V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Mám T420 s 16GB RAM a žiadne problémy s výkonom nepociťujem (upgradoval som RAM, SSD, wifi6 ... premýšľam o výmene LCD za 2560x1440). Typická práca programovanie - python (web, analýza dát, utility), C (mikrokontroléry, drivery, kernel), C++ (desktop, prevažne Qt), js (weby), výnimočne java (nedávno jedna blbá aplikácia na získavanie RAW z androidu), občas práca s grafikou, občas strihanie videa, občas úprava fotografií. Aj by som to rád upgradol, ale nevidím na trhu nič s klasickým rozložením klávesnice a trackpointom (pre mňa je aktuálne trackpoint nevyhnutnosť, keďže som [dúfam] dočasne bez funkčnej pravej ruky a s myšou nedokážem držať modifikačné klávesy pri interakcii).
Dosť blbá zlomenina metakarpov s úlomkami. Po asi 15 RTG, niekoľkonásobnom naprávaní a strašení typu "budete tú ruku ešte potrebovať?" hádam dali všetko dohromady a o týždeň by som mal mať sádru dole. V každom prípade to bola skvelá príležitosť nastaviť si kratšie snippety a naučiť sa niektoré nové skratky, aby som minimalizoval počet stlačení kláves.
Mám to podobně. Ale na MacOS jsem si úplně nezvykl. Chybí mi svoboda, kterou mohu mít na Linuxu.
Chtěl jsem Linux použít, ale pro můj MBP 16 se zatím plnohodnotně použít nedá.
A koupil jsem ho těsně před M1
Ale přesně.. všechno funguje, dokonce i věci, které jinde ne.
M1 má syn a je to skvělé (jak je psáno výš: Rychlé, tiché, chladné.. )
Myslím, že cesta zpátky už nevede. Alespoň zatím.
Tiskni
Sdílej: