).

    Na tohle uziti by se mohly hodit LXC kontejnery. Je to vlastne to a same jako vytvoreni vlastniho VPS, rezie neni zadna protoze se vyuziva kernel hostitelskeho systemu..

    V pripade instalace proxmoxu mas vyresene zalohy, snapshoty, pomalu cokoli pres intuitivni web rozhrani. :)
    16.12.2016 22:34 maxlink
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Izolovany LAMP na Linux desktopu?

    Docker, ani o tom na vteřinu nepochybujte, zakladni image alpine ma cca 5MB (s mysql 30MB), dockerfile pro LAMP bez problémů seženete, můžete ho mít postaven na Ubuntu , Debianu, Fedora a to navic bootstrapu podle různých verzí jak je libo, a když vyměníte hostitelských systém tak jen nainstalujete v novém docker engine a jedete dál, v případě potřeby můžete svůj docker image pushnout z lokálu na produkční stroj a budete to mít opět 1:1 (něříkám, že je to ideální způsob pro deployment, ale jde to), ideálě stavět metodou co služba to kontejner.

    16.12.2016 22:49 petrfm | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Izolovany LAMP na Linux desktopu?
    Hmm, právě že jsem chtěl použít VB, ale pak jem zapřemýšlel nad dockerem. Mělo by to vyhovovat a člověk se něco nového naučí. A právě na tohle mi to připadá ideální. Omrknu to.
    fuck the cola, fuck the pizza, all you need is slivovitza
    Josef Kufner avatar 17.12.2016 01:13 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Izolovany LAMP na Linux desktopu?
    Ono Docker je navržený právě pro tvůj případ. Tedy pro programátora, který potřebuje konzistentní a definované testovací prostředí.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    17.12.2016 02:12 Matlák
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Izolovany LAMP na Linux desktopu?
    Na kernelové pokusy mám Slack64 v qemu-kvm, a na userspace pokusy všeho druhu mám Debian a Antergos v qemu-kvm. Nemám s qemu žádné problémy, a snapshoty jsou hodně příjemná věc. Před lety s Virtualboxem (bez HW virtualizace) jsem taky neměl žádné větší problémy ale přeci jen ten kernel modul je svinstvo (tuším že dostal nálepku TAINT_CRAP).
    k3dAR avatar 17.12.2016 14:19 k3dAR | skóre: 62
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Izolovany LAMP na Linux desktopu?
    v priplade prikloneni k virtualizaci kterou predkladas v podobe VirtualBox se na nej ROZHODNE vykasli a nainstaluj si "Virt-Manager pro libvirt nad QEMU - KVM"...
    je to blize kernelu jak si prejes, protoze KVM = Kernel-based_Virtual_Machine...
    neresis s kazdou novou verzi jadra (jako u VirtualBoxu) jeste se prekompilovali jeho moduly...
    Virt-Manager krome QEMU/KVM umoznuje spravovat i LX kontejnery...
    jinak (teda podobne jako VBox), mas dynamicke disky co zaberou jen vyuzitou cast, a pro tve potreby to muze byt ~1GB...
    takze uz zbejva jen nadatlovat ;)
    sudo apt install virt-manager qemu-system
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    27.12.2016 19:21 petrfm | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Izolovany LAMP na Linux desktopu?
    Verim, ze to muze byt vykonnostne lepsi, ale pro mne je pohodlnejsi pouzit virtualbox, nez se kvuli jedine aplikaci (lamp) ucit zase nove veci. Navic ve virtualboxu mam nekolik virtualek, ktere denne pouzivam, takze bych musel mit jak VB, tak KVM a to se mi zda zbytecne. KVM ocenuju na serveru, ale na desktopu asi zustanu u VB.

    Jinak jsem do VB nahodil ubuntu server 14.04.5 a sezralo to asi 3GB mista na disku, takze celkem pohoda. Mam virtualni disk 5GB a bohate staci.
    fuck the cola, fuck the pizza, all you need is slivovitza
    17.12.2016 15:04 motyq
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Izolovany LAMP na Linux desktopu?
    Jak tu uz nekdo zminoval. Jakakoliv virtualizace. Docker je primo navrzen pro vyvojare. Ja s uspechem uz nekolik let provozuju lxc kontejnery. Ted uz teda lxd. Nemuzu si to vynachvalit.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.