Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Dosud jsou pouze vytlačováni odevšad do míst a podmínek, kde se vážně nedá dělat nic jiného než chlastat...Minimálně na severu Austrálie je pořád ještě místa spousta (extrémně nízké osídlení - jednotlivá městečka a těžařské osady stovky km daleko od sebe), příroda zachovaná a jsou tam kmeny žijící na svém původním území. V dříve a hustěji obydlených oblastech (NSW, Victoria) je to asi dost odlišné; na Tasmánii domorodce vyhubili úplně.
masivně odškodnit, vrátit jim půduPokud ti, co jim ji sebrali, jsou naživu (stalo se to relativně nedávno), tak určitě, pokud jde o starší záležitosti, tak si dovedu představit, že by to byl velký problém. U nás se v restitucích taky zásadně nejde před rok 1945, prvorepubliková pozemková reforma už se nedá vrátit atd.. Někdy je IMHO prostě potřeba udělat za minulostí tlustou čáru, zvlášť když ti, kterých se týkala, jsou už dávno po smrti.
postavit jim domyPokud jim žádný dům nezbořili, tak není důvod jim nějaký stavět. Pokud jim sebrali půdu/území a oni díky tomu přišli o obživu, pak je adekvátní odškodnění včetně zajištění bydlení na místě.
vzdělat (počítače nevyjmaje) jeSystém školství mají dostupný tak jako kdokoliv jiný. Na univerzitách se platí školné; původní obyvatelé tam myslím mají nějaké zvýhodnění.
podpořit zachování jejich kultury, nebo toho co z ní zbylo.To se pokud vím děje. Např. jejich jazyky je snaha důkladně zdokumentovat a udržet, ale ty nejohroženější mizí, stejně jako jinde na světě. Tohle je věc, která se nedá zařídit shora. Původní jazyky a kultury se můžou v nějaké podobě udržet, ale stejné jako před kontaktem s vnějším světem už prostě nebudou.
Genocida pokračuje.Ne, v Austrálii v současné době žádná genocida neprobíhá. Genocida je masové zabíjení lidí a to se tam rozhodně neděje.
Kdysi bylo rozhodnuto, že domorodce se domorodců zbaví tím, že je nechají pokojně vymřít.Kdo o tom rozhodnul a co tě vede k tomu si myslet, že to rozhodnutí někdy platilo nebo dokonce že platí dodnes? Právo původních obyvatel na jimi historicky obývané a využívané území se už desítky let uznává a mají možnost si nechat uznat právo na něj. Ti zlí vetřelci, co podle tebe na nich páchají genocidu, na to přijali zákony: https://en.wikipedia.org/wiki/Native_title_in_Australia. Mohl bys dát příklad, odkud jsou v současné době vytlačováni? Nejde jen tak přijít a původní obyvatele např. kvůli těžbě odněkud vytlačit. Pokud chceš na jejich území těžit, musíš si to s nima vyjednat. K tomuto účelu jsou zřízené regionální organizace, které je zastupují: https://en.wikipedia.org/wiki/Land_Council. A provozování těžby a jiných aktivit automaticky neznamená, že se někdo musí vystěhovat, zvlášť v Austrálii, kde je většina území velmi řídce osídlená.
Tiskni
Sdílej: