Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
ty asi tiez nevies aky je rozdiel medzi automechanikom a vlastnikom autaty asi nevis jaky rozdil je mezi autem ktere koupis za 300.000Kc a autem ktere dostanes zadarmo, je pak na tvem uvazeni, jestli tomu kdo ti zadarmo dal auto budes hlasit bugy, pomuzes s lokalizaci/dokumentaci, nebo podporis financne tvurce nekterych komponent...
nastvany som len na takych vyvojarov ktori nie su schopni vydat jedinu verziu ktora by bola stabilna tak ako konkurenciaKterou konkurenci používáš?
ESM is offered as part of Ubuntu Advantage (which costs from $150/year for desktops and from $750/year for servers) or it can be purchased separately.
Prostě by portovali a občas změnili nějakou drobnost.U tak zakladni knihovny jako je GUI toolkit nic jako drobna zmena ABI neexistuje - tam se ABI rozbit proste nesmi, jakakoliv zmena ABI ma obrovske nasledky. Je mi jasne ze s neplacenou praci na open source nemas vlastni zkusenost. Urcite ne na projektu, kde by ti nekdo menil knihovny pod rukama. Predstav si, ze delas na necem uplne jinem a zacnou ti uzivatele reportovat nejaky problem, a zase je to kvuli tomu ze se maintaineri gtk rozhodli zmenit nakou drobnost a nikdo te za to neplati, no nevykaslal by ses na to? XFCE ma aktivnich vyvojaru dostatek, ale byt jednim z nich uz na to taky kaslu. Predstav si kdyby takto menil ABI linux (jadro).
But de Icaza says the desktop wars were already lost to OS X by the time the latest shakeups started happening. And he thinks the real reason Linux lost is that developers started defecting to OS X because the developers behind the toolkits used to build graphical Linux applications didn't do a good enough job ensuring backward compatibility between different versions of their APIs. "For many years, we broke people's code," he says. "OS X did a much better job of ensuring backward compatibility."A od te doby je to jen horsi a horsi.

[...]Konkrétně postrádám slušný taskmanager. Co udělat aby jsem s tím nějak pohnul? To co je v KDE,GNOME,XFCE neumí zjistit jaké síťové prostředky proces momentálně využívá.myslis info u procesu jake tcp porty ma otevrene, jake/kam otevrene spojeni atd?
nebo treba Stacer je na desktopu nezavislej, 3rd taskmaneger (+cleaner a a)
muzes zkusit napsat i tam, tam by v pripade donate bylo jiste ze penize se pouzijou primo na vyvoj toho programu, u KDE/GNOME/XFCE po pravde nevim zda lze realne ovlivnit kam to pujde...
myslis info u procesu jake tcp porty ma otevrene, jake/kam otevrene spojeni atd?Ne myslím, že si třeba otevřu browser nebo nějaký přehrávač ve kterých otevřu nějakou url a teď chci zjistit na jaké další url (domény nepo IP) se to připojuje a třeba si zjistit u jednotlivých whois, traceroute, tracepath. Zdůraznuji, že proces ty url dlouho nedrží, takže než bych si třeba otevřel shellový ss, už se to ztratí, nebo tavé ty statické okenní whois prográmky. Sice jsem to předtím nezmínil ale třeba i zobrazení plných cest při zápisu na disk. Třeba otevřu nautilus nebo jakýkoliv program který něco zapisuje na disk a teď bych to chtěl sledovat v reálném čase, třeba jestli v tu dobu něco zapisuje do /home do /tmp nebo kamkoliv jinam. Stacer, přesně je to co na mysli nemám. Všechno jsou to jen statistická data. Grafika mě neoslní, hledám fukčnost ne jen někaké barevné koláče nebo omezené informace, ale díky. Abych se vyjádřil konkrétně, pokud máte šanci vyzkoušet program pro Windows processhacker je to opensource a je mi jasné, že Linux používá procesy jinak, ale takové informace jaké jsem popsal zobrazovat může kdy chtěl.
tak tu plasmu pozivaj a nepozeraj sa na nu lenJsem tam někde psal, že se na ni jen koukám? Na KDE jedu už někdy od verze 0.9x, mám jej na všech strojích doma i na pracovním v práci, aktuálně Plasma 5.14, NB + externí monitor. A funguje velmi dobře. Nemám potřebu přecházet někam jinam.
Tiskni
Sdílej: